Hangi Kripto Para Borsasını Kullanmalıyım?

Hangi Kripto Para Borsasını Kullanmalıyım?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto dünyasında olmazsa olmaz temel öğeler arasında kripto varlıklardan hemen sonra kripto borsalar gelmektedir. Çok fazla kripto borsa olmasından dolayı da “hangi kripto para borsasını kullanmalıyım” sorusu birçok kişinin kafasını fazlasıyla kurcalamaktadır.

Kripto borsalar arasında seçim yapmak elbette kripto piyasalarına yeni giren kişiler için oldukça zor bir karardır. Bu nedenle de kripto borsa seçimi yaparken nelere dikkat edilmeli ve hangi kriterler göz önünde bulundurulmalı bunları anlatmaya çalışalım.

Kripto Borsa Nedir?

Kripto borsa; kripto para ve token gibi kripto varlıkların alım ve satım imkânı sunan platformlardır.

Kripto borsalar, geleneksel borsalar ile aynı mantıkla çalışır ve aradaki tek fark; kripto borsalar yalnızca kripto para ve token listelemesi yapar, sadece kripto varlık alım ve satımına imkân tanır.

İlerleyen dönemlerde geleneksel borsalar ile kripto borsalar birleşebilir veya hibrit borsalar adı verilen hem geleneksel hem de kripto yatırımı imkânı sunan borsalar da hayatımızdaki yerini alabilir ancak şu an için geleneksel borsalar ile kripto borsalar birbirinden ayrıdır.

Kripto Borsa Seçimi Nasıl Yapılır?

Çok fazla alternatifi olan kripto borsalar arasında bir seçim yapmak daha önce de bahsettiğimiz gibi piyasaya yeni giren veya girecek olan yatırımcılar ve kullanıcılar için çok zordur. Ancak basit birkaç soruya cevap vererek seçim yapmak oldukça kolaydır.

Çünkü kripto borsa seçimi yaparken sorulması gereken doğru soruları sorarak çok rahat bir kripto borsa seçimi yapılabilir ve bu sayede daha fazla zaman kaybetmeden kripto yatırımı gerçekleştirilebilir.

Güvenilir Bir Borsa Seçimi En Önemli Kriter

Kripto dünyasında bilinen 300’den fazla kripto borsa yer almaktadır ve sayıları her geçen gün artmaya devam etmektedir.

300’den fazla kripto borsa arasında seçim yapmak elbette zordur ve belli başlı kriterlere göre seçimler yönlendirilebilir ancak en önemli kriter seçilen borsanın güvenilir olup olmadığına dikkat etmektir.

Yakın bir zaman içerisinde Thodex, Vebitcoin gibi borsaların yatırımcılarını ne kadar mağdur ettiğini mutlaka bir yerlerde okumuş ve duymuşsunuzdur. Bu yalnızca Türkiye’de değil tüm dünyada olan ve olabilecek bir durumdur.

Güvenilir bir borsa seçimi yapılmazsa yatırımlarınız daima risk altında olacaktır. Özellikle de uzun vadede bir yatırım düşünüyorsanız geri döndüğünüzde seçtiğiniz borsayı yerinde bulmak çok önemlidir. Yoksa yatırımlarınız buhar olup uçabilir.

Güvenilir bir kripto borsa seçimi yaparken de mutlaka o borsanın açılış tarihi, nerede olduğu, ne kadar şeffaf bilgilere sahip olduğu gibi bilgileri araştırıp ilgili kripto borsanın işlem hacmi ve kullanıcı sayısını da bir faktör olarak değerlendirme yapmak bir avantaj sağlayacaktır.

Türk Kripto Borsaları Mı Yoksa Global Kripto Borsalar Mı?

Türk kripto yatırımcılarının belki de en çok merak ettiği konulardan birisi budur. Acaba Türk kripto borsaları ile çalışmak mı daha mantıklı yoksa yabancı kripto borsalarla çalışmak mı?

Türkiye, kripto borsa açısından çok güvenilir ve hacim olarak dünya genelinde en büyük borsalar arasında yer alan kripto borsalara sahiptir. Bu sayede de güvenilir bir borsa arayışı söz konusu olunca Türkiye’den de kripto borsalar bulmak mümkündür.

Tercih noktasında ise Türk kripto borsalarının seçim noktasında en büyük tercih sebebi Türk Lirası (TL) işlemlerinin ve para transferlerinin yabancı kripto borsalara göre daha kolay olmasıdır. Orta ve ileri seviye kripto yatırımcıları, Türk veya yabancı farketmeksizin bu sorunu zaten hem yabancı hem de Türk borsaları ile çalışarak çözebilmektedir ancak yeni başlayanlar için bu kolaylık fazlasıyla cezbedici olmaktadır.

Fırsat yatırımları veya yatırım yapılmak istenen ve geleceği olduğuna inanılan bir kripto para ve token için Türk kripto borsa seçimi konusu ise değişkenlik gösterir. Çünkü çok güvenilir kripto borsalara sahip olsak da bu borsalar ne yazık ki tüm kripto varlıkları global borsalar gibi listelememektedir. Bu nedenle de yabancı borsalar daha fazla cezbedici olabilmektedir.

Tek Bir Kripto Borsa Mı Yoksa Birden Fazla Kripto Borsa Mı?

Bazı kripto yatırımcıları, yalnızca tek bir kripto borsa ile çalışmak zorunda olduklarını düşünmektedir. Ancak elbette tek bir kripto borsa ile çalışmak zorunda değilsiniz ve bu tamamen amaca yönelik bir tercih olacaktır.

Eğer orta ve uzun vadeli yatırımcıysanız, tek bir varlıkla ya da bir yatırım sepeti ile hareket edecekseniz, istenilen kripto varlıkların yer aldığı tek bir kripto borsa işinizi görecektir. Böyle bir kripto borsa yoksa da mecburen birden fazla kripto borsa kullanmak zorunda kalabilirsiniz.

Bir diğer konu da Türk Lirası (TL) işlemlerinde Türk kripto borsaları avantajlıyken yabancı veya global kripto borsalar da başka konularda avantaj sunduğundan yine biri Türk biri global iki kripto borsa ile çalışmak avantajlı olacaktır. Çünkü Türk kripto borsalarında olmayan kripto varlıklara yatırım yapıp daha sonra bu yatırım miktarını çekebilmek için global kripto borsalarından Türk kripto borsalarına transfer gerçekleştirmek ve sonra da yatırım miktarını banka hesabınıza çekebilmek isteyebilirsiniz.

Trader Mısın Yoksa Yatırımcı Mısın?

İlk sorulması gereken sorulardan birisi budur; trader mısın yoksa yatırımcı mısın?

Önce bu tanımlara bir netlik kazandıralım:

Trader: Kripto para ve token alım ve satımlarını 24 saat içerisinde dahi sık sık yaparak kâr almayı amaçlayan kişilerdir.

Yatırımcı: Bir kripto varlığa belli bir miktar yaparak orta (6-12 ay) ve uzun vadede (1-2 yıl) yatırımlarından kâr elde etmeyi amaçlayan kişilerdir.

Bu soruların cevaplarını verebildiğiniz anda kripto borsa seçiminde bir adım öne geçmeyi başarırsınız. Çünkü eğer trader olacaksanız ve sık sık alım satım yaparak kazanç sağlayacaksanız bu durumda birçok varlığı listelemiş, hızlı ve hacmi iyi olan bir kripto borsa seçmek en mantıklısı olacaktır. Çünkü alım ve satımlar hacmi büyük olan borsalarda daha akıcıdır.

Yatırımcıysanız bu durumda da güvenilir bir kripto borsa fazlasıyla yeterli olacaktır. Çünkü hangi borsadan alırsanız alın uzun vadede bekleyeceğiniz için borsanın hacmi ve hızı sizin için çok önemli bir faktör olmayacaktır. Güvenilir olması ve en az 1-2 yıl sonra yatırımlarınızı kontrol etmek istediğinizde borsayı yerinde bulmanız daha önemlidir.

Yatırım Sepeti Mi Oluşturacaksın Yoksa Tek Bir Kripto Varlık Yatırımı Mı Yapacaksın?

Sorulması gereken bir diğer önemli soru da budur; yatırım sepeti mi yoksa tek bir varlık mı?

Bu soruyu biraz daha açacak olursak şöyle anlatabiliriz; yatırım sepeti oluşturmak mevcut yatırım miktarını birden fazla kripto para ve token için ayırarak bir sepet oluşturmak anlamına gelirken tek bir varlık yatırımı yapmak demek de güvenilen ve geleceği olduğuna inanılan tek bir kripto paraya veya tokena yatırım yapmak demektir.

Eğer yatırım sepeti yapacaksanız bu durumda sepete koymak istediğiniz kripto paraların ve tokenların tamamının listelendiği bir kripto borsa seçimi yapmanız önemliyken tek bir kripto varlığa odaklandıysanız bu durumda da yalnızca o kripto varlığı listeleyen bir kripto borsa işinizi görecektir.

Fırsatçı Mısın Yoksa Sağlamcı Mısın?

Bu soru da sorulması en elzem sorulardan biridir. Çünkü kripto borsalarda fırsat borsaları olarak nitelendirilen bazı borsalar mevcuttur ve bu borsaları tercih edenlerin en önemli tercih sebebi de fırsatları değerlendirebilmektir.

Fırsat kısmını açıklığa kavuşturmak gerekirse şöyle özetleyebiliriz; yeni çıkan kripto para ve tokenlar hemen tüm borsalarda listelenmediği gibi bazı büyük ve sağlam borsalar bu kripto varlıkları listelemek için bir süre beklerler.

Bazı kripto borsalar ise yeni çıkan kripto varlıkları çok kısa bir sürede listeleyerek erken yatırım ya da başka bir tabirle fırsat yatırımı yapma şansı tanır. Bu sayede eğer yatırım yapılan kripto para ya da token gelecek vaat ediyorsa ileride sağlam borsalarda da listelenecek ve dolayısıyla erken yatırım yapanlar daha fazla kazanma şansı yakalayacaktır.

Fırsat yatırımları için DEX platformları da bir seçenektir ancak kullanımı normal borsalara oranla biraz karışık olan DEX platformları yerine erken listeleme yapan kripto borsaları seçmek yeni başlayan kişiler için daha makul bir seçenektir.

Başlıca Seçim Yapılabilecek Kripto Borsalar

Yukarıda yer alan kriterler ve açıklamalar doğrultusunda aklınızda mutlaka nasıl bir kripto borsa seçmeniz gerektiğine dair netlik kazanan detaylar oluşmuştur. Şimdi bunu daha da netleştirmek için birkaç borsadan kısaca bahsedelim.

Binance

Binance, dünyanın en çok bilinen ve işlem hacmiyle en büyük kripto borsasıdır. Buradan da anlayabileceğiniz üzere eğer güvenilir, sağlam ve hızlı bir borsa arıyorsanız Binance en uygun seçimdir. Binance Borsası ile ilgili daha fazla bilgi ve kullanım rehberi için aşağıdaki başlığa tıklayabilirsiniz.

Binance Borsası ve Detaylı Kullanma Rehberi

Huobi Global

Huobi Global; işlem hacmi ile dünyanın en büyük ilk 10 borsasından biridir. Binance’a göre ise bazı avantajlar sunmaktadır. Mesela bazı kripto para ve tokenlar için erken listeleme yapabilmekte ve aynı zamanda çok güzel kampanyalar sunabilmektedir. Huobi Global ile ilgili daha fazla bilgi için aşağıdaki başlığa tıklayabilirsiniz.

Huobi Global Borsası ve Detaylı Kullanma Rehberi

KuCoin

KuCoin kripto borsası da dünyanın en büyük ilk 10 kripto borsasından biridir ve kripto yatırımcılarının en çok güvendiği borsalar arasında yer almaktadır. Eğer güvenilir bir kripto borsa ihtiyacı var ise KuCoin en iyi alternatifler arasında yer almaktadır. KuCoin Borsası ile ilgili daha fazla bilgi için aşağıdaki başlığa tıklayabilirsiniz.

KuCoin Borsası ve Detaylı Kullanma Rehberi

Gate.io Borsası

Gate.io Borsası, özellikle de fırsat yatırımcılarının en çok bildiği ve tercih ettiği borsalardan biridir. Piyasada yeni olan hemen her kripto para ve token için erken listeleme yapan Gate.io ile geleceği olan bir kripto varlık yatırımı yaparak cüzi yatırım miktarlarıyla ciddi kazançlar elde edilebilir. Gate.io Borsası ile ilgili daha fazla bilgi için aşağıdaki başlığa tıklayabilirsiniz.

Gate.io Borsası ve Detaylı Kullanma Rehberi

MXC (MEXC)

MXC (MEXC) Borsası da Gate.io Borsası gibi fırsat yatırımcılarının tercih ettiği kripto borsalar arasında yer almaktadır. Piyasada yeni yerini almış kripto varlıklara erkenden yatırım yapma şansı tanıyan MXC Borsası aynı zamanda düşük komisyon oranlarıyla da öne çıkmaktadır. MXC Borsası ile ilgili daha fazla bilgi için aşağıdaki başlığa tıklayabilirsiniz.

MEXC Borsası ve Detaylı Kullanma Rehberi

Chiliz Borsası

Chiliz Borsası, özellikle futbol tutkunlarının ve tuttuğu takımın sahip olduğu fan token adı verilen kripto varlıkla kazanmayı hedefleyen veya futbol takımları sayesinde kazanç sağlamak isteyen kripto yatırımcıları için eşsiz bir borsadır. Chiliz Borsası hakkında daha fazla bilgi ve detay için aşağıdaki başlığa tıklayabilirsiniz.

Chiliz Borsası ve Detaylı Kullanma Rehberi

Konuyla ilişkili olarak birçok kripto borsadan bahsetmek mümkündür ancak eğer tüm kripto borsaları değerlendirecek olursak içerik bir kitaba dönüşeceğinden, Binansal olarak kripto borsalara özel açtığımız kategori sayesinde kripto borsaları daha yakından tanımak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sizler de bildiğiniz ve güvendiğiniz kripto borsalar hakkında görüş ve düşüncelerinizi yorumlarınızla aktarabilirsiniz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_k_n
Şaşkın
0
hasta
Hasta
Hangi Kripto Para Borsasını Kullanmalıyım?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir