White Paper Nedir ve Ne İşe Yarar?

White Paper Nedir ve Ne İşe Yarar?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto camiasındaki en önemli bileşenlerden birisi olan White Paper, kripto para ve blok zinrici projeleri hakkında detaylı bilgilerin yazdığı teknik belgedir. White paper’lar ile kripto para veya blok zinciri projesi geliştiren kişiler, projelerini kullanıcılara sunmadan önce duyurusunu yaparlar.

Bu makalemizde white paper nedir sorusunun cevabı ile birlikte white paper ile ilgili tüm detayları aktarmaya çalışacağız.

White Paper Nedir?

White paper herhangi bir kripto para veya blok zinciri projelesinin ne olduğu, nasıl çalıştığı, amacı gibi detaylı bilgilerin yer aldığı akademik düzeydeki bir belgedir. White paper’lar ile proje geliştiricileri çoğu zaman, kullanıcıların aklında soru işareti kalmayacak şekilde projenin her detayını belirtirler. Proje sahipleri hazırladıkları white paper’ları proje lansmanından önce yani listelenmesinden önce halka sunar.

Kısacası white paper, kripto para ve blok zinciri projelerinin adım adım her detayı ile kullanıcılara açıklandığı teknik bir belge veya dökümandır.

White Paper Ne Amaçla Yazılır?

Herşeyden önce proje geliştiricileri white paper ile projelerinin tanıtımlarını yapabilirler. Proje geliştiricileri, white paper’lar ile projelerini kullanıcıya açıklayarak projelerine fon bulmayı amaçlayabilir. Özellikle ICO ile halka arz edilecek kripto para projelerini geliştiren kişiler çoğu zaman hazırladıkları white paperlar’ı göz önünde bulundurabilirler. Böylece bir projenin white paper’ı, projeye yatırım yapmak isteyen kullanıcılara bir nevi rehber olur.

White Paper Nasıl Yazılır?

Öncelikle white paper teknik bir dille yazılmalıdır yani sosyal medyadaki gibi yada blog yazılarındaki gibi esnek bir dille yazılmaması gerekir.  Bir white paper, proje hakkındaki detayları, proje ile ilgili sayısal verileri, grafikleri, kodları gibi proje ile ilgili her bilgiyi ve proje ile ilgili bütün detayları içermelidir. Ayrıca, white paperda varsayımlar, tahminler ve henüz doğrulanmamış idaalar kesinlikle bulunmamalıdır. Bunun yerine, projenin sağladığı çözüm önerileri paylaşılabilir.

White Paper’ların İçerisinde Sıkça Kullanılan Konu Başlıkları

White paper yani teknik dokumanlar içerdikleri bilgi ve kapsadıkları projeye göre içerik olarak değişkenlik gösterebilirler ancak genel anlamda bir white paper içeriği büyük oranda aynı içerik planına sahiptir ve bu plana göre oluşturularak araştırma yapan kişilere detaylı bilgiler verilir.

Giriş: Bu bölümde genellikle projenin çözdüğü sorunun ne olduğu kısaca özetlenir. Bu bölümde projenin sunduğu çözüm önerisi hakkında da kısa bir özet bulunur

Feragatname: Bu bölümde yasal açıklama yapılır ve kullanıcılara uyarıda bulunulur. Bu uyarılar çoğunukla, whitepaperda yazanların bir yatırırm tavsiyesi olmadığını açıklar. Nadiren de olsa bazı projelerin hangi ülkelerde geçerli olduğu, geçerli olmadığı ülkelerde belirtilir.

İçindekiler Listesi: White paper’ın içerisindeki başlıkların bir arada toplandığı bir listedir. White paperlar projelerin tamamı ile anlatan kapsamlı ve uzun yazılar oldukları için içindekiler listesinin bulunması okuyuculara kolaylık sağlar.

Projenin Amacı: Bu bölümde, giriş bölümünde açıklanan piyasada çözüme ihtiyaç duyulan problem detaylı bir şekilde açıklanır. Geliştirilen bu projenin bu çözüme nasıl çözüm bulunacağı bu bölümde detayları ile açıklanır.

Projenin Kripto Para Birimi: Bu bölümde ise projeye ait olan kripto para birimi hakkındaki detaylar açıklanır. Bu bilgiler çoğunlukla kripto paranın kullanım amacının ne olduğu, arzının kaç miktar adet ile sınırlandırıldığı gibi bilgileri içerir. Ayrıca bu bölümde, projeye ait kripto paranın arzının, proje sahiplerine dağıtılıp dağıtılmadığı veya dağıtıldıysa ne kadarının dağıtıldığı bilgisi bulunur.

Proje Geliştiren Ekip: Başta projeyi geliştiren kişi, kurum veya organizasyon hakkındaki detaylı bilgiler bu bölümde yer alır.

Yol Haritası: Projenin gelecek yıllara dair olan hedefleri bu bölümde belirtilir. Geleceğe yönelik olan hedefler çoğu zaman bir zaman çizelgesi şeklinde belirtilir.

İlk White Paper Kime Aittir?

İlk yazılmış olan white paper, Satoshi Nakamoto adlı anonim bir kişi veya grup tarafından yazılan Bitcoin: Eşler Arası Elektronik Nakit Sistemi adlı Bitcoin’in white paper’ı yani teknik belgesidir. Blockchain ve kripto para tarihinin yazılan ilk white paper olmasının yanı sıra kendisinden sonra geliştirilen projelere önemli örnek olmuştur.

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_k_n
Şaşkın
0
hasta
Hasta
White Paper Nedir ve Ne İşe Yarar?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir