ASELSAN Lot Sayısı, Ne İş Yapar, Kaç Lotu Var?

ASELSAN Lot Sayısı, Ne İş Yapar, Kaç Lotu Var?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’nin savunma sanayisi devi ASELSAN, son yıllarda yatırımlarını ve üretim kapasitesini hızla artırmaktadır. Özellikle bu artışla birlikte Aselsan’ın hisse fiyatları da günden güne yükselmektedir. Aselsan lot sayısı, ne iş yapar, kaç lotu var? Gibi sorular da yatırımcılar tarafından oldukça merak edilmektedir.

Havacılık, uzay, denizcilik, elektronik harp, füze sistemleri ve siber güvenlik gibi birçok alanda faaliyet gösteren ASELSAN, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) ve diğer güvenlik güçlerinin ihtiyaç duyduğu birçok sistemi tasarlıyor, geliştiriyor ve üretiyor.

ASELSAN Ne İş Yapar?

ASELSAN ne iş yapar? sorusuna yanıt olarak; ASELSAN, Türkiye’nin en büyük savunma elektroniği kuruluşu olarak, başta Türk Silahlı Kuvvetleri olmak üzere yurt içi ve yurt dışı ihtiyaç makamlarının aşağıdaki alanlarda geniş bir ürün yelpazesine sahiptir.

ASELSAN’ın ürettiği sistemler arasında şunlar yer almaktadır:

  • Telsizler, haberleşme sistemleri, komuta kontrol sistemleri, siber güvenlik çözümleri
  • Radar sistemleri, elektronik harp sistemleri, sinyal istihbaratı sistemleri
  • Görüntüleme sistemleri, termal kameralar, lazer sistemleri
  • Uçak elektroniği, uçuş kontrol sistemleri, havacılık haberleşme sistemleri
  • İHA’lar, İHA sistemleri, denizaltı insansız araçları
  • Tank modernizasyonları, füze sistemleri, torpido sistemleri, topçu sistemleri
  • Hava savunma füzeleri, füze sistemleri, hava savunma radarları
  • Trafik kontrol sistemleri, güvenlik sistemleri, otomasyon sistemleri, tıbbi görüntüleme sistemleri

ASELSAN Dolaşımdaki Lot Sayısı

Dolaşımdaki lot sayısı, bir şirketin borsada işlem gören hisselerinin toplam sayısını belirtmektedir. Özellikle bu sayı, şirketin sermayesini ve hisselerinin ne kadarının halka açık olduğunu göstermektedir.

Dolaşımdaki lot sayısı, şirketin piyasa değerini ve hisse fiyatını etkileyen önemli bir faktördür. ASELSAN dolaşımdaki lot sayısı ise 04.04.2024 tarihi itibarıyla 4.560.000.000’dur. Bu sayının %74,2’si (3.383.302.497 lot) Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’na aittir. Kalan %25,8’i (1.176.697.502 lot) ise diğer yatırımcılara aittir.

ASELSAN Ne Zaman Halka Arz Oldu?

ASELSAN ne zaman halka arz oldu? sorusu pek çok yatırımcı tarafından merak edilirken, ASELSAN ilk defa 21 Mayıs 1990 tarihinde halka arz edilmiştir. 1 Ağustos 1990 tarihinden itibaren de İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda (İMKB) işlem görmeye başlamıştır.

ASELSAN, 2018 yılında da sermaye artışı için ikincil halka arz gerçekleştirmiştir. İkinci halka arz 31 Mayıs 2018 tarihinde gerçekleşmiştir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_k_n
Şaşkın
0
hasta
Hasta
ASELSAN Lot Sayısı, Ne İş Yapar, Kaç Lotu Var?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir