Gate.io Borsası Nedir, Nasıl Kullanılır?

Gate.io Borsası Nedir, Nasıl Kullanılır?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para borsaları, kripto paralarla birlikte hayatımıza giren ve günümüzde sayısı bir hayli fazla olan borsalardır. Gate.io Borsası da hayatımıza giren kripto para borsalarından sadece biridir.

Bu içeriğimizle sizlere tam detaylı bir şekilde Gate.io nedir başta olmak üzere Gate.io nasıl kullanılır, avantajları ve dezavantajları nelerdir bunları anlatacağız.

Gate.io Nedir?

Gate.io, 2017 yılında kurulan ABD merkezli bir kripto para borsasıdır.

Gate Technology Incorporated şirketine ait olduğu bilinen Gate.io, daha önce Çin merkezli ve baya eski bir platform iken bir süre pasif kalmış ve ardından ABD merkezli olarak yeniden hizmete açılmıştır.

Gate.io’nun arkasında yer alan ekip kesin olarak bilinmemekle birlikte platformun resmi bir lisansa sahip olmadığı biliniyor. Ancak buna rağmen Washington, New York, Küba, İran, Kuzey Kore, Sudan, Suriye, Pakistan, Venezuela ve Kırım bölgeleri dışında neredeyse dünya çapında bilinmekte ve kullanılmaktadır.

Gate.io borsası; USDT, CNYX, BTC, ETH para birimi pariteleri üzerinden 200’dan fazla kripto para için alım ve satım hizmeti vermektedir. Ayrıca spot ticaret (spot trade) ile birlikte marj ticareti (margin trade) hizmeti de bulunmaktadır.

Gate.io Yorumları Nasıl?

Gate.io borsası birden fazla avantaja ve dezavantaja sahiptir ancak genel itibariyle yorumlanacak olursa şu ana kadar yaşattığı ciddi bir kayıp ya da problem söz konusu olmamıştır. Ancak yine de birçok yatırımcıyı kendine çeken özellikleri var olsa da bazı yatırımcılar için geri durmaya sebep olan etmenleri de mevcuttur.

Gate.io borsasının avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Piyasaya yeni çıkan kripto para ve borsalara ilk kapılarını açan borsadır ve ciddi yatırım fırsatları sunar. Örneğin SHIB Coin, Safemoon ve Safemars hiçbir borsada henüz yer almıyorken io ilk listeleyen borsa olmuştur.
 • 400 üzeri kripto para ve token birimi desteklediğinden birden çok kripto para birimi ve token üzerinden transfer imkânı sunmaktadır.
 • Komisyon oranları oldukça düşüktür ve düşük maliyetlerle kripto para alım & satım imkânı sunar.
 • KYC (Know Your Customer) adı verilen Müşteri Tanısı zorunluluğu var gibi görünse de belli başlı kısıtlamalar haricinde KYC doğrulaması olmadan da işlem yapılabilir.
 • 7/24 canlı destek yani müşteri destek hizmeti bulunmaktadır.
 • Sadece spot işlemler değil marjin işlemler ve iceberg gibi işlemler de sunmaktadır.
 • Oylama sistemi ile listelenecek kripto varlıklara kullanıcılar aracılığıyla karar vermekte ve airdrop ödülleri dağıtmaktadır.

Gate.io borsası avantajlara sahip olduğu gibi dezavantajlara da sahiptir. Dezavantajlarını ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Günümüze kadar verdiği hizmetlerde hiçbir sorun yaşatmamasına rağmen resmi bir lisansa sahip olmaması ister istemez tedirgin ediyor.
 • Gate Technology Incorporated şirketine ait olarak bilinse de arka plandaki ekip gizemini koruyor ve bu da ayrı bir kuşku uyandırıyor.
 • Ara yüz olarak profesyonel yatırımcılar için sorun teşkil etmese de yeni başlayan kripto para yatırımcıları için biraz karmaşık ve komplike kalabiliyor.
 • Türkçe desteği var görünüyor ancak otomatik çeviri sistemi kullandığından %100 Türkçe desteği var olduğu söylenemez.

Daha kısa bir şekilde anlatacak olursak Gate.io her ne kadar bazı soru işaretlerine sebebiyet verse de hem birçok yeni kripto para ve token birimini listeleyen borsa olması yönüyle hem düşük komisyonlarıyla hem de günümüze kadarki sorunsuzluğuyla iyi yorumlara ve düşüncelere sahip bir kripto para borsasıdır.

Gate.io Hesabı Nasıl Açılır?

Gate.io Borsası Nedir, Nasıl Kullanılır?

Gate.io borsasını kullanabilmek için elbette ilk olarak bir hesap açmanız gerekmektedir. Hesabınızı açarken komisyon paylaşımı yapan bir davetiye üzerinden üye olmanız avantajlıdır çünkü zaten düşük olan komisyon oranları çok cüzi rakamlara düşmektedir.

Gate.io hesabı açmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 1. Gate.io hesap oluşturma sayfasına gitmek için buraya tıklayın.
 2. Açılan sayfada ülkenizi seçmeniz, kullanıcı adı oluşturmanız, e-posta adresiniz ve en az 8 haneli, harflerden ve rakamlardan oluşan bir şifre oluşturmanız Bu bilgileri eksiksiz ve hatasız bir şekilde giriniz.
 3. Bilgileri girdikten sonra Sonraki veya İngilizce kullanıyorsanız Next yazan butona tıklayınız.
 4. Yeni açılan sayfada sizden en az 6 haneli bir Fon Şifresi oluşturmanız istenecektir. Burada oluşturacağınız şifre sadece rakamlardan veya harflerden oluşabilir. Fon şifresi para transferlerinde ve alım & satım işlemlerinde güvenlik amacıyla girmeniz gereken bir şifredir.
 5. Fon şifrenizi belirledikten sonra Üyelik Oluştur yazan butona tıklayınız.
 6. Bu aşamadan sonra e-posta adresinize bir doğrulama kodu gönderilecek. Mail adresinizi kontrol ederek gelen maildeki kodu girmeniz istenecektir. Mailin gelmesi birkaç dakika sürebilir. Ayrıca mail gelmediyse spam klasörünüzü de incelemenizde fayda var.

Bu aşamaları tamamladıktan sonra hesabınız başarılı bir şekilde açılacaktır. Eğer kayıt aşamasında hata alırsanız veya boş sayfaya yönlendirilirseniz tarayıcınızı temizleyerek tekrar kayıt olmayı deneyin.

Ayrıca her girişinizde Gate.io tarafından sizleri dolandırıcılık işlemlerinden korumak için bazı uyarılar ve yönlendirmeler çıkacaktır. KYC doğrulaması ve güvenlik ayarlarından sonra bu bildirimleri Onayla veya Confirm butonuna tıklayarak göz ardı edebilirsiniz.

Gate.io KYC Doğrulaması Nasıl Yapılır?

Gate.io Borsası Nedir, Nasıl Kullanılır?

Gate.io borsasında hesabınızı oluşturduktan sonra sizden KYC doğrulaması yapmanız istenecektir. KYC doğrulaması yapmasanız da Gate.io işlem yapmanıza izin verebiliyor ancak hesabın ve yatırımlarınızın güvenliği için KYC doğrulaması yapmanızda fayda var.

Gate.io KYC doğrulaması için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • Hesabınıza giriş yaptıktan sonra hem üst hem de alt kısımda mutlaka KYC doğrulaması uyarıları alacaksınız. Bu uyarılardaki bağlantılara tıklayabilirsiniz.
 • Eğer KYC doğrulama uyarısı almadıysanız veya bağlantılar görünmüyorsa bilgisayar başındaysanız sağ üstteki kullanıcı ikonuna gelip KYC (ID Doğrulama) / (Identity Verification) bağlantısına, akıllı telefon veya tabletteyseniz önce sol üstteki menü bağlantısına, ardından Güvenlik Merkezi / Security Center bağlantısına ve açılan sayfada Kimlik Doğrulama / Identity Verification bağlantısına tıklayın.
 • Açılan sayfada istenen bilgileri eksiksiz ve hatasız giriniz. Eğer İngilizce kullanıyorsanız Country kısmında ülkenizi seçip Full Name ve Full Name Again kısımlarına adınızı ve soyadınızı giriniz.
 • Kimlik Belgesi Türü / Identity Document Type kısmında sizden yüklemek istediğiniz kimlik türü istenecektir. National ID kimlik belgesi, Passport pasaport ve Driver’s License Sürücü Belgesi anlamına gelmektedir. Buradan yüklemek istediğiniz belge türünü seçin ve Kimlik Belgesi Numarası / Identity Document Number kısmına yükleyeceğiniz belgenin seri numarasını girin.
 • Bu aşamadan sonra sizden 3 adet fotoğraf yüklemeniz istenecektir. Bu fotoğrafların her biri 4 mb altı bir boyutta ve net olmalıdır.
 • Yüklemek istediğiniz belgenin ön yüzünü ayrı, arka yüzünü ayrı bir şekilde fotoğraflayarak veya tarayarak yükleyin.
 • fotoğrafta ise bir elinizde kimliğinizin ön yüzünü, diğer elinizde Gate.io ID: 1234567 gibi ID numaranızın yazdığı kâğıdı tutarak kendi fotoğrafınızı çekip yüklemelisiniz. ID numaranız aynı sayfada Gate.io ID veya Account ID ile başlayan bir metinle size verilecektir.
 • Bu aşamaları tamamladıktan sonra Onayla veya Submit butonuna tıklayın.

Bu şekilde KYC doğrulamasını başlatmış olursunuz ve tüm işlemleri eksiksiz ve hatasız yaptığınız takdirde KYC doğrulamanız başarılı bir şekilde tamamlanmış olur.

Gate.io Güvenlik Doğrulaması Nasıl Yapılır?

KYC doğrulaması ile birlikte hem hesap güvenliği için hem de rahatça para transferleri gerçekleştirmek için telefon numaranızı doğrulatmayı ve iki adımlı güvenlik aşamalarını tamamlamayı da gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Güvenlik doğrulamasını yapmak için öncelikle bilgisayar başındaysanız KYC doğrulaması için izlediğiniz yolu izleyerek açılan sayfada altta kalan Güvenlik Doğrulaması / Security Verification kısmına gelerek telefon numaranızı SMS Kurulumu / SMS Setup ve İki Adımlı Doğrulama / Two-factor Authentication kısımlarını aktifleştirerek tanımlamanız gerekmektedir.

Akıllı telefon ve tabletteyseniz sol üstteki menü bağlantısına tıkladıktan sonra önce Telefon Ekle / Add Phone ve ardından Giriş Doğrulaması / Login Verification bölümlerinden telefon numaranızı tanımlayabilir ve iki adımlı doğrulamayı aktifleştirebilirsiniz.

Gate.io Hesabıma Nasıl Para Yatırabilirim?

Gate.io Borsası Nedir, Nasıl Kullanılır?

Gate.io borsasında ne yazık ki kredi kartıyla veya havale/eft işlemleriyle para yatırmanız mümkün değildir. Bunun yerine aşağıdaki gibi bir yol izleyebilirsiniz.

 • Eğer öncelikle para transfer etmeniz gerekiyorsa bir Türk kripto para borsasındaki hesabınıza girip buraya para aktarımı gerçekleştirin.
 • Paranız aktarıldıktan sonra paranızın karşılığı olarak Gate.io’da da bulunan bir kripto para alımı yapın. Transfer işlemlerinde komisyon ücreti uygun olan Tron (TRX) gibi bir kripto para birimi seçmenizde fayda var.
 • Daha sonra io hesabınıza gelin ve bilgisayar başındaysanız sağ üstten Cüzdan / Wallet kısmına gelerek Spot Hesabı / Spot Account bağlantısına tıklayın. Eğer akıllı telefon veya tabletteyseniz sağ alttaki Cüzdan / Wallet bağlantısına ve ardından Spot Hesabı / Spot Account bağlantısına tıklayın.
 • Buradan transfer etmek istediğiniz kripto para biriminin kodunu Arama / Search kısmına yazarak bulun ve tıklayın.
 • Kripto para birimini bulduktan sonra hemen altındaki bağlantılar arasında Yatırma / Deposit bağlantısına tıklayın.
 • Eğer akıllı telefon veya tabletteyseniz yeni açılan sayfada Deposit to Address bağlantısına tıklayın.
 • Karşınıza çıkan sayfada bir barkod ve altında karışık bir cüzdan kodu bulacaksınız. Cüzdan kodunu kopyalayarak transferi yapacağınız borsadaki hedef adres kısmına yapıştırıp transferi başlatabilirsiniz.

Gate.io Borsasında Nasıl Alım & Satım Yapabilirim?

Gate.io Borsası Nedir, Nasıl Kullanılır?

Gate.io hesabınıza para aktardıktan sonra alım ve satım yapmak oldukça kolaydır. Yapmanız gereken Trade bağlantısına tıklayarak satın almak istediğiniz kripto para birimini veya token birimini bulup almak olacaktır.

Satın almak istediğiniz bazı kripto para birimleri sadece USDT gibi bir veya birkaç paritede alım & satıma açık olabilir. Bu durumda da hesabınızdaki parayı önce USDT veya olması gereken para birimine çevirip ardından satın alma işlemi yapmanız gerekecektir.

Gate.io Hesabımdan Nasıl Para Çekebilirim?

Gate.io hesabınızdan para çekmek için para yatırmak kadar kolaydır. Hesabınızdaki parayı çekebilmek için aşağıdaki adımları izleyin:

 • Gate.io hesabınıza gelin ve bilgisayar başındaysanız sağ üstten Cüzdan / Wallet kısmına gelerek Spot Hesabı / Spot Account bağlantısına tıklayın. Eğer akıllı telefon veya tabletteyseniz sağ alttaki Cüzdan / Wallet bağlantısına ve ardından Spot Hesabı / Spot Account bağlantısına tıklayın.
 • Buradan transfer etmek istediğiniz kripto para biriminin kodunu Arama / Search kısmına yazarak bulun ve tıklayın.
 • Kripto para birimini bulduktan sonra hemen altındaki bağlantılar arasında Çekme / Withdraw bağlantısına tıklayın.
 • Eğer akıllı telefon veya tabletteyseniz yeni açılan sayfada Withdraw to Address bağlantısına tıklayın.
 • Karşınıza çıkan sayfada transfer etmek istediğiniz borsadaki aynı para birimine ait cüzdan kodunu ve çekmek istediğiniz tutarı girip ardından transferi başlatın. E-Posta ve telefon onaylarından sonra transferiniz hemen başlatılacaktır.

Gate.io ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bu kısımda Gate.io borsasıyla alakalı en çok sorulan ve merak edilen soruların cevaplarını vermeye çalıştık. Bu kısım okuyucularımızdan gelen yorumlar ve sorularla orantılı olarak güncellenecektir.

Gate.io Güvenilir Mi?

Gate.io kesin olarak güvenilirdir demek yanlış olur ancak şu zamana kadar yaşattığı hiçbir sorun veya mağduriyet söz konusu olmamıştır.

Gate.io Referans Kodu Ne İşe Yarar?

Gate.io referans kodu ile üye olduğunuz takdirde komisyon masraflarınız yarı yarıya oranında veya daha fazla düşecektir. Referans kodu ihtiyacınız varsa 4049052 kodunu kullanabilirsiniz.

Gate.io Canlı Destek Bölümü Var Mı?

Gate.io borsasının 7/24 hizmet veren bir canlı destek bölümü bulunmaktadır ancak Türkçe canlı destek bölümü ne yazık ki şu an için bulunmuyor.

Gate.io Alım Satım Nasıl Yapılır?

Gate.io hesabınızı oluşturduktan sonra sistemi Türkçe kullanıyorsanız Ticaret, İngilizce kullanıyorsanız Trade bölümüne gelerek ve arama bölümüne kripto para veya token adını yazarak alım ve satım yapabilirsiniz.

Gate.io Hangi Ülkenin Borsasıdır?

Gate.io birçok kişi tarafından Çin borsası olarak bilinmektedir ancak bu bilgi yanlıştır. Eski bir borsa olan Gate.io borsası eskiden Çin borsasıydı ancak bir süre kapalı kaldıktan sonra ABD merkezli bir şirket tarafından yeniden açıldı ve dolayısıyla Gate.io bir ABD borsasıdır.

Gate.io Oylama Nedir?

Gate.io yeni listelenecek kripto paralara ve tokenlara kullanıcılarından gelen oylarla karar vermektedir. Önce bir kripto para veya token için oylama sistemi açılır, hedef oy sayısına ulaşılınca listeleme kararı alınır ve oy kullanan tüm kullanıcılara ödül verilir.

Gate.io Ön Satış Nedir?

Gate.io borsası piyasada yeni yer alan kripto para ve tokenları ya da genel bir tabirle alt coinleri ön satışa çıkarak ve erken yatırım imkanı sunan bir borsadır.

Gate.io Fund Password Nedir?

Türkçe adıyla Gate.io Fon Şifresi olan Gate.io Fund Password, hesap şifrenizden ayrı olarak oluşturulması gereken 6 haneli bir şifredir. Gate.io Fund Password ne işe yarar diye soracak olursanız da şöyle açıklanabilir; alım ve satım işlemlerinde veya transfer işlemlerinde güvenlik amaçlı kullanılan bir şifredir ve bu şifre sayesinde yazılım üzerinden alım & satım ve transfer işlemlerinin önüne geçilir.

Gate.io Fon Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Eğer Gate.io fon şifrenizi değiştirmek istiyorsanız aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

Eğer bilgisayar üzerinden fon şifrenizi değiştirmek istiyorsanız;

 1. Gate.io hesabınıza giriş yapın,
 2. Sağ üstteki kullanıcı ikonu üzerine gelin ve Security Verification veya Security Center bağlantısına tıklayın.
 3. Açılan sayfada Fon Şifresi (Fund Password) yazan yeri bulun ve karşısındaki Değiştir (Change) linkine tıklayın.
 4. Yeni açılan sayfada Old Password yazan kısma eski fon şifrenizi, New Password yazan kısma yeni fon şifrenizi yazın. Confirm Password yazan kısma yeni fon şifrenizi yeniden yazarak doğrulayın.
 5. Get SMS butonuna tıklayarak SMS ile veya E-Mail ile gelen kodu girin ve ardından Confirm & Modify butonuna tıklayarak fon şifrenizi sorunsuz değiştirin.

Eğer mobil uygulama üzerinden fon şifrenizi değiştirmek istiyorsanız;

 1. Gate.io mobil uygulamasını açın ve gerekiyorsa giriş yapın.
 2. Sol üstteki kullanıcı ikonuna tıklayarak açılan menüde Güvenlik Merkezi (Security Center) bağlantısına tıklayın.
 3. Açılan sayfada Fon Şifresi (Fund Password) yazan kısmın karşısında yer alan Düzenle (Edit) bağlantısına tıklayın.
 4. Yeni açılan sayfada ise eski fon şifrenizi girin, ardından yeni fon şifrenizi alt alta iki alana da girip SMS Al (Get SMS) bağlantısına tıklayarak SMS ya da E-Mail ile gelen kodu girip Düzenle (Edit) butonuna tıklayarak fon şifrenizi değiştirebilirsiniz.

Gate.io Fon Şifresini Unuttum, Ne Yapmalıyım?

Eğer Gate.io fon şifrenizi unuttuysanız korkmanıza gerek yok çünkü fon şifrenizi sıfırlayabilirsiniz. Fon şifresi sıfırlama işlemini ne yazık ki mobil uygulama üzerinden gerçekleştiremiyorsunuz. Bilgisayar üzerinden fon şifrenizi sıfırlamak istiyorsanız aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. Gate.io hesabınıza giriş yapın,
 2. Sağ üstteki kullanıcı ikonu üzerine gelin ve Security Verification veya Security Center bağlantısına tıklayın.
 3. Açılan sayfada Fon Şifresi (Fund Password) yazan yeri bulun ve karşısındaki Değiştir (Change) linkine tıklayın.
 4. Yeni açılan sayfada Old Password yazan kısmın hemen yanındaki Şifremi Unuttum (Forgot Password) linkine tıklayın.
 5. Yeni açılan sayfada Reset by Mail (E-Posta Doğrulaması ile Değiştir) ya da Reset by Phone Number (Telefon Doğrulaması ile Değiştir) seçeneklerinden hangisi uygunsa onu seçin.
 6. Karşınıza çıkan formda istenen bilgileri girin ve Sonraki (Next) butonuna tıklayın. Kullanıcı adı kısmına e-posta adresinizi ya da telefon numaranızı yazabilirsiniz.
 7. Tüm bilgileri doğru yazdıktan sonra SMS ile ya da E-Posta ile size bir fon şifresi sıfırlama bağlantısı gönderilecek. Bu bağlantıya tıklayarak fon şifrenizi sıfırlayarak değiştirebilirsiniz.

Gate.io Token Nedir?

Gate.io borsasının kendine özel bir kripto para birimi bulunmaktadır. GateToken adı verilen ve kodu GT olan kripto para birimiyle ilgili fiyat ve hacim bilgisi için buraya tıklayın.

Gate.io İletişim Bilgileri Nelerdir?

Gate.io ile iletişim kurabilmek için canlı destek kısmının yanı sıra Gate.io internet sitesinin en altında yer alan iletişim maillerini veya Bilet Hizmeti / Support Ticket sayfasını kullanabilirsiniz. Yine bu bölümde de ne yazık ki Türkçe destek bulunmamaktadır.

Gate.io Avantajları Nelerdir?

Gate.io borsasında SHIB Coin veya diğer adıyla Shiba Coin, SafeMoon, SAFEMARS (SMARS), Akita Coin gibi piyasaya yeni çıkan ve çok düşük fiyatları olan kripto paraların ilk yatırımcısı olup uzun vadede ciddi kazançlar sağlayabilirsiniz.

Gate.io’nun Resmî ve Takip Edilebilir Hesapları

Gate.io İnternet Sitesi
https://www.gate.io/

Gate.io Twitter
https://twitter.com/gate_io

Gate.io Telegram:
https://t.me/gateio

Gate.io Instagram:
https://www.instagram.com/gateioglobal/

Sizler de Gate.io kripto para borsasıyla ilgili düşüncelerinizi, sorularınızı ve önerilerinizi yorum olarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_k_n
Şaşkın
0
hasta
Hasta
Gate.io Borsası Nedir, Nasıl Kullanılır?

Yorumlar kapalı.