Satoshi Nakamoto Kimdir? Bir Kişi mi Yoksa Grup Mu?

Satoshi Nakamoto Kimdir? Bir Kişi mi Yoksa Grup Mu?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto dünyasında bir proje ortaya koyan ya da yorumlarıyla gündem olan birçok ünlü isim mutlaka duyulur. Ancak Satoshi Nakamoto ismi kripto dünyasında birçok ismin önünde bir isim olup hem kurulan bu dünyanın ilk yapı taşını atmasıyla hem de hala gizemini korumasıyla oldukça ön plandadır.

Bu makalemizde Satoshi Nakamoto kimdir, Satoshi Nakamoto adı bir isme mi ait yoksa gruba mı ait sorularının cevaplarıyla birlikte Satoshi Nakamoto ile ilgili tüm bilgileri aktarmaya çalışacağız.

Satoshi Nakamoto Kimdir?

Satoshi Nakamoto; Bitcoin’i geliştiren, Bitcoin teknik incelemesini yazan ve Bitcoin’in orijinal referans uygulamasını oluşturup dağıtan kişi ya da grubun adıdır.

Başka bir deyişle şu an hayatımızda oldukça fazla yer edinmeye başlayan kripto paraların lideri Bitcoin, Satoshi Nakamoto tarafından oluşturulmuştur.

Kim olduğu ve bir kişi mi yoksa birden fazla kişiden oluşan grup mu olduğu hala muamma olan Satoshi Nakamoto ismi ilk olarak tüm dünyaya 31 Ekim 2008 tarihinde yayınlanan ve orijinal adı Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System olan Bitcoin: Eşten Eşe Elektronik Nakit Ödeme Sistemi teknik makalesiyle duyuruldu.

Bitcoin Forumu olarak bilinen bitcointalk.org adresinde Satoshi Nakamoto’nun kendisine ait olduğu iddia edilen satoshi isimli kullanıcı tarafından aktarılan bazı bilgiler ve bu kullanıcının yaptığı yorumlarla açıklamalardan yapılan çıkarımlar bize Satoshi Nakamoto ile ilgili birçok bilgi vermektedir.

Kullanıcı tarafından aktarılan bilgilere göre Satoshi Nakamoto, Bitcoin ile ilgili ilk çalışmalarına 2007 yılında başlamıştır. Bitcoin’in resmi internet sitesi olan bitcoin.org alan adı ise internet kayıtlarına göre 18 Ağustos 2008 yılında tescil edilmiştir.

Aynı adreste Satoshi Nakamoto tarafından kurulduğu ya da kurdurulduğu bilinen ve Bitcoin için tasarlanan web sitesi sonrası Bitcoin’e ait whitepaper da diyebileceğimiz teknik makale, ilk olarak 31 Ekim 2008 yılında metzdowd.com internet sitesinin kriptografi bölümünde Satoshi Nakamoto tarafından yayınlandı.

9 Ocak 2009 tarihinde Nakamoto, SourceForge’da Bitcoin yazılımının 0.1 sürümünü yayınladıktan sonra 50 Bitcoin (BTC) ödülüyle 0 numaralı blok numarası olan Genesis bloğunu tanımlayarak Bitcoin ağını başlattı.

Genesis bloğunu özel kılan ve Satoshi Nakamoto’nun kim olduğu hakkında ilk fikirleri veren faktör ise bu bloğa gömülü “The Times 03/Jan/2009 Chancellor on brink of second bailout for banks.” metnidir. Bu metin, hem o zamanlarda yaşanan kısmi rezerv bankacılığın yaşattığı istikrarsızlığa vurulmuş bir tarih damgası hem de kısmi rezerv bankacılıkla alakalı alaycı bir yorum olarak kayıtlara geçmiştir.

P2P Vakfı (P2P Foundation) profilinde 2012 yılında paylaşılan bilgilere göre Satoshi Nakamoto, 37 yaşında ve Japonya’da yaşayan bir erkek olduğunu belirtmiştir.

Bitcoin Forumu’nda Satoshi Nakamoto’ya ait olduğu bilinen mesajları inceleyen kullanıcılar, bu mesajların anadil seviyesinde İngilizce yazıldığından dolayı Satoshi Nakamoto’nun Japon değil bir İngiliz olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu düşünmektedir. Hem forumda hem de kaynak kodlarda yer alan ifadelerde Satoshi Nakamoto’nun kullandığı birçok terim ve kelimeyle The Times’a yaptığı atıflar, kendisinin bir İngiliz olduğunu ve İngiltere’ye özel bir ilgisini olduğunu düşündürtmüştür.

Satoshi Nakamoto adının bir kişiye değil de bir gruba ait olabileceği fikrini ilk ortaya atan güvenlik araştırmacısı Dan Kaminsky’den sonra iyi bir yazılım geliştiricisi olan Laszlo Hanyecz, Bitcoin’e ait kodların tek bir kişi tarafından yazılamayacak kadar kusursuz ve harika olduğunu belirterek bu fikri güçlendirmiştir.

İsviçreli bir yazılım mühendisi ve aktif topluluk üyesi olan Stefan Thomas, Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin Forumu’ndaki 500’den fazla gönderisini inceleyerek, gönderilen atıldığı zamanlardan bir zaman grafiği çizip Satoshi Nakamoto’nun hafta sonları da dahil Greenwich saat dilimine göre sabah 05:00 ile 11:00 arasında foruma hiç gönderi atmadığını tespit etmiştir. Bu zaman aralığı ile gönderi paylaşılan zaman aralıklarını Japonya saati ile karşılaştıran Thomas, Satoshi Nakamoto’nun ya Japonya’da yaşamadığını ya da Japonya’da yaşayan birine göre oldukça tuhaf bir uyku düzenine sahip olduğunu belirtmiştir.

2010 yılına kadar Bitcoin’in yazılım geliştirmesinde diğer geliştiricilerle birlikte aktif rol alan ve Bitcoin kaynak kodundaki tüm değişiklikleri bizzat yapan Satoshi Nakamoto’nun sonraki süreçte kaynak kod deposunu ve ağ anahtarının kontrolünü tamamen devrettiği kişi olan Gavin Andresen, Satoshi Nakamoto’nun harika bir kodlayıcı olduğunu ama biraz tuhaf biri olduğunu açıklamıştır.

Satoshi Nakamoto Kim ya da Kimler Olabilir?

Satoshi Nakamoto’nun kim olduğu ile ilgili birçok teori ortaya atıldığı gibi birçok isim de öne çıkmıştır. Bu isimlerden bazıları tamamen teorik ya da bir benzerlik sonucu öne çıksa da kimi isimler ciddi anlamda Satoshi Nakamoto olduğu noktasında şüphe uyandırmıştır. Öne çıkan bu isimlerden bazılarını inceleyelim.

Dorian Satoshi Nakamoto Kimdir?

Dorian Satoshi Nakamoto; California’da yaşayan, Ponomo bölgesindeki Poly Üniversitesi’nde fizikçi olarak eğitim gören ve daha önce sınıflandırılmış savunma projelerinde sistem mühendisi ve teknoloji ve finansal bilgi hizmetleri şirketlerinde bilgisayar mühendisi olarak çalışmış yarı Japon yarı Amerikalı bir kişidir.

Satoshi Nakamoto’nun git gide meşhur bir isim haline gelmesinin ardından kendisinin kim olduğuna dair araştırmacılar arasında yer alan Gazeteci Leah McGrath Goodman, 6 Mart 2014 tarihinde Newsweek dergisinde tam adıyla Dorian Prentice Satoshi Nakamoto‘dan bahsetti ve gerçekten de bu isme sahip olan bir kişinin varlığından herkesi haberdar etti.

Goodman, yayınladığı makalede, Dorian Satoshi Nakamoto ile bir gerçekleştirdiği görüşmede “kendisinin Bitcoin kurucuları arasında yer aldığını ancak ekipten ayrıldığı” itirafını aldığını yazdı. Makale yayınlandıktan sonra Dorian Nakamoto bir anda tüm insanların ve dolayısıyla gazetecilerin ilgi odağı haline geldi. Hatta birçok kişi Dorian Nakamoto’nun evinin yakınlarında kamp kurup kendisini gizlice bekleyerek tanışmak ve röportaj yapmak için harekete geçtiler.

Bu olay üzerine aynı günün ilerleyen saatlerinde Satoshi Nakamoto’nun P2P Foundation hesabından 5 yıllık bir sessizlikten sonra “Ben Dorian Nakamoto değilim.” adlı bir mesaj yayınlandı. Dorian Nakamoto ise Goodman’ın bahsettiği itirafın, kendisinin daha önce Citibank’taki işiyle alakalı yaptığı bir yorumun yanlış anlaşılmasıyla ortaya çıktığını ileri sürdü.

Bu gelişmelerden sonra Dorian Nakamoto her ne kadar biraz rahatlasa da yaklaşık 6 ay sonra Satoshi Nakamoto’nun P2P Foundation hesabının saldırıya uğradığı ortaya çıkınca daha önce atılan mesajın gerçekliği de tartışılmaya başladı.

Hal Finney Kimdir?

Tam adıyla Harold Thomas Finney; Bitcoin öncesi kriptografik öncü ve yazılımı kullanan, hata raporlarını dosyalayan ve iyileştirmeler yapan Nakamoto’nun kendisi dışında ilk kişiydi. Ayrıca ilk Bitcoin transferini gerçekleştiren kişi de Satoshi Nakamoto’ya Bitcoin gönderen Hal Finney’dir.

Bu iki durumun dışında Forbes gazetecisi Andy Greenberg, Finney’in Dorian Satoshi Nakamoto adlı bir adamdan birkaç blok ötede yaşadığını keşfetti. Bu bilgiler doğrultusunda Greenberg, yazı analizi danışmanlığı şirketi Juola & Associates’den Finney’nin yazılarının bir örneğini Nakamoto’nunkiyle karşılaştırmasını istedi.

Karşılaştırmayı yapan şirket, daha önce Newsweek, Fast Company, The New Yorker ve Ted tarafından önerilen birçok aday içerisinden Satoshi Nakamoto’nun yazısına en yakın yazının Hal Finney’e ait olduğunu tespit etti.

Greenberg elde ettiği veriler doğrultusunda Satoshi Nakamoto’nun Hal Finney olduğundan ve Finney’in kendini gizlemek için komşusu olan Dorian Satoshi Nakamoto’nun adını kullandığından şüphelendi. Daha sonra ise Greenberg, Hal Finney ile gerçekleştirdiği görüşmede Finney ile Nakamoto arasındaki mail alışverişlerini, kendisinin Bitcoin cüzdan geçmişini de gördükten sonra bu şüphesinin yersiz olduğunu kabul etti.

Daha sonra Juola & Associates analiz şirketi Satoshi Nakamoto’nun Hal Finney’e gönderdiği mailleri incelediğinde bu maillerdeki yazı stilinin Satoshi Nakamoto’dan çok Hal Finney ile benzerlik gösterdiğini söyledi ancak Hal Finney’in Satoshi Nakamoto olup olmadığı konusu şüphe olarak kalmaya devam etti.

Nick Szabo Kimdir?

Tam adıyla Nicholas Nick Szabo, dijital sözleşmeler ve dijital para birimi konusundaki araştırmalarıyla tanınan bir bilgisayar bilimcisi, hukuk bilgini ve kriptografi uzmanıdır.

2013 yılının Aralık ayında bir yazar olan Skye Gray, stilometrik analiz olarak tanımlanan bir analiz tekniğini kullanarak Nick Szabo’nun Bitcoin’e ait teknik incelemeyle alakalı olabileceğinden ve hatta Satoshi Nakamoto olabileceğinden şüphelendi.

Nick Szabo, merkeziyetsiz para birimi konusuyla ilgili fazlasıyla ilgili biri olmasının yanı sıra takma ad kullanmayı da seven biri olarak biliniyor. Ayrıca Nick Szabo tarafından 1998 yılında yayınlanan “Bit Gold” adlı teknik makale ile Bitcoin teknik makalesi arasında yüksek oranda benzerlik bulunuyor.

Bit Gold ile Bitcoin teknik makaleleri arasındaki benzerlik ünlü milyarder Elon Musk‘ın da dikkatini çeken bir konu olduğundan Musk da Nick Szabo’nun Satoshi Nakamoto olduğunu iddia eden isimler arasında yer aldı. Ancak Nick Szabo, Satoshi Nakamoto olduğunu reddederek kendisinin çok daha uzun zaman önce yayınladığı Bit Gold ile ortaya sunduğu fikrin Wei Dai ve Hal Finney dışında kimse tarafından bu kadar benimseneceğini düşünmediğini söyledi.

Craig Wright Kimdir?

Tam adıyla Craig Steven Wright, Avustralyalı bir bilgisayar bilimcisi ve iş adamıdır.

8 Aralık 2015 tarihinde Wired dergisi, Craig Wright’ın Bitcoin’in kurucusu veya kurucu ekibinin bir parçası olduğunu ancak bunu gizleyerek insanları aldattığını yazdı. Bu yazıdan sonra Wright ve eşi bu iddiaya hiçbir şekilde cevap vermediği gibi Craig Wright kendisine ait olan Twitter hesabını kapattı.

Aynı gün içerisinde Gizmodo isim bir web bloğu, bir bilgisayar korsanının Wright’ın e-posta hesaplarına girdiğini ve elde ettiği kanıtlarla Satoshi Nakamoto adının Craig Steven Wright ile 2013 yılında ölen adli bilişim analisti David Kleiman’ın ortak kullandıkları bir takma ad olduğuna dair bir iddia yayınladı.

Daha sonra Craig Wright, Satoshi Nakamoto olmadığına dair raporlar sunarak iddiaları reddetti. Wright’ın sunduğu kanıtlar ve raporlar, Bitcoin Vakfı’nın eski direktörü Jon Matonis ve Bitcoin geliştiricisi Gavin Andresen tarafından desteklense de Bitcoin destekçisi bir grup bu rapor ve kanıtlara ikna olmadı.

Daha sonra sunulan raporlar, kanıt olarak sunulan bilgilerin aldatmaca olma olasılığını da artırırken Wired, Wright’ın Nakamoto olduğu yönündeki iddiaların daha da şüphe uyandırdığını kabul etti. Ardından Bitcoin geliştiricisi Peter Todd, Wright’ın kriptografik kanıt içerdiği anlaşılan blog gönderisinin aslında bu türden hiçbir şey içermediğini söylerken Jeff Garzik, Wright tarafından halka açık olarak sağlanan kanıtların hiçbir şeyi kanıtlamadığını söyledi Dan Kaminsky, Wright’ın iddiasının kasıtlı dolandırıcılık olduğu sonucuna vardı.

Tüm bu süreçten sonra 2019 yılının mayıs ayında Craig Wright, Bitcoin’in kurucusu olmadığını reddederek kendisine iftira atan kişilere karşı İngiltere’nin iftira yasasına başvurdu.

Satoshi Nakamoto Kim Olabilir?

Bu isimlerin dışında dönem dönem birçok ismin Satoshi Nakamoto olduğuna dair iddialar gündemden hiçbir zaman eksik kalmadı.

Joshua Davis, The New Yorker’daki 2011 tarihli bir makalesinde, Nakamoto’nun kimliğini Fin ekonomik sosyolog Dr. Vili Lehdonvirta ve 2008’de kriptografi alanında lisans öğrencisi olan İrlandalı öğrenci Michael Clear da dahil olmak üzere bir dizi olası kişiyle sınırlandırdığını iddia etti.

2011 yılında Fast Company yazarı araştırmacı gazeteci Adam Penenberg; Neal King, Vladimir Oksman ve Charles Bry’nin Nakamoto olabileceğini düşündüren ikinci derece kanıtlara atıfta bulundu. 3 kişi de Satoshi Nakamoto olduklarını inkar ettiler.

2013 yılının Mayıs ayında Ted Nelson, Nakamoto’nun Japon matematikçi Shinichi Mochizuki olduğunu iddia etti. Daha sonra, The Age gazetesi, Mochizuki’nin bu spekülasyonları reddettiğini ancak inkar için bir kaynak göstermediğini iddia eden bir makale yayınlandı. Aynı yıl Vice dergisindeki bir makale; Gavin Andresen, Jed McCaleb veya bir devlet kurumunu Nakamoto olmaya olası adaylar olarak sıraladı.

Yine 2013 yılında, iki İsrailli matematikçi Dorit Ron ve Adi Shamir, Nakamoto ve Ross Ulbricht arasında bir bağlantı olduğunu iddia eden bir makale yayınladılar. İkili, şüphelerini Bitcoin işlemleri ağının analizine dayandırdı ancak daha sonra iddialarını geri çektiler.

2016 yılında Financial Times, Nakamoto’nun potansiyel üyeler olarak Hal Finney, Nick Szabo ve Adam Back’den oluşan bir grup insan olabileceğini söyledi. Sonrasında YouTube kanalı Barely Sociable, Bitcoin’in selefi Hashcash’in mucidi Adam Back’in Nakamoto olduğunu iddia etti ancak Adam Back bunu yalanladı.

28 Kasım 2017 tarihinde medium.com web sitesinde eski bir SpaceX stajyeri, Elon Musk’ın Satoshi Nakamoto olduğunu iddia etti ancak iddia Elon Musk tarafından reddedildi.

2019 yılında ise gazeteci Evan Ratliff, uyuşturucu satıcısı Paul Le Roux’un Nakamoto olabileceğini iddia etti.

Satoshi Nakamoto ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Satoshi Nakamoto adı her geçen gün gizemini koruduğu gibi kendisiyle alakalı sorular da günden güne artmaya devam ediyor. Bu bölümde Satoshi Nakamoto ile ilgili en çok sorulan soruların cevaplarını aktarmaya çalışacağız.

Satoshi Nakamoto’nun Serveti Ne Kadar?

Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin cüzdanında 1.125.150 adet BTC tuttuğu biliniyor. Bu da güncel Bitcoin fiyatıyla Satoshi Nakamoto’nun şu anda dünyanın en zengin insanları arasında olduğunu gösteriyor.

Satoshi Nakamoto Makalesi Nedir?

Satoshi Nakamoto Bitcoin makalesi olarak da sıkça dile getirilen makale Bitcoin’in teknik makalesi yani whitepaper’ıdır. İlgili makaleyi eğer orijinal dilinde İngilizce incelemek isterseniz buraya, Türkçe’ye çevrilmiş halini incelemek isterseniz da buraya tıklayabilirsiniz.

Satoshi Nakamoto Nerelidir?

Satoshi Nakamoto’nun nereli olduğu gizemini koruyan bilgilerden biridir ancak kendisine ait P2P Foundation profiline göre kendisi Japon’dur. Ancak internette Satoshi Nakamoto ile ilgili birçok gönderide kendisinin Japon değil bir İngiliz olma ihtimalinin daha yüksek olduğu yer almaktadır.

Satoshi Nakamoto Cüzdanı ve Adresi Nedir?

Satoshi Nakamoto’nun bizzat kendisine ait olan bir Bitcoin cüzdanı bulunmaktadır. İçinde 1.125.150 adet BTC bulunan Satoshi Nakamoto cüzdan adresi “1PaaUYurb9xgZczccVaqQm7cZ8xjYZ98vr” olup cüzdana ait tüm detayları incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Satoshi Nakamoto Öldü Mü?

Satoshi Nakamoto şu anda hayatta mı yoksa öldü mü kesin olarak bilinmemektedir. Aktif olduğu Bitcoin Forumu’da 2011 yılından bu yana hiçbir şekilde gönderisi bulunmayan ve girişi görünmeyen Nakamoto’nun ölüp ölmediği konusu Dorian Satoshi Nakamoto ile ilgili atılan mesajdan sonra bir nebze çürümüş olsa da şu anda hala gizemini korumaktadır.

Satoshi Nakamoto Kaç Yaşında?

Satoshi Nakamoto, P2P Foundation profilinde doğum tarihi 5 Nisan 1975 olarak belirtmiştir. Bu bilgiye dayanarak bu makalenin yayınlandığı tarihte Nakamoto’nun 46 yaşında olduğunu söyleyebiliriz ancak bu bilgi yalnızca bir iddiadan ibarettir.

Satoshi Nakamoto Heykeli Nerededir?

Macaristan’ın Budapeşte şehrinde 2021 yılında Satoshi Nakamoto anısına bir heykel dikilmiştir. Heykelde herhangi bir yüz hattı ya da bir kişiye ait belirtiler bulunmazken heykelin tamamen kripto dünyasının kurucusu olduğundan Nakamoto anısına ve ayrıca kripto paralara ve blockchain teknolojisine dikkat çekmek için dikildiği belirtildi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_k_n
Şaşkın
0
hasta
Hasta
Satoshi Nakamoto Kimdir? Bir Kişi mi Yoksa Grup Mu?