Kripto Para Hangi Saatlerde Alınır?

Kripto Para Hangi Saatlerde Alınır?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geleneksel borsalarda işlem yapan yatırımcılar veya geleneksel borsalarla alakalı az çok bilgi sahibi olan kişiler geleneksel borsaların belli saatlerde aktif olduğunu ve belli günlerde kapalı olduğunu bilirler.

Kripto borsalar da geleneksel borsalarla çok fazla karşılaştırıldığından doğal olarak kripto borsalarda hangi saatlerde işlem yapılır ve kripto para hangi saatlerde alınır soruları da oldukça revaçta olan sorulardır.

Geleneksel Borsalar ile Kripto Borsaların Karşılaştırılması

Geleneksel borsalar ile kripto borsalar her ne kadar birbiri ile kıyaslansa ya da benzetilse de iki borsa türü arasında çok ciddi bir fark vardır. Bu fark da şudur; geleneksel borsaların kapanma saatleri ve kapanma günleri varken kripto borsalar her zaman aktif durumdadır. Haliyle de kripto piyasası saat kaçta kapanıyor gibi bir soru kripto piyasalar için söz konusu değildir.

Geleneksel borsalar, standart iş saatleri içerisinde aktifken bu saatler dışında pasif hale gelir. Ayrıca hafta sonlarında ve resmi tatil günlerinde yine geleneksel borsalar kapalı durumdadır. Dolayısıyla geleneksel borsalarda işlem yapabilmek için aktif saatleri ve aktif günleri takip etmek gerekecektir.

Kripto borsalarda ise herhangi bir tatil günü ya da tatil saati bulunmamaktadır. 7/24 aktif olan kripto piyasaları sayesinde istenilen her saatte ve günde kripto para alımı ya da satımı gerçekleştirilebilir.

İlerleyen süreçte hibrit borsa denilen ve hem kripto piyasaları hem de geleneksel piyasaları içeren borsalar aktif hale geldiğinde, hem geleneksel hem de kripto için ayrı borsalar ile çalışmaya gerek kalmayabilir ancak şu anda henüz hibrit borsalar hizmet vermemektedir.

Kripto Para Hangi Saatlerde Alınır?

Yukarıda da bahsedildiği gibi kripto borsalarda işlem yapmak için ve kripto para veya token alımı satımı için belli bir saat aralığı ya da çalışma günü söz konusu değildir. Yani kripto borsalarda 7/24 işlem yapılabilir ancak saat kavramı ve gün kavramı kripto borsalarda tamamen önemsizdir demek büyük bir hata olur.

Türkiye de dahil dünyanın tüm ülkelerinde kripto piyasası bulunmakta ve dünyanın her noktasında kripto yatırımcıları işlem yapmaktadır. Ancak takdir edersiniz ki ülkeler arası saat farkından dolayı bir ülkenin kripto piyasası oldukça aktif iken başka bir ülkenin piyasası gece saatleri olduğundan en az aktif olduğu saatlerde olabilmektedir.

Ülkeler arası zaman farkından dolayı da özellikle trader olarak adlandırılan yatırımcılar, bu zaman yani saat farklarına önem vermelidir. Örneğin piyasanın hareketlenmesi için Çin’deki yatırımcıların piyasada aktifleşmeye başlamasını bekleyebilirsiniz ancak bunun için Çin ile Türkiye arasındaki zaman farkını bilmek ve bu zaman farkına göre Çin kripto borsalarının aktifliğini tahmin etmek son derece önemlidir.

Saat farkının yanı sıra kripto borsalarda bir diğer önemli faktör gün faktörüdür. Türkiye’de herhangi bir iş günü söz konusuyken başka bir ülkenin resmi tatili ya da dini tatili söz konusu olabilir ve bu da kripto borsalardaki hareketliliğe yansıyabilir.

Trader ve kısa vade yatırımcıları için bu zaman farkları ve tatil günleri, orta ve uzun vade yatırımcılara göre daha fazla önemlidir. Çünkü bir ülkenin piyasasının aktifleşmeye başlaması ya da pasifleşmeye başlaması kripto fiyatlarına etki edebilir ve bu da yatırımlarda dikkatli olunmadığı takdirde negatif etki yaratabilir.

Orta ve uzun vade yatırımcıları için de nispeten daha az önem arz etse de gün ve zaman farkları önemlidir. Çünkü doğru gün ve doğru zaman tercihi sayesinde yapılan yatırımlara daha fazla kazanç sağlama imkânı söz konusu olabilir. Söz konusu yatırım ise çok düşük kazançlar dahi son derece önemlidir.

Konuyu özetleyecek olursak; geleneksel borsalarda aktif ve pasif saatler & günler söz konusu olsa da kripto borsalarda bu aktif ve pasif saat ve gün kavramı yoktur. Kripto piyasalarında aktifliğin en çok olduğu ve aktifliğin en az olduğu saatler ve günler vardır.

Bu durumdan dolayı da kripto borsalarda ve piyasalarda işlem yapmak için belli bir saati ya da günü beklemek işlem yapabilmek için değil daha fazla kazanabilmek ve daha isabetli yatırımlar yapabilmek için önem arz etmektedir. Bu nedenle de hangi saatlerde hangi ülkede kripto piyasalar en aktif saatlerini yaşar ve ülkelere ait en popüler tatil günleri hangileridir gibi soruların cevaplarını bilmek yatırımcılara avantaj kazandıracaktır.

Son olarak da ne olursa olsun kripto yatırımlarınız için saat, gün kavramlarının yanı sıra haber takibi de son derece önemlidir. Kripto piyasalarda işlem yaparken mutlaka kripto haberleri de takip etmeyi unutmayın.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_k_n
Şaşkın
0
hasta
Hasta
Kripto Para Hangi Saatlerde Alınır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir