Orchid (OXT) Nedir, Nasıl ve Nereden Alınır?

Orchid (OXT) Nedir, Nasıl ve Nereden Alınır?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bazı kripto paralar piyasada uzun süre var olsalar da popülerliği belirli dönemlerde diğer tüm kripto paraların önüne geçebilmektedir. Orchid yani OXT Token da bu örneğe en çok uyan kripto paraların başında gelmektedir.

Popülerliğinin arttığı dönemlerde özellikle artış grafiklerinden sonra Orchid nedir veya OXT Token nedir merak eden kişiler doğal olarak Orchid (OXT) ile ilgili tüm detayları öğrenmek ve satın almak istiyorlar. Biz de bu inceleme makalemizde sizlere Orchid ve OXT Token ile ilgili tüm detayları aktarmaya çalışacağız.

Orchid Nedir?

Orchid, merkeziyetsiz bir blockchain tabanlı bant genişliği (VPN) pazarı uygulamasıdır.

Kendini dünyanın ilk teşvikli, eşler arası gizlilik ağı olarak tanımlayarak 2019 yılının Aralık ayında piyasaya tanıtılan Orchid, blockchain ve finans dünyasında deneyimli 4 isim olan Dr. Steven Waterhouse, Jay Freeman, Brian J. Fox ve Gustav Simonsson tarafından kurulmuştur.

Orchid’in temel amacı internet kullanıcılarına herhangi bir kısıtlama ya da veri paylaşımı olmadan VPN satın alma imkânı sunmak ve bunu satın alırken de kripto para ile ödeme yapmalarını sağlamaktır.

Orchid’in sağladığı bir diğer avantaj ise bilinen VPN hizmetlerindeki gibi günlük, haftalık, aylık ya da yıllık gibi hizmet paketlerinden satın almak yerine kişi yalnızca her VPN hizmeti almak üzere bağlandığında ücretlendirilmesini sağlamaktır.

Orchid’in resmi YouTube kanalı üzerinden yayınlanan aşağıdaki videoyu izleyerek de bilgi edinebilirsiniz:

Orchid Nasıl Kullanılır?

Orchid, merkezi olmayan bir sanal özel ağ (VPN) sağlayarak kullanıcıların küresel bir hizmet sağlayıcı havuzundan bant genişliği satın almalarına olanak tanır.

Bu hizmeti sağlamak için Orchid, OXT adlı bir ERC-20 token belirteci ile bant genişliği proxy’si için yeni bir VPN protokolü ve algoritmik reklam ve ödeme işlevlerine sahip akıllı sözleşmeler kullanır. Orchid’in kullanıcıları, bir sağlayıcı dizini kullanarak bant genişliği satıcılarına bağlanır ve olasılıksal nano ödemeler kullanarak ödeme yaparlar. Bu sayede paketlerdeki Ethereum işlem ücretleri yüksek ağ ücretlerine göre oldukça düşüktür.

Orchid App Nedir?

Orchid App; kullanıma sunulan OpenVPN gibi protokoller için tipik bir VPN istemcisine benzeyen ancak Orchid protokolünü kullanan uygulamadır.

Orchid App, entegre bir kişisel güvenlik duvarı üzerinden trafik çalıştırma yeteneği gibi özelliklerle çoğu VPN istemcisi tarafından sunulan temel işlevlerin ötesine geçer. Orchid App uygulamasına iOS, Android, macOS ve Linux üzerinden erişilebiliyor.

Orchid Protocol Nedir?

Orchid Protocol, yüksek performanslı ağ iletişimi için tasarlanmıştır ve tarayıcıların içinden video ve ses iletmek için yaygın olarak kullanılan ortak bir web standardı olan WebRTC’nin üzerinde çalışır. Protokol, kullanıcıların uzak ağ kaynaklarına erişim talep etmesine ve bu kaynaklar için Orchid nano ödeme sistemi aracılığıyla kripto para birimleri kullanarak ödeme yapmasına olanak tanır.

Orchid yazılımı, kapsam olarak OpenVPN veya WireGuard’a benzer özel bir VPN protokolü kullanmak üzere tasarlanmıştır.

Orchid Nano Ödeme Nedir?

Orchid, ödeme hacmini ölçeklendirmek için yeni bir olasılıksal nano ödeme sistemi kullanıyor.

Bu nano ödeme sistemi, müşterilerin vekil bant genişliği için Düğüm operatörlerine kripto para destekli “biletler” ödediği Orchid eşler arası bant genişliği pazarının temelidir. Sistem, birçok işlemde ve hatta birden fazla taraf arasında işlem ücretlerini amorti ederek küçük ödemelerdeki işlem ücretlerini düşürmek için tasarlanmıştır.

Orchid Programlanabilir Ağ Nedir?

Orchid servis sağlayıcıları, OpenVPN gibi protokoller için tipik bir VPN arka plan programına benzer ancak Orchid protokolünü kullanan yazılımlar çalıştırır.

Orchid düğümleri, Ethereum’daki bir hisse kaydı ve sağlayıcı dizininde kayıt bilgilerini tutar. Pay kaydı, Orchid uygulamasının merkezi olmayan bir ortamda rastgele sunucuları otomatik olarak keşfetmesini sağlamak için optimize edilirken, sağlayıcı dizini Orchid düğümlerinin coğrafi konum veya sunulan ek hizmetler gibi meta verileri kaydetmesine izin verir.

OXT Token Nedir?

OXT Token, Orchid’in VPN hizmetine olan yeni yaklaşımını güçlendiren ve güvence altına alan yerel ERC-20 kripto varlığıdır.

Staking özelliğine sahip olan OXT Token, Ethereum ERC-20 token belirteci olarak çıkarılmış olup toplam arzı 1.000.000.000 (1 Milyar) adet olarak belirlenmiştir.

Toplam arzın dağılımı ise; yüzde 51,13 ağ teşvikleri ve diğer amaçlara, yüzde 17,3 gelecek tokenler için Basit Anlaşma (SAFT)’nın tohumunun bir parçası olarak yatırımcılara, yüzde 4,49’luk kısım SAFT 2a’ya ve yüzde 3,38’lik kısımsa SAFT 2b’ye tahsis edilecek şekilde ayarlanmıştır.

Kalan tokenler ise dört geliştirme ekibi arasında dağıtılacak şekilde ayarlanmış olup tokenların amaçlarına ve hedeflerine bağlı birden çok hak ediş ödeme planı mevcuttur.

OXT Token Nereden Alınır?

OXT Token satın alabilmenin temelde iki yolu bulunuyor:

  • Orchid (OXT) listeleyen merkezi kripto borsalardan satın almak,
  • Ethereum tabanlı merkeziyetsiz kripto borsa (DEX) platformlarından satın almak.

Her iki yöntem arasında kararsızlığı giderecek en önemli faktör ise şudur; eğer sürekli olarak alım satım yapmak istiyorsanız, aynı zamanda DEX ve kripto cüzdan kullanımı konusunda acemiyseniz OXT listelemesi yapan merkezi kripto borsaları seçebilirsiniz.

Eğer uzun vadeli alım yapmayı ve dolayısıyla da aldığınız OXT Token’ları bir kripto cüzdanda tutmayı düşünüyorsanız bu durumda da merkeziyetsiz kripto borsaları seçebilirsiniz.

OXT Token Nasıl Alınır?

OXT Token listelemesi yapan merkezi kripto borsalardan biri olan Gate.io üzerinden OXT Token satın almak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

  • Gate.io Borsası hesabınıza giriş yapın. Eğer Gate.io Borsası’nda hesabınız yoksa oluşturmak için buraya tıklayın.
  • Hesabınıza giriş yaptıktan satın almak istediğiniz OXT tutarı kadar transfer gerçekleştirin. Uygun transfer ücretlerinden dolayı Tron (TRX) kripto para birimini kullanabilirsiniz.
  • Transferiniz Gate.io hesabınıza ulaştıktan sonra Piyasalar sayfasına gidin ve arama bölümüne OXT yazarak OXT/USDT paritesini seçin.
  • Açılan sayfada satın almak istediğiniz miktarı belirleyin ve OXT Satın Al (Buy OXT) butonuna tıklayarak satın alma işlemini tamamlayın.

Gate.io Borsası’nın kullanımı ile ilgili detaylı bir kılavuz arıyorsanız Gate.io Borsası ve Detaylı Kullanma Rehberi başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Gate.io Borsası dışında farklı bir kripto borsa üzerinden OXT Token satın almak isterseniz aşağıdaki borsaları da tercih edebilirsiniz:

Orchid (OXT) ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bu bölümde hem Orchid hem de OXT Token ile ilgili en sık sorulan soruların cevaplarını aktarmaya çalışacağız.

Orchid Coin Nedir?

Orchid Coin, Orchid (OXT) ile ilgilenen kişilerin kendi aralarında oluşturduğu bir terimdir ancak Orchid bir coin değil Ethereum blok zincirinde yer alan bir token birimidir. Dolayısıyla da Orchid Coin terimi hatalıdır ve doğru kullanımı Orchid Token olmalıdır.

OXT Coin Nedir?

OXT Coin de tıpkı Orchid Coin teriminde bahsettiğimiz gibi çok sık kullanılan ancak hatalı bir terimdir ve doğru kullanımı OXT Token olmalıdır.

Orchid Ne Demek?

Orchid İngilizce bir kelime olup Türkçe’de Orkide anlamına gelmektedir.

Orchid (OXT)’in Resmî ve Takip Edilebilir Hesapları

Orchid (OXT) Resmî Web Sitesi
https://www.orchid.com/

Orchid (OXT) Twitter
https://twitter.com/OrchidProtocol

Orchid (OXT) Reddit
https://www.reddit.com/r/orchid/

Orchid (OXT) Discord
https://discord.gg/GDbxmjxX9F

Orchid (OXT) Telegram
https://www.t.me/OrchidOfficial

Orchid (OXT) Facebook
https://www.facebook.com/OrchidProtocol

Orchid (OXT) Github
https://github.com/OrchidTechnologies

Orchid (OXT) LinkedIn
https://www.linkedin.com/company/orchidprotocol

Orchid (OXT) YouTube
https://www.youtube.com/channel/UCIH_BKBlNemsCzDhPYZBlHw

Orchid (OXT) CoinMarketCap
https://coinmarketcap.com/tr/currencies/orchid/

Orchid (OXT) CoinGecko
https://www.coingecko.com/tr/coins/orchid-protocol

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_k_n
Şaşkın
0
hasta
Hasta
Orchid (OXT) Nedir, Nasıl ve Nereden Alınır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir