Decentraland (MANA) Nedir, Nasıl ve Nereden Alınır?

Decentraland (MANA) Nedir, Nasıl ve Nereden Alınır?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto dünyasının ve metaverse projesinin ortak birleşimi sonucu ortaya çıkan sanal evren projeleri, adeta tüm dünya için birer ihtiyaç haline geldi. Decentraland (MANA) da sunduğu proje ve sanal evren ile birlikte kullanıcıları kendisine çekmeyi başardı.

Kazandığı popülerlikle birlikte Decentraland nedir, MANA Token Nedir gibi soruların da sıkça muhatabı olan Decentraland (MANA) için bu içeriği oluşturarak Decentraland nedir, MANA Token nedir, nasıl ve nereden alınır başta olmak üzere sizlere Decentraland ve MANA Token ile ilgili tüm detayları aktarmaya çalışacağız.

Decentraland Nedir?

Decentraland, Ethereum blok zinciri tarafından desteklenen merkezi olmayan bir sanal gerçeklik platformudur. Decentraland platformunda kullanıcılar içeriklerini ve uygulamalarını oluşturabilir, deneyimleyebilir ve bunlardan para kazanabilir.

2017 yılında 24 milyon dolarlık halka arzın yani ICO sürecinin ardından kullanıma açılan Decentraland, 2019 yılında beta aşamasına geçip 2020 yılında tüm kullanıcıların kullanımına açılmıştır.

Decentraland içindeki sınırlanmış, geçilebilir, 3B sanal alana LAND denilmektedir ve evren 90 bin 601 ayrı alana yani LAND‘a bölünmüş durumdadır. LAND‘da, kartezyen koordinatlarla (x, y) tanımlanan parsellere bölünmüştür. Bu parseller kalıcı olarak topluluk üyelerine aittir ve Decentraland‘ın kripto birimi kullanılarak satın alınır. Bu, kullanıcılara, oluşturdukları ortamlar ve statik 3B sahnelerden daha etkileşimli uygulamalara veya oyunlara kadar her türlü uygulama üzerinde tam kontrol sağlar.

Bazı parseller ayrıca temalı topluluklar veya bölgeler halinde düzenlenmiştir. Parselleri bölgeler halinde organize ederek Decentraland topluluğu, ortak ilgi alanları ve kullanımları olan ortak alanlar yaratabilir. Decentraland‘ı oluşturan içerik, merkezi olmayan bir ağ üzerinden depolanır ve dağıtılırken, mülkiyet ve işlemler Ethereum blok zincirinde doğrulanır.

Decentraland oyununda tüm kullanıcılar kendine özel bir karakter oluşturmakla birlikte aynı zamanda kendine ait araziler, gayrimenkuller, eşyalar, araçlar vb. tüm objeleri NFT olarak oluşturabilirler ve bunları Marketplace’te satabilirler ya da başkalarının sattığı ürünleri alabilirler.

Decentraland evreni otonom yönetim sistemine yani DAO yapısına sahiptir. Tamamen topluluğa ait olmasının temelindeki yapı olan DAO sayesinde Decentraland evrenindeki tüm kararlar oy birliği ile ve yine kullanıcıların oylarıyla belirlenmektedir.

Decentraland Marketplace Nedir?

Decentraland Marketplace, Decentraland‘ın özel marketi olup tüm alım ve satım işlemleri bu market üzerinden dönmektedir. Market üzerinden hem başka kullanıcıların sattığı ürünleri hem de kendi özel nesnelerinizi oluşturmak için gereken tüm objeleri satın alabilirsiniz.

Decentraland Builder Nedir?

Decentraland Builder, Decentraland evreninde oluşturmak istenilen tüm nesneleri oluşturmanıza yarayan bir araçtır. Decentraland Builder ile özel sahneler, özel alanlar, özel isimler ve koleksiyonlar oluşturmak mümkündür.

MANA Token Nedir?

MANA Token, Decentraland evreninin yerel kripto birimidir.

Decentraland‘ın Ethereum blok zincirinde oluşturulmasından yola çıkarak ERC-20 token birimi olduğunu söyleyebileceğimiz MANA Token, Decentraland içerisinde LAND denilen alanlara sahip olabilmek ve nesneler oluşturabilmek için gereken tek kripto varlıktır.

MANA Token toplam arzı 2.800.000.000 olarak belirlenmiş olsa da açık arttırmalar sonrası yaklaşık 600.000.000’luk MANA Token arzı yakılmıştır. Şu anda dolaşımda olan ortalama 2.190.000.000’lık MANA Token arzı da her geçen gün azalmaktadır. Çünkü Decentraland Marketplace üzerinde MANA Token ile yapılan her işlem sonrası işlem tutarının %2,5 oranındaki kısmı yakılmaktadır.

Yeni yakım mekanizmaları üzerinde çalışan Decentraland ekibi toplam MANA Token arzını azaltarak hem MANA Token değerini hem de topluluk yatırımlarını arttırmayı hedeflemektedir.

MANA Token Nereden Alınır?

MANA Token ya da diğer adıyla Decentraland Token alabilmek için Decentraland (MANA) listeleyen merkezi bir kripto borsa ya da UniSwap gibi Ethereum destekli merkezi olmayan kripto borsa (DEX) platformlarını tercih edebilirsiniz.

İster merkezi ister merkezi olmayan kripto borsa olsun hangi yolla Decentraland (MANA) Token alırsanız alın iki yol arasında herhangi bir fark ya da dezavantaj bulunmamaktadır.

MANA Token Nasıl Alınır?

Decentraland Token yani MANA Token listeleyen bir merkezi kripto borsa üzerinden MANA Token satın almak isterseniz MANA Token listelemesi yapan kripto borsalardan biri olan Binance Borsası üzerinden aşağıdaki adımları izleyerek Decentraland (MANA) Token satın alabilirsiniz:

  • Binance hesabınızda oturum açın. Eğer Binance hesabınız yoksa komisyon indirimli hesabınızı oluşturmak için buraya tıklayın.
  • Binance hesabınıza giriş yaptıktan sonra hesabınıza yatırım yapmak istediğiniz miktarda para transferi gerçekleştirin. Transfer ücretini minimize etmek için Tron (TRX) kripto para birimini kullanabilirsiniz.
  • Hesabınıza para yatırdıktan sonra Spot Ticaret, Market alım ve satım yapılan platforma gelin ve elinizde bulunan para birimini USDT veya BUSD kripto varlık birimine çevirin.
  • Daha sonra aynı yerden MANA/USDT veya MANA/BUSD paritelerinden satın almak istediğiniz pariteyi bulun ve satın almak istediğiniz miktarı belirledikten sonra MANA Al butonuna tıklayarak satın alma işlemini tamamlayın.

Binance Borsası’nın detaylı kullanımı hakkında desteğe ihtiyacınız var ise Binance Borsası ve Detaylı Kullanma Rehberi başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Binance Borsası dışında farklı bir kripto borsa üzerinden MANA Token satın almak isterseniz her ne kadar Binance Borsası‘nı önersek de aşağıdaki borsaları da tercih edebilirsiniz:

Decentraland (MANA) ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bu alanda sizlere Decentraland ve MANA Token ile ilgili en sık sorulan soruların cevaplarını vermeye çalışacağız. Bu alan sizden gelen sorular ve talepler doğrultusunda düzenli olarak güncellenecektir.

Decentraland Coin Nedir?

Decentraland yani MANA aslında bir token birimi olmasına rağmen kullanıcıların kullanım alışkanlıklarından dolayı Decentraland Coin olarak adlandırılmıştır.

Decentraland (MANA), Ethereum blok zincirinde oluşturulmuş bir metaverse projesidir ve MANA yine ERC-20 ekosisteminde yer alan bir token birimidir. Bu nedenle de Decentraland Coin ile başlayan tüm terimler hatalıdır.

MANA Coin Nedir?

MANA Coin de yine Decentraland Coin terimi gibi hatalı bir terimdir. Doğrusu MANA Token olup MANA Coin ile başlayan tüm terimler hatalıdır.

Decentraland (MANA) Geleceği Olan Bir Proje Mi?

Decentraland (MANA) daha şimdiden ciddi bir kullanıcı kitlesine sahip olmasından dolayı önümüzdeki süreçte ciddi bir noktaya geleceğine inanılan ve el üstünde tutulan bir metaverse projesidir.

Decentraland (MANA)’ın Resmî ve Takip Edilebilir Hesapları

Decentraland (MANA) Resmî Web Sitesi
https://decentraland.org/

Decentraland (MANA) Twitter
https://twitter.com/decentraland

Decentraland (MANA) Reddit
https://www.reddit.com/r/decentraland/

Decentraland (MANA) Discord
https://decentraland.org/discord/

Decentraland (MANA) Github
https://github.com/decentraland

Decentraland (MANA) CoinMarketCap
https://coinmarketcap.com/tr/currencies/decentraland/

Decentraland (MANA) CoinGecko
https://www.coingecko.com/tr/coins/decentraland

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_k_n
Şaşkın
0
hasta
Hasta
Decentraland (MANA) Nedir, Nasıl ve Nereden Alınır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir