Cronos (CRO) Nedir, Nasıl ve Nereden Alınır?

Cronos (CRO) Nedir, Nasıl ve Nereden Alınır?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dönemin en popüler kategorileri ve trendleri ne olursa olsun, kripto borsalara ait kripto paralar hep bir adım öne çıkmayı başarmaktadır. Cronos (CRO) da eski adı olan Crypto.com Coin adını bilenler tarafından direkt anlaşılabileceği gibi bir kripto borsaya ait kripto paradır ve dolayısıyla ilgi görmektedir.

Bu makalemizde Cronos nedir sorusunun ve CRO Coin nedir, nasıl ve nereden alınır sorularının cevaplarıyla Cronos (CRO) ile ilgili tüm bilgileri vermeye çalışacağız.

Cronos Nedir?

Cronos, bir merkezi kripto borsa olan Crypto.com’a ait merkeziyetsiz, açık kaynaklı Cronos Chain blok zincirine ait kripto para projesidir.

2018 yılının sonunda yayınlanan Cronos, Crypto.com’un kripto paralar üzerindeki kişisel kontrolü artırma, kullanıcı verilerini ve kullanıcıların kimliklerini koruma aracı olarak kullanmak ve kripto para birimlerinin küresel olarak benimsenmesini hızlandırmak için tasarlanmış çözümler serisindeki ürünlerden biridir.

Cronos, ana hedeflerden biri olarak Crypto.com Pay mobil ödeme uygulamasına güç sağlayan bir araç olarak hizmet etmektedir. Gelecekte ise Crypto.com’a ait diğer tüm ürünleri güçlendirmek üzere Cronos’un etki alanı genişletilecektir.

Cronos, Crypto.com’un ödeme, ticaret ve finansal hizmetler çözümlerinin kullanıcılarına fayda sağlamaya odaklanmıştır.

Cronos Chain Nedir?

Ethereum uyumlu bir blok zinciri olan Cronos Chain, Crypto.org blok zincirine paralel olarak çalışacak şekilde piyasaya sürülmüştür.

Ana ağ beta sürümü 8 Kasım 2021 tarihinde yayınlanan Cronos Chain, yetki kanıtı (PoA) fikir birliği mekanizması kullanılarak Cosmos SDK’sı üzerine inşa edildi.

Ethereum Sanal Makinesi (EVM) ile uyumluluğu olan Cronos Chain’de bu uyumluluk sayesinde Ethereum üzerinde kurulu olan binlerce DApp, Cronos blok zincirine taşınabilmektedir. Ayrıca Cronos Chain, Ethereum üzerindeki DApp’lerin Cosmos ekosistemine köprü kurmasını sağlayan Inter Blockchain Communications (IBC) protokolünü de desteklemektedir.

CRO Coin Nedir?

CRO Coin, yine Crypto.com’a ait olan Cronos Chain’in yerel token belirtecidir.

Maksimum arzı 100.000.000.000 (100 Milyar) adetle tasarlanan CRO Coin‘in 2021 yılında %70’i yakılmış ve toplam arzı 30 milyar ile sınırlandırılmıştır.

Toplam arzın dağılımı ise aşağıdaki gibi gerçekleştirilecektir:

 • %30 ikincil dağıtım ve geliştirme teşvikleri,
 • %20 sermaye rezervi,
 • %20 uzun vadeli ağ teşvikleri,
 • %20 ekosistem hibeleri,
 • %10 topluluk gelişimi.

CRO Coin Nereden Alınır?

CRO Coin satın alabilmenin iki yolu bulunmaktadır:

 • Crypto.com‘dan satın almak,
 • CRO Coin listelemesi yapan merkezi kripto borsalar üzerinden satın almak.

Aslında en mantıklı gelen yöntem direkt olarak CRO Coin’in kurucusu olan Crypto.com borsasından CRO satın almaktır ancak Crypto.com’a yapılan üyelikler hemen aktif olmadığı için CRO listelemesi yapan kripto borsalar tercih edilebilir.

Eğer Crypto.com’da üyeliğiniz bulunuyorsa direkt buradan CRO Coin alabilirsiniz. Üyeliğiniz yoksa ancak CRO Coin almak istiyorsanız bu durumda da CRO listelemesi yapan merkezi kripto borsaları tercih edebilirsiniz.

CRO Coin Nasıl Alınır?

CRO Coin satın alabilmek için Crypto.com borsasına alternatif CRO Coin listelemesi yapan merkezi borsalardan biri olan Gate.io üzerinden CRO Coin satın almak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • Gate.io Borsası hesabınıza giriş yapın. Eğer Gate.io Borsası’nda hesabınız yoksa oluşturmak için buraya tıklayın.
 • Hesabınıza giriş yaptıktan satın almak istediğiniz CRO Coin tutarı kadar transfer gerçekleştirin. Uygun transfer ücretlerinden dolayı Tron (TRX) kripto para birimini kullanabilirsiniz.
 • Transferiniz Gate.io hesabınıza ulaştıktan sonra Piyasalar sayfasına gidin ve arama bölümüne CRO yazarak CRO/USDT paritesini seçin.
 • Açılan sayfada satın almak istediğiniz miktarı belirleyin ve CRO Satın Al (Buy CRO) butonuna tıklayarak satın alma işlemini tamamlayın.

Gate.io Borsası’nın kullanımı ile ilgili detaylı bir kılavuz arıyorsanız Gate.io Borsası ve Detaylı Kullanma Rehberi başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Cronos (CRO) ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Crypto.com Coin Nedir?

Cronos (CRO) Coin, eskiden Crypto.com Coin olarak adlandırılmıştı ancak daha sonra Cronos olarak yeniden adlandırıldı ancak birçok kişi tarafından hala Crypto.com Coin olarak bilinmektedir.

Cronos (CRO) Coin Hangi Borsalarda Var?

CRO Coin, Crypto.com Borsası dışında Gate.io, KuCoin, FTX ve Coinbase kripto borsalarında listelenmiştir. Eğer Crypto.com dışında bir alternatif bir kripto borsa arıyorsanız işlem hacmi açısından en mantıklı seçim Gate.io olacaktır.

Cronos (CRO)’ya Ait Resmî ve Takip Edilebilir Hesaplar

Cronos (CRO) Resmî Web Sitesi
https://crypto.org/

Cronos (CRO) Twitter
https://twitter.com/cryptocom

Cronos (CRO) Facebook
https://www.facebook.com/CryptoComOfficial

Cronos (CRO) Instagram
https://www.instagram.com/cryptocomofficial/

Cronos (CRO) LinkedIn
https://www.linkedin.com/company/cryptocom

Cronos (CRO) CoinMarketCap
https://coinmarketcap.com/tr/currencies/cronos/

Cronos (CRO) CoinGecko
https://www.coingecko.com/tr/coins/cronos

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_k_n
Şaşkın
0
hasta
Hasta
Cronos (CRO) Nedir, Nasıl ve Nereden Alınır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir