PancakeSwap Borsası Detaylı Kullanma Rehberi

PancakeSwap Borsası Detaylı Kullanma Rehberi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Merkeziyetsiz kripto borsa (DEX) denildiğinde ilk akla gelen borsa veya platformlardan biri olan PancakeSwap, özellikle kripto piyasalarda yeni olup potansiyeli yüksek Binance Smart Chain ekosisteminde yer alan kripto varlıkları satın alabilmek için çok ciddi fırsatlar sunmaktadır.

Sunduğu fırsatlardan dolayı da kripto dünyasındaki kullanıcıların en sık sorduğu sorular olan PancakeSwap Borsası nedir, nasıl kullanılır gibi soruların cevaplarıyla birlikte PancakeSwap ile ilgili tüm detayları bu içeriğimizde aktarmaya çalışacağız.

PancakeSwap Nedir?

PancakeSwap, DEX adı verilen merkezi olmayan bir kripto borsa platformudur.

Eylül 2020 yılında hizmet vermeye başlayan PancakeSwap, özellikle Binance Smart Chain ekosistemindeki token birimlerinin alımı, satımı gibi işlemlerin yanı sıra staking, yield farming vb. birçok DeFi hizmeti sunmaktadır.

İngilizcesi Auto Market Maker (AMM) olan Otomatik Piyasa Yapıcı olarak da lanse edilen PancakeSwap, mantık olarak Binance, Huobi gibi kripto borsalar ile aynı hizmetleri sunsa da bu kripto borsalar gibi herhangi bir merkezi yönetime sahip değildir.

Tamamen otomatik bir sistem ile ilerleyen ve kullanıcıların yaptığı işlemler aracılığıyla kendiliğinden yönetilen bir borsa platformu olan PancakeSwap çalışma sistemini en iyi şekilde anlayabilmek için aşağıdaki başlığa tıklayarak ilgili içeriğimizi okuyabilirsiniz.

DEX Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Çalışır?

PancakeSwap Nasıl Kullanılır?

PancakeSwap Borsası Detaylı Kullanma Rehberi

PancakeSwap kullanımı bilindik kripto borsalardan farklıdır. Bu farklardan dolayı da bazı kullanıcılar PancakeSwap’ı kullanırken biraz zorlanabilmektedir. Zaten PancakeSwap Borsası nasıl kullanılır sorusu da PancakeSwap ile ilgili en çok sorulan sorulardan biridir.

İlk farklılık şudur ki; PancakeSwap platformunun bir üyelik sistemi yoktur. Yani PancakeSwap Borsası kayıt sistemi ya da PancakeSwap Borsası üyelik sistemi arayışı içinde olan kullanıcılar bu arayışlarına son verebilirler.

PancakeSwap Borsası’nı kullanabilmek için MetaMask, Trust Wallet gibi bir kripto cüzdana sahip olmak gerekmektedir. Çünkü PancakeSwap gibi DEX platformları e-posta, telefon, KYC doğrulaması gibi bilgileri talep etmezler ve kripto cüzdan bağlantıları aracılığıyla çalışırlar.

Trust Wallet ya da MetaMask gibi bir kripto cüzdan uygulaması üzerinden DApps sekmesine gelerek ve arama bölümünden PancakeSwap’ı seçip ardından Connect Wallet bağlantısına tıklayıp cüzdan uygulamanızı seçtiğiniz anda PancakeSwap Borsası giriş işlemini tamamlamış olursunuz.

Ayrıca PancakeSwap Borsası’nda yapılan tüm işlemler Binance Coin (BNB)’nin BEP20 ağındaki varlığı olan BSC üzerinden ücretlendirilmektedir. Bu nedenle de PancakeSwap’ı kullanacağınız kripto cüzdanınızda yapılacak alım ve satım işlemlerine yetecek kadar BSC olması gerekmektedir.

PancakeSwap ile Token Nasıl Alınır?

PancakeSwap Borsası Detaylı Kullanma Rehberi

PancakeSwap üzerinden bir kripto varlık almak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • MetaMask veya Trust Wallet cüzdanınıza Binance Borsası üzerinden veya BNB listelemesi yapan herhangi bir kripto borsadan BEP20 protokolünde BNB yani BSC transferi gerçekleştirin.
 • Transfer gerçekleştikten sonra MetaMask ya da Trust Wallet cüzdanınızda DApps sekmesine gelin ve açılan sayfadan PancakeSwap’ı arayıp ya da bulup seçin.
 • PancakeSwap sayfası açılınca üstte yer alan Connect Wallet butonuna tıklayıp seçenekler arasından kullandığınız cüzdanı seçin ve bağlantıyı gerçekleştirin.
 • Bağlantı gerçekleştikten sonra zaten Exchange sayfasında olacaksınız ancak ola ki farklı bir sayfadaysanız sol üstteki menü butonuna tıklayın ve ardından Trade başlığı altındaki Exchange bağlantısına tıklayın.
 • Açılan sayfada From yazan kutucukta BNB seçimi yapıp To yazan kutucuktan satın almak istediğiniz token birimini seçin. Eğer arama yapmanıza rağmen satın almak istediğiniz token çıkmıyorsa ilgili token birimine ait Binance Smart Chain’deki sözleşme adresini (contract address) bulup kopyalayarak arama bölümüne yapıştırın ve çıkan sonucu seçin.
 • Satın almak istediğiniz miktarı girin ve ardından Swap butonuna tıklayın.
 • Eğer hata mesajı alırsanız miktar ve token seçimi yapılan alanın üst kısmından Exchange başlığının hemen sağ tarafında yer alan üç çizgi ayar butonuna tıklayın ve Slippage Tolerance yazan kısmı %11’e kadar arttırın. Maksimum %11’de hata gidecektir.
 • Cüzdanınız tarafından gönderilen satın alma işlemini imzalayın.

PancakeSwap Staking Nasıl Yapılır?

PancakeSwap Borsası Detaylı Kullanma Rehberi

PancakeSwap Borsası staking hizmetiyle de kullanıcılara ekstra kazanç sağlama imkânı sunmaktadır.

PancakeSwap Borsası’nda staking yapmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • Cüzdanınızdan PancakeSwap platformuna girin ve cüzdan bağlantınızı gerçekleştirin.
 • Staking yapacağınız kripto varlıktan cüzdanınızda yeteri miktarda bulunduğundan emin olun.
 • Sol üstteki menü ikonuna tıklayıp açılan menüden Pools bağlantısına tıklayın.
 • Açılan sayfada katılım yapmak istediğiniz staking havuzunun yan kısmındaki aşağı yön ikonuna tıklayın. Tüm detayları inceleyin ve katılmak isteyip istemeyeceğinizden emin olun.
 • Enable butonuna tıklayıp gerekli onayları vererek katılım gerçekleştirin.

PancakeSwap Yield Farming Nasıl Yapılır?

PancakeSwap Borsası Detaylı Kullanma Rehberi

PancakeSwap Borsası yield farming hizmetiyle de kullanıcılara ekstra kazanç sağlama imkânı sunmaktadır.

PancakeSwap Borsası’nda yield farming yapmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • Cüzdanınızdan PancakeSwap platformuna girin ve cüzdan bağlantınızı gerçekleştirin.
 • Yield farming yapacağınız kripto varlıktan cüzdanınızda yeteri miktarda bulunduğundan emin olun.
 • Sol üstteki menü ikonuna tıklayıp açılan menüden Farms bağlantısına tıklayın.
 • Açılan sayfada katılım yapmak istediğiniz yield farming havuzunun yan kısmındaki aşağı yön ikonuna tıklayın. Tüm detayları inceleyin ve katılmak isteyip istemeyeceğinizden emin olun.
 • Enable butonuna tıklayıp gerekli onayları vererek katılım gerçekleştirin.

PancakeSwap ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bu bölümde PancakeSwap Borsası ile ilgili kullanıcılar tarafından en sık sorulan soruların cevaplarını aktarmaya çalışacağız. Sizden gelen sorular ve talepler doğrultusunda bu alan düzenli olarak güncellenecektir.

PancakeSwap Borsası Kaçıncı Sırada?

PancakeSwap Borsası, bu içeriğin oluşturulduğu tarih itibariyle dünyanın en büyük ikinci merkeziyetsiz kripto borsasıdır.

PancakeSwap gibi platformların sıralamasını incelemek isteyen bazı kullanıcılar, eriştikleri listelerde PancakeSwap’ı göremediklerini söylerler çünkü merkeziyetsiz kripto borsalar sıralamasına değil de merkezi yönetime sahip kripto borsalar arasında arama işlemi yapmaktadırlar.

PancakeSwap Binance gibi bir kripto borsa ile değil de UniSwap gibi benzer yapıdaki platformlarla kıyaslanabileceğinden eğer PancakeSwap ve benzeri platformların sıralamasını incelemek isterseniz bunun için en büyük merkeziyetsiz kripto borsalar veya en büyük DEX platformları şeklinde araştırma yapmanız gerekmektedir.

PancakeSwap Borsası Güvenilir Mi?

PancakeSwap Borsası, dünyanın en çok kullanılan ikinci merkeziyetsiz kripto borsası olup milyonlarca kullanıcıya sahiptir. Dolayısıyla da PancakeSwap’ın güvenilir bir borsa olduğunu söylemek mümkündür.

PancakeSwap Borsası Hangi Ülkenin?

PancakeSwap Borsası, herhangi bir ülkeye bağlı değildir ve tamamen bağımsız ve merkeziyetsiz bir kripto borsadır. Ancak yönetim merkezi olarak PancakeSwap Japonya’nın Ōkunoshima Adası’nda yer aldığı görünmektedir.

PancakeSwap Borsası Giriş, Üyelik ve Kayıt Sistemi Nasıl Çalışır?

PancakeSwap Borsası bir DEX platformu olduğundan hiçbir şekilde giriş, üyelik ve kayıt sistemine sahip değildir. Eğer bir kripto cüzdana sahipseniz bağlantı kurarak PancakeSwap’ı kullanabilirsiniz.

Yani eğer PancakeSwap Borsası’nı kullanmak istiyorsanız bunun için PancakeSwap Borsası üyelik kaydı, PancakeSwap üye ol, PancakeSwap Borsası kayıt sayfası veya PancakeSwap giriş sayfası gibi araştırmalarınız karşılığında bir sonuç elde edemezsiniz.

PancakeSwap Borsası Nasıl İndirilir?

PancakeSwap Borsası indirilebilir bir uygulamaya veya programa sahip değildir. Yani PancakeSwap indir ya da PancakeSwap Borsası indir gibi bir araştırma içerisine girmenize gerek yok.

PancakeSwap; MetaMask ve Trust Wallet gibi cüzdanlardaki DApps bölümünden Connect Wallet yani Cüzdanı Bağla butonu ile kullanılabilmektedir.

PancakeSwap Binance Borsası’na Mı Ait?

PancakeSwap Borsası ile Binance Borsası arasındaki tek bağlantı PancakeSwap’ın Binance Smart Chain’de yer alan token birimlerini listelemesinden kaynaklanmaktadır.

PancakeSwap listelenen coinler nelerdir bakarsanız zaten listelenen tüm kripto varlıkların BEP20 protokolünde yer aldığını görebilirsiniz.

PancakeSwap Coin / PancakeSwap Token Nedir?

PancakeSwap Borsası da kendisine ait bir kripto varlığa sahiptir ve her ne kadar PancakeSwap Coin olarak çok dile getirilse de orijinal adı PancakeSwap Token veya Cake Token olarak belirlenmiştir.

PancakeSwap (CAKE) Token hakkında daha detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

PancakeSwap Nedir?

PancakeSwap adı hem DEX platformu için hem de platformun yerel token birimi için kullanılmaktadır. Bu durum çoğu zaman bir karışıklığa yol açsa da bilinçli kullanıcılar DEX platformu için PancakeSwap Finance adını daha sık kullanmaktadır.

Özetle eğer bir karışıklığa maruz kalmak istemiyorsanız PancakeSwap Borsası terimi yerine PancakeSwap Finance terimini de kullanabilirsiniz ve PancakeSwap Finance nedir diye bir soruyla karşılaşırsanız ya da kendi kendinize soracak olursanız cevabının PancakeSwap DEX platformu olduğunu aklınızda tutabilirsiniz.

PancakeSwap V2, V3 Nedir?

PancakeSwap platformu da birçok kripto varlık veya platformu gibi düzenli olarak güncellenmektedir. Küçük çaplı sistemsel düzeltmelere yönelik güncellemeler dışında yapılan köklü güncellemelerde PancakeSwap V2, V3 gibi terimler kullanılmaktadır.

Bu güncellemelerden sonra platformda yani Binance Smart Chain’de yer alan kripto varlıkların da bu güncellemelere göre güncellenmesi gerekmektedir ve tüm geçişler tamamlandıktan sonra bir önceki sürüm devre dışı bırakılmaktadır.

PancakeSwap Lottery Nedir?

PancakeSwap Borsası’nda Lottery adında bir piyango sistemi mevcuttur. CAKE Token karşılığında satın alınan biletlerle bu piyangolara katılım sağlanır ve kazanıldığı takdirde vaat edilen miktarda PancakeSwap Token yani CAKE Token kazanılır.

Tamamen bir kumar sistemi olmasından dolayı ve profesyonel olmayan kullanıcıların para kaybı yaşamasını istemediğimiz için PancakeSwap Lottery nasıl kullanılır anlatımı sağlamıyoruz.

PancakeSwap’ın Resmî ve Takip Edilebilir Hesapları

PancakeSwap Resmî Web Sitesi
https://pancakeswap.finance/

PancakeSwap Telegram
https://t.me/pancakeswapturkiye

PancakeSwap Twitter
https://twitter.com/pancakeswap

PancakeSwap Reddit
https://www.reddit.com/r/pancakeswap/

PancakeSwap CoinMarketCap
https://coinmarketcap.com/tr/exchanges/pancakeswap/

PancakeSwap CoinGecko
https://www.coingecko.com/tr/borsalar/pancakeswap

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_k_n
Şaşkın
0
hasta
Hasta
PancakeSwap Borsası Detaylı Kullanma Rehberi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir