Bitcoin Kaç Türk Lirası Oldu? Türk Lirasıyla Nasıl Bitcoin Alınır?

Bitcoin Kaç Türk Lirası Oldu? Türk Lirasıyla Nasıl Bitcoin Alınır?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin kaç TL oldu yatırımcıların cevabını en çok merak ettiği soruların başında yer alıyor. Yatırımcıların Bitcoin fiyatı TL olarak aramalar yaptığını görüyoruz. Birçok yatırımcının bunu merak etmesinin nedenlerinin başında BTC fiyatında oluşan fiyat dalgalanmaları geliyor. 2009 yılında ilk olarak piyasaya çıktığında 1 BTC 1 doların altında bir fiyata sahipti. Aradan geçen yıllarda tüm dünyada kabul gören bu merkeziyetsiz kripto paranın çok fazla değer kazandığı görülüyor. Fiyat olarak sabit bir noktada kalmayan BTC 2021 yılında boğa piyasasına girmişti. Bu sayede yatırımcılarının yüzünü güldürerek tarihi rekorunu kırmış ve 68789,63 USD değerine ulaşmıştı.

2021 yılında yatırımcısının yüzünü güldüren BTC 2022 yılında ise ayı piyasasına girdi. 2022 yılında yaşanan olumsuz ekonomik ve politik gelişmeler Bitcoinde ayı piyasasının başlamasında etkili oldu. Bunun sonucunda ise Kasım 2022 tarihinde 18.000 – 16.000 USD seviyesine kadar geriledi. Yaşanan bu olumsuz gelişme ile Bitcoin yaklaşık %60 değer kaybı yaşadı. 2023 yılını ise toparlanma yılı olarak değerlendirilmesini BTC fiyatının 30.000 USD psikolojik eşiğinin geçilmesi ile sağlıyor. Bitcoinde görülen bu toparlanma devam ederek bir boğa piyasası başlayacak mı sorusuna ise finans analistlerinin farklı cevaplar verdikleri görülüyor.

Bitcoin Kaç TL Oldu?

Bitcoin uluslararası piyasalarda dolar üzerinden değer kazanıyor. Bitcoin fiyatı TL güncel fiyatının ne olduğunu öğrenmek için TradingView ya da Coinmarketcap gibi sitelerin grafiklerinin takip edilmesi yararlı olabilmekte. Fiyat iniş ve çıkışlarının oranların takip edilmesinin yanı sıra finans uzmanlarının değerlendirmelerinin de takip edilmesi gerekiyor. BTC için yükseliş trendini işaret eden boğa piyasası başladı mı sorusuna uzman yatırımcı Mark Mobius olumsuz cevap veriyor. Mobius’a göre 2023 yılında BTC değer kaybedecek ve fiyatı 10.000 dolar seviyelerine gerileyecek.

Mobius’un bu olumsuz görüşüne ise Sussex Üniversitesinde finans profesörü olan Carol Alexander karşı çıkıyor. Alexander’a göre 2023 BTC için yukarı yönlü bir hareket bekleniyor ve fiyatı 50.000 doları aşacak. Uzmanların 2023 yılı için böylesine zıt görüşleri bulunurken BTC Nisan 2023 itibarıyla 30.000 dolar seviyelerinde değer bulmaya devam ediyor. Uzmanların görüşlerinin farklı olmasının kaynağı ise dünyada sürekli olarak ani ortaya çıkan ekonomik ve politik gelişmeler olmasıdır. Bitcoinin değer kazanması yönünde görüş bildiren yatırım uzmanlarının haklı çıkması halinde BTC yatırımcılarının önemli seviye kar etmeleri bekleniyor.

Bitcoin Canlı Grafiği Nerden Takip Edilir?

Bitcoin fiyatı TL ne oldu şeklinde araştırmanın sadece bir gün için yapılması doğru bir davranış olmuyor. BTC fiyatının anlık, günlük, haftalık hatta aylık olarak takip edilmesi gerekiyor. 2009 yılında ilk piyasaya çıktığı günden bu yana fiyatında sürekli yükseliş ve inişlerin olduğu görülüyor. Bitcoin hiçbir zaman sürekli yükselmediği gibi sürekli bir düşüş içinde de olmuyor. Çıkışlar 2021 yılında olduğu gibi bir noktaya kadar çıktıktan sonra iniş trendine girebiliyor. Aynı şekilde de çıkış trendi başladığında da dünyanın içinde bulunduğu ekonomik ve politik gelişmelere paralel olarak belli bir noktaya kadar çıkabiliyor.

Bitcoin fiyatının sürekli çıkması ya da inmesi gibi durumlar kesinlikle söz konusu değildir. Uzmanlarında belirttiği gibi günlük ve anlık düşüşler ayı piyasası başladığına işaret etmiyor. İniş sürecinin en az iki hafta boyunca devam etmesi gerekiyor. Aynı şekilde boğa piyasasının başladığının kabul edilmesi içinde iyine en az iki hafta boyunca fiyatında artış olması gerekiyor. Bitcoin canlı grafiğini CoinMarketCap ya da TradingView sitelerinden takip etmek mümkün oluyor. Uzmanların belirttiği gibi canlı grafikleri günlük, haftalık ve aylık takip etmek gerekiyor. Ayrıca sitemiz üzerinden de buraya tıklayarak Bitcoin’in canlı fiyat bilgilerini ve grafiklerini inceleyebilirsiniz.

Türk Lirasıyla Nasıl Bitcoin Alınır?

Tüm dünyada gördüğü ilgi artan aracı finans kuruma ihtiyaç duyulmadan işlemlerin yapılmasını sağlayan BTC nasıl alınır? Bu soruyu Türk yatırımcılar Bitcoinin dolar bazında işlem görmesinden dolayı soruyorlar. Bu soruyu soran yatırımcılar ise genelde Binance gibi büyük firmalara yöneliyorlar. Güvenilirlik açısından bilinen ve onaylanmış firmalara yönelinmesi bu açıdan önem arz ediyor. Bitcoin almak için güvenilir ve büyük bir site bulduktan sonra burada hesap açmak, TL ile Bitcoin almak için yeterli olacaktır. Açılan hesap ile BTC fiyatı TL kripto para borsası üzerinden de takip edilebiliyor.

Yatırımcılara uzmanların en önemli tavsiyesi ise Bitcoin gibi kripto paralarla ilgil alım-satım işlemleri yaparken gerçekten uzman kişilerin sözlerine ve yazılarına güvenilmesi yönünde. Birçok kişi Bitcoin yatırımını uzun vadeli bir araç olarak gördüğünü belirtiyor ve bu durum da, herkesin daha dikkatli hareket etmesi gerektiği anlamına geliyor.

Uzmanların tahminlerinin yanında yatırımcılar kendi analizlerini BTC fiyatını ve ekonomik gelişmeleri takip ederek de yapmaları mümkün olmakta. Yatırımcıların kısa vadede olumsuz sonuçlar almamak adına Bitcoin piyasasında yaşanan gelişmeleri yakından takip etmeleri gerekiyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_k_n
Şaşkın
0
hasta
Hasta
Bitcoin Kaç Türk Lirası Oldu? Türk Lirasıyla Nasıl Bitcoin Alınır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir