Charles Hoskinson Kimdir ve Ne İş Yapar?

Charles Hoskinson Kimdir ve Ne İş Yapar?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto dünyasında bazı isimler zaten hali hazırda dünyaca tanınan kişiler iken bazıları ise projeleri ile ve kripto teknolojisi sayesinde dünya tarafından tanınmayı başarıyor. Charles Hoskinson da kripto teriminin hayatımıza girmesi ve günden güne popüler hale gelmesine paralel olarak kripto dünyasının en çok tanınan ve aynı zamanda merak edilen ünlülerinden biridir.

Bu makalemizde Charles Hoskinson ile ilgili Charles Hoskinson kimdir sorusunun cevabı başta olmak üzere en çok merak edilen soruların cevaplarını aktarmaya çalışacağız.

Charles Hoskinson Kimdir?

Charles Hoskinson; Ethereum’un kurucu ortağı, BitShares ve Cardano’nun kurucusu olan Amerikalı bir yazılımcıdır.

5 Kasım 1987 yılında Amerika’nın Hawaii eyaletinde doğan Hoskinson, analitik sayı teorisi okumak için Metropolitan State University of Denver ve University of Colorado Boulder‘a katılmasına rağmen doktorasını tamamlamadan ayrılmıştır.

2013 yılında Bitcoin Eğitim Projesi (Bitcoin Education Project) adı verilen bir projeye başlamak için hali hazırda çalıştığı danışmanlık işinden ayrılan Hoskinson, Bitcoin’i en erken önemseyen isimlerden biri olmuş ve sınırlı arzından dolayı Bitcoin (BTC)’i dijital bir altın olarak benimsemiştir.

Aynı yılda Dan Larimer adlı yazılım geliştiricisi ile birlikte Invictus Innovations adlı şirketi kuran Hoskinson, merkezi olmayan özerk bir şirket olarak hareket eden bir kripto platformu olan BitShares’i kurmuştur.

2013 yılının sonlarına doğru Ethereum kurucularından biri olan Vitalik Buterin ile tanışan ve Ethereum’un kurucu ekibini oluşturan 8 kurucusundan biri olan Charles Hoskinson, aynı zamanda kurucu ekipte yer almakla kalmayıp kısa bir süre de olsa Ethereum’un CEO’su olarak görev almıştır.

Ethereum kurucu ekibindeyken Vitalik Buterin ile yaşadığı Ethereum’un ticari bir kuruluş mu yoksa kâr amacı gütmeyen bir kuruluş mu olması gerektiği konusundaki anlaşmazlık sonucu Buterin tarafından Ethereum ekibinden çıkarılan Hoskinson, kripto dünyasından çekilmek yerine tam tersine daha çok ilgi göstermeye başladı.

Ethereum macerası sonrasında Ethereum macerasından eski iş arkadaşı olan Jeremy Wood ile yolları kesişen Hoskinson, 2014 yılının sonlarına doğru açılımı Input Output Hong Kong olan IOHK adlı kripto para birimleri blok zinciri üzerine mühendislik ve araştırma şirketini kurdu.

Ethereum’un 2016 yılında yaşadığı bir saldırı sonucu çatallanmasıyla ortaya çıkan Ethereum Classic’in destekleyen Charles Hoskinson, özellikle Ethereum rekabeti dolayısıyla kurucusu olduğu IOHK’un kaynaklarını ve imkanlarını bu kripto para birimini desteklemek için kullanmaktan çekinmeyerek destekçi olmuştur.

IOHK adlı şirketin kurulumundan sonra ana proje olarak 2017 yılında akıllı sözleşme ve blok zinciri platformu olan Cardano’yu kuran ve geliştiren Charles Hoskinson, Cardano ile birlikte ADA Coin adındaki kripto para birimini de kripto piyasalarına kazandırmış oldu.

IOHK şirketi yalnızca Cardano ağı ve ADA Coin ile kripto piyasasına hizmet etmeyi yeterli görmeyip 2017 yılında Edinburgh Üniversitesi ve Tokyo Teknoloji Enstitüsü’nde blockchain teknolojisine odaklanan araştırma laboratuvarlarına sponsor olduğu gibi 2020 yılında, Wyoming Üniversitesi‘ne bir blok zincir laboratuvarı oluşturması için 500.000 dolar bağışta bulunmuş ve 2021 yılında, Carnegie Mellon Üniversitesi‘ne, Hoskinson Örgün Matematik Merkezi (Hoskinson Center for Formal Mathematics)’nin inşa edilmesi için 20.000.000 dolar bağış yapmıştır.

Tam anlamıyla bir blockchain gönüllüsü olan Hoskinson, adı duyulduktan sonra blockchain teknolojisinin tüm dünyayı başta sosyal açıdan ciddi bir değişime götüreceğine inandığını katıldığı tüm konferanslarda ve seminerlerde dile getirmektedir.

Charles Hoskinson ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bu bölümde Charles Hoskinson ile ilgili en sık sorulan soruların cevaplarını siz değerli okuyucularımıza aktarmaya çalışacağız. Bu bölüm sizden gelen sorular üzerine düzenli olarak güncellenecektir.

Charles Hoskinson Nerelidir?

Charles Hoskinson, Amerika’nın Hawaii eyaletinde doğmuş olup köken olarak Amerikalıdır.

Charles Hoskinson Kaç Yaşındadır?

5 Kasım 1987 doğumlu olan Charles Hoskinson, bu makalenin yazıldığı tarih baz alınacak olursa 34 yaşındadır.

IOHK (Input Output Hong Kong) Nedir?

IOHK, Charles Hoskinson ve Ethereum ekibinden iş arkadaşı olan Jeremy Wood‘un birlikte blok zinciri ve kripto para teknolojileri üzerine kurdukları araştırma ve mühendislik şirketidir.

Charles Hoskinson Ethereum Ekibinden Neden Ayrıldı?

Charles Hoskinson Ethereum ekibinde yer aldığı ilk zamanlardan itibaren Vitalik Buterin başta olmak üzere diğer kurucularla sık sık karşı karşıya gelmiştir. Bu karşı karşıya gelmenin temel sebebi ise Charles Hoskinson‘un Ethereum’u ticari mi yoksa kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olarak mı değerlendirilmesi gerektiği noktasında yaşadığı fikir ayrılığıdır. Bu fikir ayrılığının sonucu olarak da Vitalik Buterin, Charles Hoskinson‘u Ethereum ekibinden çıkarmıştır.

Charles Hoskinson’un Resmî ve Takip Edilebilir Hesapları

Charles Hoskinson’un Twitter Hesabı
https://twitter.com/IOHK_Charles

Charles Hoskinson’un LinkedIn Hesabı
https://www.linkedin.com/in/charleshoskinson

IOHK Resmî Web Sitesi
https://iohk.io/

IOHK Twitter
https://twitter.com/inputoutputHK

IOHK YouTube
https://www.youtube.com/watch?v=Ja9D0kpksxw

IOHK Instagram
https://www.instagram.com/iohkofficial/

IOHK Facebook
https://www.facebook.com/iohk.io/

IOHK Instagram
https://www.instagram.com/iohkofficial/

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_k_n
Şaşkın
0
hasta
Hasta
Charles Hoskinson Kimdir ve Ne İş Yapar?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir