bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 61.011,00 3,69%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3.962,01 3,72%
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 480,16 0,67%
tether
Tether (USDT) $ 1,00 0,31%
cardano
Cardano (ADA) $ 2,16 0,59%
solana
Solana (SOL) $ 203,32 10,63%
xrp
XRP (XRP) $ 1,09 1,43%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 43,86 1,66%
usd-coin
USD Coin (USDC) $ 1,01 0,53%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0,239758 2,64%
terra-luna
Terra (LUNA) $ 44,13 8,37%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 65,93 9,21%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0,000028 1,13%
wrapped-bitcoin
Wrapped Bitcoin (WBTC) $ 61.131,00 3,58%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 25,79 2,64%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 192,69 3,62%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 28,53 0,43%
binance-usd
Binance USD (BUSD) $ 1,01 0,16%
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 618,00 2,08%
algorand
Algorand (ALGO) $ 1,87 4,51%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 1,53 1,48%
cosmos
Cosmos (ATOM) $ 34,23 2,35%
stellar
Stellar (XLM) $ 0,372455 1,73%
vechain
VeChain (VET) $ 0,130826 0,50%
internet-computer
Internet Computer (ICP) $ 44,90 0,88%
axie-infinity
Axie Infinity (AXS) $ 126,89 5,70%
ftx-token
FTX Token (FTT) $ 63,33 1,35%
filecoin
Filecoin (FIL) $ 65,82 1,49%
okb
OKB (OKB) $ 28,15 15,91%
dai
Dai (DAI) $ 1,00 0,14%
tron
TRON (TRX) $ 0,099903 1,18%
ethereum-classic
Ethereum Classic (ETC) $ 54,30 4,72%
theta-token
Theta Network (THETA) $ 6,68 10,77%
fantom
Fantom (FTM) $ 2,58 12,59%
compound-ether
cETH (CETH) $ 79,12 3,81%
tezos
Tezos (XTZ) $ 6,68 0,97%
hedera-hashgraph
Hedera (HBAR) $ 0,379328 0,55%
staked-ether
Lido Staked Ether (STETH) $ 3.947,87 3,32%
elrond-erd-2
Elrond (EGLD) $ 272,62 9,93%
monero
Monero (XMR) $ 269,65 2,05%
near
Near (NEAR) $ 9,03 3,39%
crypto-com-chain
Crypto.com Coin (CRO) $ 0,186491 1,08%
pancakeswap-token
PancakeSwap (CAKE) $ 19,86 0,87%
eos
EOS (EOS) $ 4,62 2,38%
the-graph
The Graph (GRT) $ 0,907955 2,45%
flow
Flow (FLOW) $ 13,58 6,76%
aave
Aave (AAVE) $ 312,14 2,12%
klay-token
Klaytn (KLAY) $ 1,62 0,55%
cdai
cDAI (CDAI) $ 0,021816 0,55%
quant-network
Quant (QNT) $ 285,80 1,56%

Fan Token Nedir ve Ne İşe Yarar?

Kripto piyasalarına eğlence ve sporu entegre etmeyi başaran bir proje olan Fan Token, günden güne popülerleştiğinden fan token nedir ve fan token ne işe yarar soruları da giderek artmaktadır.

Fan token projesini ve mantığını detaylı bir şekilde anlattığımız bu içeriğimiz ile fan token yapısını ve mantığını eksiksiz bir şekilde kavrayarak yatırımlarınızı fan tokenlar için değerlendirebileceksiniz.

Fan Token Nedir?

Fan Token, bir kulübün ya da kurumun hayranlarına ve taraflarına özel üretilen token birimleridir.

Chiliz (CHZ) üzerinden üretilen fan token, bundan dolayı Chiliz fan token, CHZ fan token gibi isimlerle de anılmaktadır. Ancak Chiliz (CHZ) bir fan token değil, fan token üretimini sağlayan bir projedir.

Fan token projesi, Chiliz (CHZ) kripto varlık sahibi Socios.com tarafından 2016 yılında fikir olarak ve 2018 yılında proje olarak ortaya çıkan bir yapıdır. Bu yapı ile spor ve e-spor kulüplerinin taraftarlarına özel token üretimi sağlanmakta ve taraftarlara bazı haklar tanınmaktadır.

Tam Türkçe karşılığı taraftar token veya hayran token olan fan token yine de ülkemizde orijinal İngilizce adı ile daha sık kullanılmaktadır

Fan token ne demek sorusunun cevabını verecek olursak Fan İngilizce hayran ve taraftar anlamına gelirken Token ise jeton anlamına gelmektedir. Yani fan token Türkçe taraftar jetonu veya hayran jetonu olarak birebir çevrilebilir.

Fan Token Ne İşe Yarar?

Fan token, bir kulübün taraftarlarının veya hayranlarının kulübü üzerinde söz sahibi olmasını sağlayan bir kripto varlık türüdür.

Taraftarlar veya diğer bir deyişle hayranlar ya da fanlar, tuttukları kulübe ait olan fan token alımını yaparak kulüp üzerinde söz hakkına sahip olurlar. Ayrıca fan token sahipleri sahip oldukları fan token miktarı kadar da ödül kazanırlar.

Bu söz sahibi konusu kulübün forma tasarımı, oyuncu profili, hazırlık maçı yeri gibi birçok konuda oy kullanarak kulüplerini yönlendirebilirler.

Ortaya çıktıktan sonra Socios.com’un İtalyan Juventus takımı ile yaptığı anlaşma ile ilk fan token olan $JUV üretilmiştir ve fan token akımı başlatılmıştır.

Juventus kulübünün ilk adımı attığı fan token akımı bugün itibariyle 20’den fazla kulübün yer aldığı bir proje olmayı başarmıştır.

Dünya üzerinde Barcelona, AC Milan, Roma, Atletico Madrid, Paris Saint German (PSG), Manchester City gibi birçok futbol kulübünün yer aldığı fan token projesinde Türkiye’den de Galatasaray, Göztepe, Trabzonspor, İstanbul Başakşehir, Alanyaspor gibi futbol kulüpleri yer almaktadır.

Fan Token Nereden Alınır?

Fan token almak kolay olduğu gibi fan token alabilmek için birden fazla seçeneğiniz bulunmaktadır.

Eğer doğrudan bir fan token borsasından fan token almak isterseniz Chiliz borsası size tam anlamıyla hizmet edecektir. Zaten Chiliz (CHZ) üzerinden üretilen fan tokenların tamamı Chiliz borsası (Chiliz Exchange) platformunda yer almaktadır.

Chiliz borsasından fan token satın almak için bir Chiliz borsası hesabınızın olması gerekmektedir. Eğer Chiliz borsası hesabınız yoksa hemen hesap oluşturmak için buraya tıklayın.

Ayrıca Chiliz borsasının detaylı kullanımı ile ilgili bilgi ve yardım ihtiyacınız varsa aşağıdaki bağlantıya tıklayarak ilgili içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Chiliz Borsası ve Detaylı Kullanma Rehberi

Fan token almak için illa ki Chiliz borsası kullanmanız şart değildir. Çünkü bazı fan tokenlar diğer kripto borsalarda da listelenmiştir ve buralardan da fan token satın alınabilir ancak tüm fan tokenların olduğu bir borsa istiyorsanız Chiliz borsası en uygun seçenek olacaktır.

Ayrıca Chiliz borsasının sunduğu ön satışlarla da tuttuğunuz takımın ya da kulübün fan tokenlarına özel fiyatlarla sahip olma şansınız bulunmaktadır.

Fan Token Nasıl Alınır, Satılır ve Transfer Edilir?

Fan token almak ile kripto para veya token almak arasında hiçbir fark yoktur. Sadece almak istediğiniz fan token kodunu öğrendikten sonra Chiliz borsasından veya çalıştığınız başka bir kripto borsadan kodu aratarak uygun olan paritelerden fan token satın alabilirsiniz.

Fan token satma işlemi de alma işlemi ile aynıdır ve ekstra hiçbir işlem gerektirmez.

Fan token transferi de normal kripto para ve token transferi ile aynıdır. Bu nedenle de sadece aynı token birimleri arasında dikkatli bir şekilde fan token transferleri rahatça gerçekleştirilebilir.

Fan Token ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bu bölümde fan token hakkında en çok sorulan soruların cevaplarını vermeye çalışacağız. Sizden gelen talepler ve sorular doğrultusunda bu alan düzenli olarak güncellenecektir.

Chiliz (CHZ) Fan Token Nedir?

Chiliz Fan Token ile fan token aynı şeydir. Fan tokenlar Chiliz (CHZ) üzerinden üretildiği için bazı yatırımcılar Chiliz fan token veya CHZ fan token nedir sorularını sıkça sormaktadır.

Chiliz Fan Token Nasıl Alınır?

Chiliz bir fan token değildir, fan token üretimini sağlayan yapıdır. Ancak Chiliz borsası üzerinden fan token nasıl alınır merak ediyorsanız buraya tıklayın.

Fan Token Alınır Mı?

Fan token eylem olarak elbette alınabilirdir ancak fan token alınır mı sorusunu tercih edilir mi anlamında soruyorsanız bu tamamen sizin kararınızdır.

Fan Token Avı Nedir?

Fan token avı, yatırımcıların ücretsiz CHZ ve fan token avlama yapabileceği arttırılmış gerçekliğe dayalı bir konum belirleme özelliğidir. Fan token avlamak için Socios.com cüzdan hesabına günlük giriş yapmanız gerekirken aynı zamanda şansınıza bağlı olarak yakın çevrenizde ya da global alanlarda fan token avlama işlemi yapmanız gerekecektir.

Fan Token Binance Borsasında Var Mı?

Tüm fan token çeşitleri Binance borsasında yer almıyor ancak Binance borsasında da yer alan fan tokenlar mevcuttur ve alım & satım işlemi yapılabilmektedir.

Fan Token Blockchain (Blok Zinciri) Nedir?

Fan tokenlar Chiliz (CHZ) üzerinden üretilmektedir. Chiliz (CHZ) ise bir Ethereum ERC-20 ağı token birimidir.

Fan Token Borsası Hangisidir?

Tek fan token borsası Chiliz borsasıdır ve tüm fan token çeşitleri Chiliz borsasında yer almaktadır.

Fan Token Caiz Midir veya Haram Mıdır?

Fan token tıpkı bir kripto para veya geleneksel yaşamdaki altın veya döviz yatırımı gibi bir yatırımdır. Dolayısıyla caiz değildir veya haram değildir demek yanlış olur ancak yine de Diyanet İşleri Başkanlığı görüşlerini almak daha doğru olacaktır.

Fan Token Çıkacak Takımlar Hangileridir?

Fan token çıkması beklenen takımların listesini görmek için buraya tıklayın. Üst kısmında Coming Soon yazan fan tokenlar yakında çıkması beklenen fan tokenlardır.

Fan Token Exchange Nedir?

Fan Token Exchance, Chiliz Exchange anlamına gelmektedir. Chiliz Exchange ise Chiliz borsasının orijinal İngilizce adıdır.

Fan Token Fiyatları Ne Kadar?

Fan Token fiyatları temsil ettikleri kulüplere göre değiştiğinden tüm fan token fiyatlarını görebilmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Fan Token Geleceği Olan Bir Proje Midir?

Fan Token henüz çok eski olmamasına rağmen ciddi bir ivme yakaladı ve git gide dünya üzerindeki tüm spor kulüpleri bu yapıdaki yerini almaya başladı. Dolayısıyla fan token geleceği olan bir projedir diyebiliriz.

Fan Token Piyasaları Nedir ve Ne Demektir?

Fan token piyasaları fan token listelemesi yapan borsaları temsil eden bir terimdir.

Fan Token Olan Takımlar Hangileridir?

Fan token olan takımların tam listesini görebilmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Fan Token Ön Satış Nedir?

Orijinal adı Fan Token Offering olan fan token ön satış sistemi, yeni çıkan fan tokenların özel fiyatlarla yatırıma açılması demektir.

Fan Token Varlıklarım Ne Demek?

Chiliz borsası üzerinde yer alan Varlıklarım alanı kısaca sahip olunan fan token varlıkları ve diğer listelenen kripto para ve tokenlar anlamına gelmektedir.

Socios Fan Token Nasıl Alınır?

Chiliz borsası zaten Socios.com’a ait bir borsa ve fan token borsası olduğundan Chiliz borsası üzerinden fan token satın alınabilir.

Aslı Kaya Yüksel

İş dünyasında Türkiye'nin en önde gelen markalarında ve firmalarında yöneticilik yapan Aslı Kaya; kripto dünyasına ve piyasalarına olan ilgisinin sonucu olarak uzun zamandır kripto paralar, piyasalar ve gelişmelerle ilgilenmektedir ve Binansal bünyesinde tüm bilgilerini aktarmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir