Arbitraj Nedir ve Arbitraj Nasıl Yapılır?

Arbitraj Nedir ve Arbitraj Nasıl Yapılır?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uzun bir zamandan beridir var olan ve bilinen arbitraj terimi bir süredir kripto para piyasalarında oldukça popüler olmaya başladı ve bununla birlikte arbitraj nedir ve arbitraj nasıl yapılır merak eden birçok kripto para yatırımcısı araştırmalar yapmaya başladı.

Arbitraj ile ilgili tüm detayları aktardığımız bu yazımız ile birlikte arbitraj hakkında duyduğunuz, bilmek istediğiniz ve merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını bulabileceksiniz.

Arbitraj Nedir?

Arbitraj, farklı piyasalardaki dengesizliklerden faydalanarak kâr etme işlemidir. Yani bir piyasadaki yatırımı aracının farklı piyasalarda daha düşük veya daha yüksek fiyata satılması durumunda bunu fırsata çevirerek kazanç sağlamaya arbitraj veya arbitraj işlemi denilmektedir.

Arbitraj işlemi özelliği itibariyle risksiz bir kazanç sistemidir. Bu nedenle de arbitraj işlemi nedir veya arbitraj ne demek sorularına cevap bulan birçok yatırımcı hemen akabinde arbitraj nasıl yapılır ve arbitraj örnekleri araştırmalarını yaparak arbitraj ile para kazanmak istemektedir.

Arbitraj işlemi uzun bir süredir yatırımcıların bildiği bir işlemdir ve borsalarda, döviz alım & satımlarında, ithalat ve ihracat ödemelerinde çok sık kullanılır ancak son dönemde en çok kripto para piyasalarında kullanılmasıyla popüler bir terim olmayı başardı. Çünkü kripto para piyasaları da arbitraj yapmak için oldukça müsaittir ve bu fırsatı birçok yatırımcı değerlendirmektedir. Bitcoin arbitraj nasıl yapılır sorusuyla başlayan bu furya zamanla tüm kripto paralarda borsalar arası arbitraj işlemi trendini başlatmıştır.

Arbitraj Nasıl Yapılır?

Kripto para arbitraj işlemi için takip etmeniz gereken en az iki kripto para borsası olmalıdır. Bu iki borsa arasında aynı kripto paraların fiyatlarını karşılaştırma yaparak fiyat farkı olan kripto paraları bulmalısınız. Tüm kripto paralarda fiyat farkı bulmanız zor olacaktır ve çok küçük oranlarda fiyat farkları da çok yüksek miktarlarda kasanız yoksa anlamsız kalacaktır.

Kayda değer fiyat farkı bulduğunuz kripto paralar için fiyatı düşük olan borsadan alım yaparak fiyatın yüksek olduğu borsaya transfer edersiniz. Transfer ettiğiniz borsada da aynı kripto parayı yüksek fiyattan satarak kâr elde etmiş olursunuz. Bu işlemi gerçekleştirdiğiniz an arbitraj işlemini başarılı bir şekilde yaptınız demektir.

Bu şekilde anlatımı çok kolay olsa da arbitraj işlemlerinde hızlı olmak çok önemlidir. Çünkü işlem tamamlanmadan aradaki fiyat farkının kapanma durumu, ilgili kripto paranın fiyatının düşme ihtimali gibi birkaç ihtimal söz konusudur ve yeterince hızlı olamadığınız takdirde başarısız bir işlem gerçekleştirirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise transfer ücretleri ve alım & satım komisyonlarıdır. Yakaladığınız fiyat farkına istinaden arbitraj yapmak isteyebilirsiniz ancak bir borsadan diğerine kripto para transferinde ödeyeceğiniz transfer ücreti veya borsada alım & satım yaparken kesilecek olan komisyon oranlarının kârınızı götürmemesine ve zarar ettirmemesine dikkat edilmelidir.

Arbitraj Yaparak Para Kazanmak

Arbitraj yaparak para kazanmak birçok yatırımcının istediği bir işlemdir çünkü yukarıda da bahsettiğimiz gibi arbitraj uygulaması bir nevi risksiz ticaret işlemidir. Başarısız arbitraj çalışmaları elbette olacaktır ancak genellikle kârdan olma veya çok az zararlarla atlatıldığından arbitraj işlemini tüm yatırımcılar denemeye değer görmektedir.

Arbitraj yapmak istiyorum diyorsanız arbitraj nasıl hesaplanır bilmeniz gerekir. Tek bir işlem için arbitraj hesaplaması çok zor değildir. Tek yapmanız gereken yüksek fiyattan aldığınız kripto para fiyatı ile miktarını çarparak düşük fiyattan sattığınız kripto para fiyatı ile miktarını ve arada giden transfer ve komisyon ücretlerini çıkarmak olacaktır. Aradaki fark arbitraj ile elde ettiğiniz kârdır.

Arbitraj işlemlerinde hızın çok önemli bir faktör olduğunu belirtmiştik. Kripto para arbitraj işlemlerinde ise bir tık daha hızlı olmak çok önemlidir. Ayrıca tek bir kripto para için arbitraj yapmak belki herhangi bir yazılım ya da bot gerektirmez ancak birden fazla kripto para için arbitraj yapmak ve süreklilik sağlamak bir insan için oldukça zordur.

Arbitraj Botu (Arbitraj Yazılımı) Nedir?

Arbitraj botu veya diğer adıyla arbitraj yazılımı, tanımlanan borsalar ve varlıklar için otomatik arbitraj farkı taraması yaparak arbitraj oranı yüksek olan varlıklarda otomatik arbitraj işlemi başlatan yazılımlardır.

Büyük yatırım şirketlerinin normal borsalarda bu arbitraj farklarını izledikleri özel yazılımlar ve monitörler bulunmaktadır. Kripto para piyasasında da özel olarak yazılmış arbitraj yazılımları ve arbitraj botları bulunur. Bu botların bazıları tek bir kripto paraya özel hazırlanır ve Bitcoin Arbitraj Botu veya Bitcoin Arbitraj Yazılımı gibi isimlerle lanse edilir.

Arbitraj ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bu bölümde arbitraj işlemleri ile ilgili en çok merak edilen soruları cevapladık. Sıkça sorulan sorular gelen talepler ve sorularla doğru orantılı bir şekilde güncellenecektir.

Arbitraj Bitcoin Dışındaki Kripto Paralar İçin de Yapılır Mı?

Arbitraj işlemi sadece Bitcoin’e özel bir işlem değildir ve dolayısıyla tüm kripto paralar için yapılabilir.

Arbitraj Esnekliği Nedir?

Arbitraj esnekliği aynı zamanda arbitraj oranı olarak da bilinir ve borsalar arasındaki ilgilenilen kripto paranın fiyat farkı veya fiyat oranı demektir.

Arbitraj Çeşitleri/Arbitraj Türleri Nelerdir?

Arbitraj işlemleri; dolaylı arbitraj ve dolaysız arbitraj olmak üzere ikiye ayrılır. Dolaysız arbitraj iki borsa arasında yapılan basit usul arbitraj işlemleridir. Dolaylı arbitraj işlemlerinde ise en az 3 borsadan veya piyasadan işlem yapılması gerekir.

Arbitraj Nasıl Ortaya Çıkar?

Arbitraj, piyasalar arası fiyat farkı dengesizliği ile ortaya çıkar. Özellikle volatilitenin yani hacmin yüksek olduğu zamanlarda bu dengesizlik herhangi bir bot veya yazılım olmadan insan gücü ile arbitraj yapma imkanı sunar.

Arbitraj Takip Siteleri Bulunabilir Mi?

Arbitraj fırsatlarının takibini sunan veya bu takibi en sağlıklı şekilde sunan siteler bulmak zordur. Bunun yerine arbitraj yazılımları veya arbitraj botları kullanılmalıdır.

Arbitraj Botu Yapmak Zor Mudur?

Arbitraj botu yapabilmek için ileri derece yazılım bilgisi ve piyasa bilgisi olmalıdır. Aksi taktirde arbitraj botu yapmak çok zordur. Ücreti karşılığında yapılabilir veya daha önce yapılmış olan bir bot veya yazılım satın alınabilir.

Arbitraj Yapanlar Hangi İsimle Anılır?

Arbitraj işlemi yapan yatırımcılara Arbitrajcı denir ve arbitrajcı ismiyle anılırlar.

İki Uçlu Arbitraj Nedir?

İki uçlu arbitraj işlemi bir kripto paranın iki farklı borsadaki fiyat dengesizliği sonucu yapılan arbitraj işlemidir.

Üç Uçlu Arbitraj Nedir?

Üç uçlu arbitraj işleminde bir kripto paranın başka bir kripto paraya oranla borsalar arası arbitraj farkı yakalanması sonucu yapılan arbitraj işlemleridir. Örneğin Bitcoin için arbitraj yapmak istediniz ancak borsalar arası fiyatları aynıyken Bitcoin fiyatının Türk Lirasına oranına göre bir arbitraj farkı yakaladınız ve değerlendirdiniz. Bu işlem üç uçlu arbitraj işlemidir.

Siz de yorumlarınızla arbitraj hakkındaki düşüncelerinizi ve sorularınızı iletebilirsiniz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_k_n
Şaşkın
0
hasta
Hasta
Arbitraj Nedir ve Arbitraj Nasıl Yapılır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir