ATH ve ATL Nedir, Ne Anlama Gelmektedir?

ATH ve ATL Nedir, Ne Anlama Gelmektedir?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto dünyasında bilinen veya öğrenilen bir gerçek var ki piyasalar ve kullanıcılar kısaltmaları ve terimleri çok seviyor. Bu nedenle de kripto dünyasında ATH ve ATL gibi birçok kısaltma ve terim ile karşılaşmak mümkündür.

Eğer terimlere aşinaysanız zaten ortada bir sorun yok demektir çünkü uzun uzadıya cümleler kullanmak yerine kısaltmalar ve terimler kullanmak elbette çok daha avantajlıdır ancak bu dünyada yeni olan kişiler hemen ATH nedir, ATL nedir, ATH ve ATL farkı nedir gibi soruların cevaplarını hemen araştırmaya başlarlar.

Bu içeriğimizde ATH nedir, ATL nedir ve hangi durumlarda kullanılır başta olmak üzere ATH ve ATL ile ilgili tüm soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.

ATH Nedir?

ATH; bir kripto varlığın tüm zamanlardaki en yüksek fiyatı anlamına gelir.

Kripto yatırımcılarının ve kullanıcılarının en çok karşılaştığı terimlerden biri olan ATH anlamlı bir kelime değil bir kısaltmadır. ATH açılımı ise İngilizce All Time High cümlesinin ilk harflerinden oluşmaktadır. All Time High cümlesinin Türkçe karşılığı da Tüm Zamanların En Yükseği şeklindedir.

Eğer bir kripto paranın ya da token biriminin piyasalarda ilk yer aldığı tarihten bulunduğunuz zamana kadar kazandığı en yüksek değer nedir diye merak ediyorsanız bu durumda o kripto paranın ya da token biriminin ATH‘sini merak ediyorsunuz demektir.

Kripto dünyasında en çok karşılaşılan terimlerden biri olan ATH; kayda değer sıklıkta kullanılan bir terimdir. Tecrübeli yatırıcılar ATH nedir bilirler ve birbirleriyle gerçekleştirdiği kripto varlıklarla alakalı sohbetlerde ilgili kripto varlığın ATH değeri nedir diye sorabilirler ancak ATH nedir sorusunu soran birçok insan ve yatırımcı da bulunmaktadır.

Bir kripto paranın ya da kripto varlığın sürekli ATH yapması söz konusu olabilir. Kripto para ya da token değer kazandıkça ve eski zirvesini geçtikçe ATH yenilemesi yapar. Yani başka bir deyişle ATH yapmak ne demek sorusunun cevabı yeni bir en yüksek fiyat seviyesine ulaşmak diyebiliriz.

Son olarak da ATH yapmamış coinler tabiri ile karşılaşmanız mümkündür ancak bir kripto paranın ya da token biriminin daha önce hiç ATH yapmamış olması mümkün değildir. Çünkü zaten piyasada yer aldığı ilk andan son ana kadar kazandığı en yüksek değer o varlığın ATH‘sidir. Yani özetle her kripto varlığın en az bir ATH seviyesi bulunur.

ATL Nedir?

ATL; bir kripto varlığın tüm zamanlardaki en düşük fiyatı anlamına gelir.

ATL terimi de tıpkı ATH gibi en sık karşılaşılan terimlerden biridir ve yine ATH gibi anlamlı bir kelime değil kısaltmadır. İngilizce All Time Low cümlesindeki kelimelerin ilk harflerinden kısaltılan ATL açılımı Türkçe’de Tüm Zamanların En Düşüğü anlamına gelir.

Açılımdan da anlaşılacağı üzere bir kripto paranın ya da token biriminin piyasalarda yer aldığı ilk andan son ana kadar sahip olduğu en düşük değer o kripto paranın ya da token biriminin ATL değeri anlamına gelir.

Tecrübeli kripto yatırımcılar ve kullanıcıları bir kripto para ya da token ile alakalı sohbet ederken uzun uzadıya ilgili kripto paranın ya da token biriminin şimdiye kadar sahip olduğu en düşük değeri sormazlar. Bunun yerine o kripto paranın ya da token biriminin ATL değeri nedir diye sorarlar.

Tıpkı ATH için olduğu gibi bir kripto paranın ya da kripto varlığın sürekli ATL yapması söz konusu olabilir. Kripto para ya da token değer kaybettikçe ve eski dip seviyesini geçtikçe ATL yenilemesi yapar. Yani başka bir deyişle ATL yapmak ne demek sorusunun cevabı yeni bir en düşük fiyat seviyesine ulaşmak diyebiliriz.

Ayrıca yine ATH için söz konusu olduğu gibi ATL yapmamış coinler tabiri ile karşılaşmanız mümkündür ancak bir kripto paranın ya da token biriminin daha önce hiç ATL yapmamış olması mümkün değildir. Çünkü zaten piyasada yer aldığı ilk andan son ana kadar sahip olduğu en düşük değer o varlığın ATL‘sidir. Yani özetle her kripto varlığın en az bir ATL seviyesi bulunur.

Tıpkı FOMO ve FUD gibi kripto piyasalarının meşhur terimleri arasında yer alan ATH ve ATL arasındaki fark da tüm bu açıklamalardan yola çıkarak tahmin edilebileceği gibi bir kripto paranın ya da token biriminin piyasada yer aldığı tüm zamanlar içindeki en yüksek fiyatını ve en düşük fiyatını temsil eder.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_k_n
Şaşkın
0
hasta
Hasta
ATH ve ATL Nedir, Ne Anlama Gelmektedir?