Elon Musk Kimdir ve Ne İş Yapar?

Elon Musk Kimdir ve Ne İş Yapar?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto piyasaların ilk meme coin’i olan Dogecoin’e verdiği destekle zaten ünlü olup da ününü kripto dünyasına da taşıyan Elon Musk, normal şartlarda da çok merak edilen ve araştırılan bir kişi olmasına karşın Dogecoin desteği ile çok daha fazla kişi tarafından merak edilmeye başlamıştır.

Bu makalemizde sizlere Elon Musk kimdir, nerelidir gibi çok merak edilen soruların cevaplarının yanı sıra Elon Musk ile ilgili tüm detayları aktarmaya çalışacağız.

Elon Musk Kimdir?

Elon Musk; SpaceX, Tesla ve The Boring Company gibi şirketlerin kurucusu olan Amerikalı bir girişimci ve iş adamıdır.

Tam adı Elon Reeve Musk FRS olan Amerikalı girişimci, 28 Haziran 1971 tarihinde Güney Afrika’nın Pretoria şehrinde doğmuştur. Doğumu itibariyle Güney Afrikalı olan Elon Musk, daha sonraki yıllarda Kanada ve Amerika vatandaşlığına da sahip olmuştur.

Kanadalı olup Güney Afrika’da büyümüş bir model ve diyetisyen olan Maye Musk adlı anne ve Zambiya zümrüt madeninin yarı sahibi olan Güney Afrikalı bir elektromekanik mühendisi, pilot, denizci, danışman ve mülk geliştiricisi olan Errol Musk adlı babadan dünyaya gelen ve 2022 yılında dünyanın en zengin iş adamı olan Elon Musk’ın çocukluğu Güney Afrika’nın Pretoria şehrinde geçmiştir.

Zaten aileden çok zengin olan Elon Musk, 1980 yılında anne ve babasının boşanması sonrası babasıyla birlikte yaşamaya karar vermiş ancak babasının çok kötü bir insan olduğunu düşünmesiyle birlikte bu kararından pişman olup babasının yanından ayrılmıştır.

Küçük yaşlardan itibaren yazılım ve bilgisayarlara ilgisi olan Musk, 10 yaşında bir Commodore VIC-20 aldıktan sonra bir el kitabı sayesinde bilgisayar programlamayı öğrenmiş ve 12 yaşında Blastar adını verdiği bir bilgisayar oyununu oluşturup daha sonra bu oyunu bir teknoloji dergisine 500 dolar karşılığında satmıştır.

Zorunlu askerlikten kaçmak için 17 yaşında Pretoria Üniversitesi‘ne katılan Musk, daha sonra Queen’s Üniversitesi‘ne kaydolup buradan iki yıl sonra Pennsylvania Üniversitesi‘ne transfer olarak ekonomi ve fizik alanında lisans derecesi almıştır.

1995 yılında Stanford Üniversitesi‘ne katılmak için California’ya taşınan ancak bunun yerine bir iş kariyeri kararı veren Elon Musk, kardeşi Kimbal Musk ile birlikte web yazılım şirketi Zip2’yi kurmuş ve 1999 yılında Compaq şirketine 307 milyon dolar karşılığında satmıştır.

2000 yılında Confinity şirketi ile birleşen Elon Musk, PayPal‘ı oluşturan çevrimiçi banka x.com‘u hayata geçirmiş ve bu projeyi de 2002 yılında eBay’e 1,5 milyar dolar karşılığında satmıştır.

Aynı yıl bir havacılık üreticisi ve uzay taşımacılığı hizmetleri şirketi olan SpaceX’i kuran ve şirketin hem CEO’su hem de CTO’su olan Elon Musk, 2004 yılında ise elektrikli araç üreticisi olan ve daha sonra adı Tesla Inc. olarak değişecek olan Tesla Motors’a başkan ve ürün mimarı olarak katılmasından sonra 2008 yılında şirketin CEO’su oldu.

Tesla Motors’da yer aldığı dönemde daha sonra Tesla tarafından satın alınan bir güneş enerjisi hizmetleri şirketi olan SolarCity‘nin kurulmasına yardımcı olan Elon Musk, Tesla’nın CEO’su olduktan sonra SolarCity şirketinin adını Tesla Energy olarak değiştirdi.

2015 yılında dost canlısı yapay zekayı teşvik eden kâr amacı gütmeyen bir araştırma şirketi olan OpenAI’yi, 2016 yılında, beyin-bilgisayar ara yüzleri geliştirmeye odaklanan bir nöroteknoloji şirketi olan Neuralink’i ve bir tünel inşaat şirketi olan The Boring Company’yi kuran Elon Musk, alışılmışın dışında veya bilime aykırı duruşları ve kamuoyunda çokça tartışılan tartışmalı açıklamaları nedeniyle öne çıkan biridir.

2018 yılında yaşanan Tham Luang mağarasındaki mağduriyet zamanında, mağdurların kurtarılmasında tavsiyede bulunan Musk, bir İngiliz mağaracı tarafından hakaretten dava edilmiş ancak bu dava lehine sonuçlanmıştır.

Aynı yıl, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından Tesla’nın özel olarak devralınması için fon sağladığını yanlış tweet attığı için dava edilen Elon Musk, SEC ile anlaşma yoluna giderek geçici olarak Tesla’nın başkanlığından ayrıldı ve Twitter kullanımıyla ilgili sınırlamaları kabul etti.

COVID-19 salgını hakkında yanlış bilgiler yaymasından dolayı da eleştirilen odağı haline gelen Elon Musk, GameStop Olayı olarak bilinen borsa olaylarında Reddit grubu olan Wall Street Bets‘e ve bu destekle dolaylı olarak Dogecoin’e destek sağlayarak tekrar öne çıkan Elon Musk, bu destekle birlikte hem Dogecoin‘in ciddi bir yükseliş yakalamasına sebep olmuş hem de kripto dünyasında da ayrı bir ün kazanmıştır.

İlk zamanlarda Dogecoin‘e ciddi bir destek sağladığı düşünülen Elon Musk‘ın sonraki süreçte yaptığı açıklamalar ve Twitter üzerinden attığı tweet’ler yine kendisini eleştirmenlerle karşı karşıya getirmiştir. Destekten çok manipülasyon yaptığı iddiasıyla eleştirilen Elon Musk‘ın Dogecoin desteği, Bitcoin‘in enerji tüketimi ile ilgili açıklamaları kripto piyasaları çok ciddi etkilemiştir.

Bitcoin‘in enerji tüketimi ile ilgili açıklamalarından sonra Çin’in Bitcoin madenciliğini yasaklaması sonucu Bitcoin’in ve kendisine bağlı olarak altcoin‘lerin yaşadığı düşüş üzerine daha önce Bitcoin ile ödeme kabul eden Tesla’nın artık Bitcoin ile ödeme kabul etmeyeceğini açıklayan Elon Musk‘ın bu hareketi çok ciddi eleştirilere sebep olmuştur.

Bitcoin ile ödeme seçeneği hala iptal edilmiş durumda olan Tesla’da yakın bir dönemde Dogecoin ile ödeme yapma imkanının sağlanması ile birlikte Elon Musk‘ın Dogecoin ile ilgili manipülatör hareketlerinin devam edeceği ve bunun uzun zamandır planlanan bir durum olduğu daha sık konuşulmaya başladı.

Dogecoin kurucularından biri olan Billy Markus‘un Elon Musk ile çok daha uzun bir zaman önceden beridir Dogecoin’in geliştirilmesi ile ilgili görüşmeye başladıklarını açıklaması sonrası Dogecoin ve kripto piyasaları ile ilgili çıkarları olduğu iddiası daha çok dikkat çekmeye başlayan Elon Musk’ın gelecek dönemde neler yapacağı ve neleri destekleyeceği ise sırrını korumaktadır.

Elon Musk ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bu bölümde Elon Musk ile ilgili en sık sorulan soruların cevaplarını aktaracağımız gibi bu bölümü gelen sorular ve talepler doğrultusunda düzenli olarak güncelleyeceğiz.

Elon Musk Nerede Doğdu?

Elon Musk, Güney Afrika’nın Pretoria şehrinde doğmuştur.

Elon Musk Nasıl Okunur?

Elon Musk isminin telafuzu “İlon Mask” şeklindedir.

Elon Musk Kaç Yaşında?

28 Haziran 1971 tarihinde doğduğu bilinen Elon Musk, bu yazının yazıldığı tarih baz alındığında 50 yaşındadır.

Elon Musk’ın Serveti Ne Kadar?

Dünyanın en zengin iş adamı olan Elon Musk’ın 2021 sonlarına doğru açıklanan verilere göre 335 milyar dolar serveti bulunmaktadır.

Elon Musk Günde Kaç Saat Kitap Okuyor?

Kardeşi tarafından aktarılan bilgilere göre çocukluk yıllarında günde 2 kitap okuyan Elon Musk, her gün 3 saatini kitap okuyarak geçirmektedir.

Elon Musk Haftada Kaç Saat Çalışıyor?

Bu konu ile ilgili pek bir bilgi olmasa da Elon Musk’ın açıklamalarından yola çıkarsak haftalık 80 saat ile 100 saat arası çalışmaktadır ve çok çalışmayı teşvik etmektedir.

Elon Musk’ın Çocuğunun Adı Nedir?

Elon Musk, çocuğuna X Æ A-12 adını vermiştir ancak bu adın tam olarak ne anlama geldiğine dair bir kaç açıklama yapsa da henüz net bir bilgi bulunmuyor.

Elon Musk’ın Annesi ve Babası Kimdir?

Elon Musk’ın annesi eski bir model ve diyetisyen olan Kanadalı Maye Musk, babası ise Güney Afrikalı bir elektromekanik mühendisi, pilot, denizci, danışman ve mülk geliştiricisi olan Errol Musk’tır.

Elon Musk Nasıl Zengin Oldu?

Elon Musk zaten zengin aileden gelen biriydi ancak 10 yaşında ilgi duymaya başladığı bilgisayar ve programlama sonrası elde ettiği beceriler kendisini bugün sahip olduğu servete taşımıştır.

Elon Musk Nerede Yaşıyor?

Elon Musk şu anda 20 yaşında göç ettiği ve o günden beridir ayrılmadığı Amerika’da yaşamaktadır.

Elon Musk’ın Kaç Çocuğu Var?

Elon Musk’ın bu makale yayın tarihinde X Æ A-Xii Musk, Nevada Alexander Musk, Xavier Musk, Griffin Musk, Damian Musk, Saxon Musk ve Kai Musk adlarında toplam 7 çocuğu bulunmaktadır.

Elon Musk Tarafından Kurulan Uzay Şirketi Hangisidir?

Elon Musk tarafından kurulan havacılık üreticisi ve uzay taşımacılığı hizmetleri şirketinin adı SpaceX’dir.

Elon Musk’ın Kurduğu Şirketler Hangileridir?

Elon Musk ilk olarak kardeşi ile birlikte Zip2 şirketini, daha sonra PayPal ve x.com şirketini, ardından SpaceX şirketini kurup sonrasında Tesla Motors’un CEO’su olup o süreçte daha sonra adı Tesla Energy olacak olan SolarCity şirketlerini kurmuştur.

Daha sonraki yıllarda ise Neuralink, OpenAI ve The Boring Company şirketlerini kurmuştur.

Elon Musk’ın Resmî ve Takip Edilebilir Hesapları

Elon Musk’ın Twitter Hesabı
https://twitter.com/elonmusk

SpaceX Resmî Web Sitesi
https://www.spacex.com/

Tesla & Tesla Energy Resmî Web Sitesi
https://www.tesla.com/

The Boring Company Resmî Web Sitesi
https://www.boringcompany.com/

Neuralink Resmî Web Sitesi
https://neuralink.com/

OpenAI Resmî Web Sitesi
https://openai.com/

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_k_n
Şaşkın
0
hasta
Hasta
Elon Musk Kimdir ve Ne İş Yapar?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir