Chiliz Borsası Detaylı Kullanma Rehberi

Chiliz Borsası Detaylı Kullanma Rehberi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto piyasasını oluşturan onlarca kripto para borsası varken bazı kripto para borsaları özellikleriyle aradan sıyrılmayı başarmaktadır. Chiliz borsası da özellikleri, farkı ve projesiyle diğer tüm kripto borsalardan ayrılmaktadır.

Özellikle spor tutkunlarının ve taraftarların fazlasıyla ilgisini çeken ve merak uyandıran Chiliz borsası, bu ilgi ve merak ile beraber Chiliz borsası nedir, Chiliz borsası güvenilir mi, Chiliz borsası nasıl kullanılır gibi soruları da beraberinde getiriyor.

Bu içeriğimizle sizlere Chiliz borsasını tüm detayları ile birlikte eksiksiz bir şekilde anlatmaya çalışacağız.

Chiliz Borsası Nedir?

Chiliz borsası, fan token alım ve satımı yapılabilen bir kripto borsadır.

Chiliz borsası, kripto varlıkların ve blok zinciri (blockchain) teknolojisinin çağın en önemli teknoloji olduğuna inançla kurulan bir kripto borsadır. Mantalite olarak blok zinciri teknolojisinin günlük yaşamı oluşturan her şeye uyarlanması gerektiğine olan inançla kurulan Chiliz borsası, bu felsefe ile kurulmuştur.

2016 yılında bir fikir olarak ortaya çıkan Chiliz borsası ilk somut çalışmalarına 2018 yılında başlamıştır. Ortaya çıkan bu fikir 66 milyon dolarlık bir yatırım alarak dünyanın ilk hayran ve taraftar etkileşimi ve ödülleri uygulaması olan Socios.com platformunu finanse etmek için kullanılmıştır.

Aktif bir çalışma sonucu 2018 yılında 8.8 milyarlık Chiliz (CHZ) üretimi sonrası üretilen bir kısım Chiliz miktarı ön yatırımlara dağıtıldıktan sonra kalan Chiliz miktarı Binance, KuCoin, ve BitMax gibi dünyanın en büyük borsalarında listelenmeye başlamıştır.

Aralık 2019 tarihinde açılan Socios.com, ilk anlaşmasını İtalya’nın en büyük futbol kulüplerinden biri olan Juventus ile yaptı ve $JUV token birimini üretmeye başladı. Yani Juventus kulübü taraftar token denilen akımın öncüsü olarak blok zincir teknolojisinde taraftarlarına oy verme şansı tanıyan ilk kulüp olmayı başardı.

Malta merkezli olan Chiliz, günümüz itibariyle 28 farklı ülkeden 80 üzeri ekip üyesine sahiptir. Fransa’nın Lyon şehrinde bir geliştirme merkezi bulunan Chiliz borsasının Türkiye, İspanya, Güney Kore ve Brezilya’da aktif operasyonları bulunurken aynı zamanda İngiltere ve İsviçre’de de çalışmaları bulunmaktadır.

Socios.com aracılığı ile toplamda 20’nin üzerinde resmi iş ortağı ile Chiliz anlaşması sağlayan Chiliz borsası, aynı miktarlarda fan token ve 120 adetten fazla anket düzenleyerek dünyanın her noktasından yüzlerce taraftar ödüllendirdi.

Socios.com aracılığı ile Chiliz borsasına daha fazla spor ve e-spor kulübü dahil etmek için üstün bir çalışma performansı gösteren Chiliz borsası; futbol, basketbol gibi popüler spor branşlarından kulüplerin yanı sıra İngilizcesi Professional Fighters League (PFL) olan Profesyonel Dövüş Ligi gibi diğer spor ve eğlence branşlarında anlaşmalar yapmak için de ciddi bir şekilde çalışmaktadır.

Chiliz Borsasında Hangi Takımlar Var?

Chiliz borsasında mevcutta Türkiye’den Galatasaray ($GAL), Göztepe ($GOZ), İstanbul Başakşehir Futbol Kulübü ($IBFK) ve Trabzonspor ($TRA) kulüpleri ve bu kulüplere ait fan token birimleri bulunmaktadır. Yakın bir zaman diliminde Alanyaspor ($ALA) da bu listede yerini alacaktır.

Dünyanın diğer noktalarından ise Juventus ($JUV), Milan ($ACM), Manchester City ($CITY), Paris Saint German ($ASR), Barcelona ($BAR), Roma ($ASR), Atletico Madrid ($ATM), Fortuna Sittard ($FOR) gibi dünya kulüpleri yer almaktadır.

Sadece futbol kulüpleri değil Professional Fight League ($PFL) ile birlikte Ultimate Fighting Championship ($UFC), Formula 1 (LOCK-1) gibi farklı spor ve eğlence aktivitelerine yönelik fan tokenlar da bulunmaktadır.

Chiliz Borsası Kullanımı

Chiliz borsasında en çok ihtiyaç duyacağınız işlemleri sizlere anlatarak Chiliz borsası kullanımı ile ilgili tüm detayları aktarmaya çalışacağız. Bu sayede Chiliz borsası nasıl kullanılır sorusunu en detaylı şekilde anlatmış olacağız.

Chiliz Borsası Kayıt İşlemi Nasıl Yapılır?

Chiliz Borsası Detaylı Kullanma Rehberi

Chiliz borsasına kayıt yapmak herhangi bir kripto para borsasına kayıt yapmak kadar kolaydır ve neredeyse hiç fark yoktur.

Chiliz borsasına kayıt yapmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

 1. Chiliz borsası kayıt sayfasına gidin. Kayıt sayfasına girmek için buraya tıklayın.
 2. Açılan sayfada eğer telefon ile kayıt olmak istiyorsanız Telefon, e-posta ile kayıt olmak istiyorsanız E-Posta seçeneğine tıklayın.
 3. Formda istenen bilgileri eksiksiz ve hatasız bir şekilde girin.
 4. Kodu Gönder butonuna tıklayarak telefonunuza veya e-posta adresinize gönderilen kodu kutucuğa girin.
 5. En altta yer alan Kullanım Şartları Gizlilik Sözleşmesi’nin başındaki onay kutucuğunu işaretleyerek sözleşmeyi kabul edin.
 6. Kaydol butonuna tıklayın.

Tebrikler, artık Chiliz borsasındaki hesabınızı oluşturdunuz ve bir Chiliz borsası üyeliğiniz bulunuyor.

Chiliz Borsası Varlık Şifresi Oluşturma Nasıl Yapılır?

Chiliz Borsası Detaylı Kullanma Rehberi

Chiliz borsası varlık şifresi; fan token alım & satım ve transfer işlemlerinde güvenlik amaçlı kullanılan bir tür şifredir. Chiliz borsasında işlem yapabilmek için varlık şifresi oluşturmak zorunludur.

Chiliz borsası varlık şifresi oluşturmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Chiliz borsası hesabınıza giriş yapın.
 2. Kullanıcı ikonuna gelerek Kullanıcı Merkezi bağlantısına tıklayın.
 3. Açılan sayfada Varlık Şifresi başlığı altındaki Oluştur butonuna tıklayın.
 4. Şifrenizi oluşturun ve e-posta doğrulama kodunu alıp girişini yapın.
 5. Onayla butonuna tıklayın.

Bu şekilde Chiliz borsası varlık şifresi oluşturulmuş olacaktır.

Chiliz Borsası Telefon Kaydı İşlemi Nasıl Yapılır?

Chiliz Borsası Detaylı Kullanma Rehberi

Chiliz borsasında bazı işlemler ve güvenlik amaçlı telefon numaranızı tanımlamanız gerekmektedir. Bunun için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 1. Chiliz borsası hesabınıza giriş yapın.
 2. Kullanıcı ikonuna gelin ve Kullanıcı Merkezi bağlantısına tıklayın.
 3. Açılan sayfada Telefon başlığı altındaki butona tıklayın.
 4. Alan kodu bölümünde Turkey yazın veya 90/Turkey seçeneğini bularak seçin.
 5. Telefon numaranızı başında sıfır olmadan girin.
 6. Telefon Doğrulama ve E-Posta Doğrulama alanlarının karşısındaki Kodu Gönder bağlantılarına tıklayın ve gelen kodları ilgili alanlara girin.
 7. İşlemleri tamamladıktan sonra Onayla butonuna tıklayın.

Telefon doğrulama işleminiz Chiliz borsası için eksiksiz bir şekilde yapılacaktır. Bazen SMS kodları gelmeyebilir ancak ikinci kez Kodu Gönder butonuna tıkladığınızda kod mutlaka gelecektir.

Chiliz Borsası Kimlik Doğrulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Chiliz Borsası Detaylı Kullanma Rehberi

Chiliz borsası kimlik doğrulama işlemi, hesabınız herhangi bir kısıtlama ve limit olmaksızın kullanabilmek için ve hesabınızın güvenliği için oldukça önemlidir ve mutlaka yapılması tavsiye edilir.

Chiliz borsası kimlik doğrulama işlemi için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 1. Chiliz borsası hesabınıza giriş yapın ve ardından kullanıcı ikonuna gelerek Kullanıcı Merkezi bağlantısına tıklayın.
 2. Açılan sayfada Kimlik Doğrulaması Yapılmadı butonuna tıklayın.
 3. Mevcut sayfada Milliyet bölümünü Turkey seçeneğini bularak seçin.
 4. Adınızı ve soyadınızı kimliğinizde yazıldığı şekilde girin.
 5. Kullanacağınız belge seçimini aşağıdaki bilgilere göre yapın.
  1. ID Card: Kimlik,
  2. Driver License: Ehliyet veya Sürücü Belgesi,
  3. Passport: Pasaport,
  4. Other: Diğer.
 6. Belge türünü seçtikten sonra ilgili belgeye ait belge numarasını Kimlik Numarası yazan kutucuğa yazın.
 7. Onayla butonuna tıklayın.

Kısa bir sürede Chiliz borsası hesabınızın kimlik doğrulama işlemi tamamlanmış olacaktır.

Chiliz Borsası Para Yatırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Chiliz Borsası Detaylı Kullanma Rehberi

Chiliz borsasına para yatırma işlemi için hesabınızda para bulunan başka bir borsadan transfer gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Eğer hali hazırda başka bir borsada para bulunan hesabınız yoksa ve havale/eft işlemi yapacaksanız bir Türk kripto para borsasından hesap açmanız ve buraya para transferi gerçekleştirmeniz gerekir.

Chiliz borsası hesabınıza giriş yaptıktan sonra hesabınıza para yatırmak için şu adımları izleyebilirsiniz:

 1. Chiliz borsasındaki hesabınızda önce Varlık sonra da Cüzdan bağlantısına tıklayın.
 2. Açılan sayfada Chiliz (CHZ) birimini bulun ve Yatırma bağlantısına tıklayın. Protokol veya ağ olarak ERC-20 ağını seçebilirsiniz.
 3. Yatırma bağlantısına tıkladıktan sonra sizin için oluşturulan cüzdan kodunu kopyalayın ve transferi gerçekleştireceğiniz diğer borsa hesabına giriş yapın.
 4. Diğer borsa hesabınızda bulunan miktarı Chiliz (CHZ) birimine çevirin. Ardından Chiliz (CHZ) token birimini seçin ve Para Çek, Para Çekme veya Withdraw bağlantısına tıklayın.
 5. Açılan sayfada transfer adresi bölümüne kopyaladığınız adresi yapıştırın ve ardından transfer miktarı bölümüne transfer etmek istediğiniz miktarı yazın.
 6. Transferi e-posta ve cep telefonu onaylarınızla birlikte başlatın.

Bu işlemlerden sonra transfer ettiğiniz miktar kısa bir sürede Chiliz borsasındaki hesabınıza düşecektir. Ardından dilediğiniz fan token için yatırım yapabilirsiniz.

Chiliz Borsası Para Çekme İşlemi Nasıl Yapılır?

Chiliz borsası para çekme işlemi, para yatırma işlemi ile neredeyse aynıdır. Yine de detaylı bir şekilde anlatmak gerekirse aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. Chiliz borsasından transferi yapacağınız borsaya giriş yapın.
 2. Borsada Chiliz (CHZ) token birimini bulun ve Yatırma (Deposit) bağlantısına tıklayıp size özel verilen cüzdan kodunu kopyalayın. Cüzdan kodunu kopyalarken ağ veya protokolün hangisi olduğuna dikkat edin.
 3. Chiliz borsasındaki hesabınıza giriş yapın ve ardından önce Varlık sonra da Cüzdan bağlantısına tıklayın.
 4. Açılan sayfada transfer için Chiliz (CHZ) token birimini bulun ve Çekme bağlantısına tıklayın.
 5. Çekme bağlantısına tıkladıktan sonra Çekim Adresi kısmına kopyaladığınız adresi yapıştırın ve Çekilebilecek kısmına çekmek istediğiniz miktarı yazın.
 6. Ağ protokolü olarak cüzdan kodu oluştururken seçili olan ağ veya protokolü seçin.
 7. Remark kısmı gönderim yapacağınız adrese bir isim vermekle alakalıdır ve zorunlu değildir ancak sürekli kullanacağınız bir adres ise adrese isim vererek kaydedebilirsiniz.
 8. Çekme butonuna tıklayın ve e-posta ile telefon doğrulama işlemlerinizi başlatarak transferi tamamlayın.

Transfer işlemi kısa bir süre içerisinde gerçekleşerek hesabınıza aktarılacaktır.

Chiliz Borsası Fan Token Alım ve Satımı Nasıl Yapılır?

Chiliz Borsası Detaylı Kullanma Rehberi

Chiliz borsasında alım işlemi yapmak için aşağıdaki adımları inceleyin:

 1. Chiliz hesabınıza giriş yapın.
 2. Giriş yaptıktan sonra Borsa bağlantısına tıklayın.
 3. Açılan borsa sayfasında satın almak istediğiniz fan token hangisi ise seçin.
 4. Seçim yaptıktan sonra satın alma bölümünden satın almak istediğiniz miktarı girin ve Satın Al butonuna tıklayın.

Bu işlemlerden sonra fan token satın alma işleminiz tamamlanacaktır. Fan token satma işlemi de bu işlemin aynısıdır ve sadece Sat bölümünü kullanmanız gerekmektedir.

Chiliz Borsası ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Chiliz borsası ile ilgili sorulan çokça sorular ve merak edilen konular bulunduğundan bu bölümde bu soruları ve merak edilen konuları cevaplayacağız. Bu alan gelen talepler ve sorular doğrultusunda güncellenecektir.

Chiliz Borsası Komisyon Oranları Nedir?

Chiliz borsası komisyon oranlarını ve ücret yapısını incelemek için buraya tıklayın.

Chiliz Borsası Güvenilir Mi?

Chiliz borsası uzun bir süredir faaliyet gösterdiği gibi şu ana kadar yaşattığı ciddi bir problem ya da mağduriyet olmamıştır.

Chiliz Borsası Yorumları Nasıl?

Chiliz borsası ile ilgili yorumlar genellikle pozitif yöndedir ve farklı bir anlayışa sahip olduğundan yatırımcıların pozitif yaklaşım sergilediği bir borsadır.

Chiliz Borsası Hangi Ülkenin Borsasıdır?

Chiliz borsası Malta merkezli bir kripto varlık borsasıdır.

Fan Token Offering Ne Demektir?

Fan Token Offering, Chiliz borsasında fan token olarak yeni çıkan tokenların ön satış ile sabit ve uygun fiyata satıldığı süreli tekliflerdir.

Chiliz Borsası Türkiye Web Sitesi Hangisidir?

Chiliz borsasının tek bir web sitesi bulunmaktadır ve bu web sitesinden Türkçe hizmet vermektedir.

Chiliz Borsası Uygulamasını Telefonuma İndirebilir Miyim?

Chiliz borsasının hem Android hem de iOS uygulamaları bulunmaktadır.

Chiliz Borsası’nın Resmî ve Takip Edilebilir Hesapları

Chiliz Resmî İnternet Sitesi
https://www.chiliz.net/

Socios Resmi İnternet Sitesi
https://www.socios.com/

Chiliz Facebook
https://www.facebook.com/Chilizdotcom/

Chiliz Twitter
https://twitter.com/chiliz/

Chiliz Telegram
https://t.me/chiliz.io

Chiliz Borsası CoinMarketCap
https://coinmarketcap.com/tr/exchanges/chiliz/

Chiliz Borsası CoinGecko
https://www.coingecko.com/tr/borsalar/chiliz

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_k_n
Şaşkın
0
hasta
Hasta
Chiliz Borsası Detaylı Kullanma Rehberi

Yorumlar kapalı.