NEAR Protocol (NEAR) Nedir, Nasıl ve Nereden Alınır?

NEAR Protocol (NEAR) Nedir, Nasıl ve Nereden Alınır?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son zamanlarda hızlı fiyat yükselişi ile popülaritesi artan projelerden birisi olan NEAR Protocol ve yerel token belirteci NEAR Coin, günden güne kullanıcıların dikkatini çekmeye devam ediyor. Öyle ki son dönemde bir çok altcoin listesinde adı sıkça geçmeye başladı.

Bu makalemizde NEAR Protocol nedir ve NEAR Coin nedir sorularının yanıtlarıyla birlikte NEAR Protocol (NEAR) ile ilgili tüm detayları aktarmaya çalışacağız.

NEAR Protocol Nedir?

NEAR Protocol, merkeziyetsiz uygulamalar (DApps) oluşturmak ve çalıştırmak için kullanılan bir birinci katman blok zinciri projesidir.

NEAR Protocol, altyapısında kullandığı birinci katman çözümü ile merkeziyetsiz uygulamalar için ölçeklenebilirlik sorununa çözüm bulmayı ve işlem kapasitesini artırmayı amaçlar. Böylece, NEAR Protocol üzerindeki proje geliştiricileri, işlemlerini hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirler.

Daha önce ilgili yazımızda bahsettiğimiz üzere merkeziyetsiz uygulamalar (DApps), blok zincirleri üzerinde çalışan ve herhangi bir merkeze bağlı olmayan uygulamalardır. DApp’ler ile ilgili daha detaylı bilgi almak için Merkeziyetsiz Uygulama (DApp) Nedir? başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.

NEAR Protocol için kısaca, merkeziyetsiz uygulama geliştiren proje geliştiricileri için yenilikçi yöntemler ve kolaylıklar sağlayan bir blok zinciridir demek yanlış olmayacaktır.

NEAR Coin Nedir?

NEAR Coin, NEAR Protocol’un yerel hizmet token belirtecidir. Temelde NEAR Coin’in kullanım alanları şu şekildedir:

  1. NEAR Protocol, üzerinde, uygulama geliştiricilerin işlem yapması,
  2. Kullanıcıların, token’lerı stake ederek ek gelir elde etmesi,
  3. Merkezi olmayan NEAR Protocol’un yönetim sistemine katılma ve yönetişimde bir miktar da olsa söz sahibi olma.

22 Nisan 2020 tarihinde piyasaya sürülen NEAR Coin; 1 milyar adet arz ile sınırlandırılmış şekilde ortaya çıkmıştır. Bu yazının tarihi ve saatinde toplam arzının yaklaşık %60’ı dolaşımda yer alan NEAR Coin’in sahip olduğu dönemsel ödül sistemi dolayısıyla her yıl %5 oranında ek arz oluşturulmaktadır ve dağıtılmaktadır. Dağıtım aşaması ise şu şekilde gerçekleşir:

  • Ek %5’lik arzın %90’ı ağ doğrulayıcılarına,
  • Ek %5’lik arzın %10’u protokol hesabına.

Bu noktada bir diğer önemli detay ise şudur; NEAR Protocol’de elde edilen işlem ücretlerinin %70’i etkileşim halindeki sözleşmelere dağıtılırken kalan %30’luk dilim yakılmaktadır.

NEAR Coin Nasıl ve Nereden Alınır?

NEAR Coin, diğer kripto paralara kıyasla alınması en kolay kripto paralardan biridir çünkü birçok merkezi borsa NEAR Coin listelemesi yapmış bulunuyor. Eğer bu merkezi borsalardan birinden NEAR Coin almak istiyorsanız tavsiyemiz Binance Borsası olacaktır.

Binance Borsası üzerinden NEAR Protocol (NEAR) Coin satın almak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

  • Binance hesabınızda oturum açın. Eğer Binance hesabınız yoksa komisyon indirimli hesabınızı oluşturmak için buraya tıklayın.
  • NEAR satın almak istediğiniz miktarda hesabınıza para yatırınız. Para transferini kripto olarak yapacaksanız düşük transfer ücretinden dolayı TRON (TRX) tercihi yapabilirsiniz.
  • Hesabınıza para yatırdıktan sonra Spot Ticaret, Market alım ve satım yapılan platforma gelin ve elinizde bulunan para birimini USDT veya BUSD kripto varlık birimine çevirin.
  • Daha sonra aynı yerden NEAR/USDT veya NEAR/BUSD paritelerinden satın almak istediğiniz pariteyi bulun ve satın almak istediğiniz miktarı belirledikten sonra NEAR Al butonuna tıklayarak satın alma işlemini tamamlayın.

Binance Borsası’nın detaylı kullanımı hakkında desteğe ihtiyacınız var ise Binance Borsası ve Detaylı Kullanma Rehberi başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Binance Borsası dışında farklı bir kripto borsa üzerinden NEAR Coin satın almak isterseniz her ne kadar Binance Borsası‘nı önersek de aşağıdaki borsaları da tercih edebilirsiniz:

NEAR Protocol (NEAR) ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bu bölümde NEAR Protocol ve NEAR ile ilgili merak edilen tüm soruların cevaplarını aktarmaya çalışacağız. Sizden gelen talep ve sorular doğrultusunda bu bölüm düzenli olarak güncellenecektir.

NEAR Protocol’un Kurucusu Kimdir?

NEAR Protocol (NEAR)’un kurucuları, ALex Skidanov ve Illia Polosukhin’dir.

NEAR Coin’in Kendi Blok Zinciri Var mı?

Evet, NEAR kendi blok zincirinde çalışan bir kripto varlıktır ve blok zincirinin yerel token’ı olarak varlık göstermektedir. Bundan dolayı da NEAR Coin olarak adlandırılabilir. Yani başka bir deyişle NEAR, kendine özel blok zincirinde var olduğundan coin özellikli bir kripto paradır.

NEAR Protocol (NEAR) Geleceği Olan Bir Proje mi?

NEAR Protocol’un sunduğu çözüm önerisi ve merkeziyetsiz uygulamaları destekleyen bir yapıda olmasıyla, geleceğin projesi olmaz demek yanlış olur. Ayrıca, ayı piyasasında bile fiyatının düzenli olarak artışı, geleceği olan bir proje olup olmadığına dair bir ipucu verebilir. Yine de bu bir yatırım tavsiyesi değildir. Lütfen yatırım yapmadan önce kendi araştırmanızı yapın.

Ölçeklenebilirlik Sorunu ve Birinci Katman Çözümü Nedir?

Ölçeklenebilirlik sorunu, blok zincirindeki işlemlerin kapasitesi ve verimliliğinin düşük olduğu durumları ifade eder. Birinci katman çözümü ise ölçeklenebilirlik sorunu çözmek amacıyla oluşturulur.  Birinci katman çözümü, blok zincirindeki işlem gücünün ve işlemin gerçekleşme hızını artırmak için blok zincirinde yapılan çeşitli çalışmalardır.

NEAR Coin Hangi Borsada ya da Borsalarda Var?

NEAR Coin, tier-1 sınıfı da dahil neredeyse tüm global ve merkezi kripto borsalarda listelenmiştir.

NEAR Protocol (NEAR)’ın Resmî ve Takip Edilebilir Hesapları

NEAR Protocol (NEAR) Resmî Web Sitesi
https://near.org/

NEAR Protocol (NEAR) Twitter
https://twitter.com/nearprotocol

NEAR Protocol (NEAR) Telegram
https://t.me/cryptonear

NEAR Protocol (NEAR) Discord
http://near.chat/

NEAR Protocol (NEAR) Reddit
https://www.reddit.com/r/nearprotocol/

NEAR Protocol (NEAR) YouTube
https://www.youtube.com/channel/UCuKdIYVN8iE3fv8alyk1aMw

NEAR Protocol (NEAR) Github
https://github.com/near

NEAR Protocol (NEAR) CoinMarketCap
https://coinmarketcap.com/tr/currencies/near-protocol/

NEAR Protocol (NEAR) CoinGecko
https://www.coingecko.com/tr/coins/near

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_k_n
Şaşkın
0
hasta
Hasta
NEAR Protocol (NEAR) Nedir, Nasıl ve Nereden Alınır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir