STEPN (GMT ve GST) Nedir, Nasıl ve Nereden Alınır?

STEPN (GMT ve GST) Nedir, Nasıl ve Nereden Alınır?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto dünyasındaki projeler bitmek bilmiyorken son zamanların en çok konuşulan projesi daha çok STEPN Coin nedir, GMT Coin nedir veya GST Coin nedir sorularının muhatabı olan STEPN (GMT) oldu.

Farklı ve benzersiz projelerin her zaman bir adım önde olduğu kripto dünyasında gelin hep beraber STEPN (GMT) nedir inceleyelim.

STEPN Nedir?

STEPN; yürüyerek ve koşarak para kazanılmasını sağlayan, oyun oynama deneyimini para kazanma ve sosyalleşme avantajı ile birlikte sunan bir Web 3.0 yaşam tarzı projesi ve oyunudur.

Solana ağında başlatılan STEPN’da oyuncular kendilerine özel bir sneaker ayakkabı modeli seçip satın alarak ve ardından da bu ayakkabıyı seçip ,yürüyüş yaparak ve koşarak kazanç elde edebilmektedir.

Kazanmak için harekete geç diyebileceğimiz move2earn hareketini benimsemiş olan STEPN, kazanç sağlamanın yanı sıra ayrıca daha sağlıklı bir yaşam için harekete geçilmesini de teşvik etmektedir.

Milyonlarca insana daha sağlıklı bir yaşam tarzı için ilham verirken Web3’e bağlanmalarını sağlamayı ve iklim değişikliğiyle mücadele etmeyi kendine misyon edinen STEPN projesinde oyun içi tüm öğeler NFT tabanlıdır.

Oyunda şu an aktif olmasa da ileride sunacağı en büyük avantajlardan birisi oyun içinde herhangi bir NFT öğesi yani sneaker ayakkabı satın alınmasına gerek kalmadan kiralama yöntemiyle de herkesin oynayabilmesidir. Bir diğer avantajı ise sağlanan kazançlar öncesi hesaba kripto cüzdan bağlama zorunluluğu bulunmamasıdır çünkü uygulama kendi içerisinde Solana veya Binance Smart Chain tabanlı bir cüzdan oluşturma imkânı sağlıyor.

STEPN Nasıl Oynanır?

STEPN oyununu oynamak için öncelikle uygulamayı akıllı telefonunuza veya tabletinize indirmeniz gerekiyor. Apple kullanıcıları buraya, Android kullanıcıları buraya tıklayarak oyunu hemen marketten indirebilirler.

Oyunu indirdikten sonra bir kayıt işlemi yapmanız istenecektir. Bu kayıt işleminde önce e-posta adresinizi girip daha sonra e-posta adresinize gelen kodu girdikten sonra bir kereye mahsus girilmesi gereken aktivasyon kodu ekranıyla karşılaşacaksınız. Aktivasyon kodunuz varsa ve bu kodu girdikten sonra hesabınız oluşturulacak.

Üyelik aşaması tamamlanınca yani aktivasyon kodu sonrası uygulama sizden Solana veya Binance Smart Chain ikilisinden birini seçmenizi isteyecektir. Bu seçimi yaptırmasının sebebi ise kazançlarınızı SOL veya BNB üzerinden almanızı ve çekebilmenizi sağlamaktır. İki ağ arasında hiçbir avantaj ve dezavantaj olmadığı için istediğinizi seçebilirsiniz. Büyük oranda herkes uygulamayı Solana ağında kullanmaktadır.

Ağ seçiminden sonra uygulama size oyunla ilgili ipuçları içeren bazı yönergelerde bulunacaktır ve kullanıma hazırdır. İlk olarak sağ üstteki menüye tıklayıp Wallet sekmesine geçerek bir cüzdan oluşturmanız gerekecek. Seçtiğiniz ağda oluşturacağınız cüzdanın 12 kelimelik güvenlik kodunu sizinle paylaşıp not almanızı ve bir sonraki ekranda sırasına göre bu kodları girmeniz istenecek. Bu kelimeleri mutlaka güvenli bir yere not almanız gerekiyor. Ayrıca cüzdana giriş için sizden 6 haneli bir şifre de istenecektir. Bu şifreyi de unutmayacağınız bir şifre yapmalısınız.

Cüzdanı oluşturduktan sonra uygulamanın sağ alt köşede bulunan alışveriş sepeti butonuna tıklayıp pazaryerine giderek bir sneaker satın almanız gerekiyor. Sneaker modelleri türüne göre aşağıdaki 4 kategoriye ayrılıyor:

 • Walker: 1-6 km/h arası hızla normal yürüyüş yapabileceğiniz modellerdir.
 • Jogger: 4-12 km/h arası hızla tempolu yürüyüş yapabileceğiniz modellerdir.
 • Runner: 8-20 km/h arası hızla koşu yapabileceğiniz modellerdir.
 • Trainer: 1-20 km/h arası hızla hem yürüyüp hem koşabileceğiniz modellerdir.

Yukarıdaki kategoriler hareket amacına göre kategoriler olup ayrıca kalite olarak da aşağıdaki 5 kategoriye ayrılıyor:

 • Common: Uygulamadaki standart, en ucuz ve en az kazandıran sneaker modelleridir.
 • Uncommon: Common modellere göre daha özel, bir tık daha pahalı ve bir tık daha çok kazandıran sneaker modelleridir.
 • Rare: Nadir bulunan, bundan dolayı daha fazla fiyata sahip olup daha çok kazandıran sneaker modelleridir.
 • Epic: Bir üstteki kategoriye göre daha nadir bulunan ve hem fiyatı hem kazancı yüksek sneaker modelleridir.
 • Legendary: Uygulamanın en nadir bulunan, en yüksek fiyatlara sahip ve en çok kazandıran sneaker modelleridir.

Bu kategorizasyonun dışında her ayakkabının Efficiency (Verimlilik), Luck (Şans), Comfort (Konfor) ve Resilience (Dayanıklılık) olarak 4 özelliği ve her özelliğin bir puanı bulunuyor. Bu puanlar ne kadar yüksek olursa ayakkabıdan sağlanacak kazanç o kadar yüksek oluyor.

Her sneaker modeli 0. seviyeden başlayıp 30. seviyeye kadar yükseltilebiliyor. Her yükseltme sonrası ayakkabıya 4 puan verilir ve bu puanların yukarıdaki 4 özelliğe dağıtılması istenir. Bu dağıtımı yapmak için en sağlıklı yol stepn.guide web sitesine gidip ayakkabının özelliklerini, türünü, kalitesini ve arttırmak istediğiniz seviyeyi belirtip Optimize butonuna basarak elde edilen verilere göre yapmak olacaktır.

Son olarak ayakkabıların mint edilme özelliği bulunuyor. STEPN’ın mint özelliği ile iki ayakkabıyı birleştirip belli bir bedel ödeyerek üçüncü bir ayakkabı üretilebiliyor. Bundan dolayı da bu işleme bir kısıtlama getirilmiş durumda ve her ayakkabı en fazla 7 defa mint edilebiliyor.

Tüm bu bilgiler ışığında STEPN’ın marketplace bölümünden bütçeniz doğrultusunda bir sneaker modeli seçin satın alabilir ve kazanmaya başlayabilirsiniz. Uygulama geliştiricileri tarafından verilen bilgilere göre 2022 yılının sonlarına doğru uygulamada ayakkabı kiralama işlemi de devreye girecek.

Uygulamada yürümek, koşmak ve kazanç sağlamakla alakalı bilmeniz gerekenler ise aşağıdaki gibidir:

 • Oyun içinde tek bir sneaker için günlük 2 enerjiniz olur. Bu enerji, 0.5’lik dilimlerle 6 saatte bir günde 4 defada verilir. Eğer sneaker sayınızı 3 ve üzerine arttırırsanız günlük enerjiniz de artış gösterir.
 • Her yürüyüş ya da koşu yaptığınızda GST Token kazanırsınız. Ayakkabı sahibi olanlar GMT Token da kazanabiliyorlar ama bunun için sneaker levelinin 30 olması gerekiyor.
 • Her sneaker %100 dayanıklılık seviyesine sahiptir ve her yürüyüş sonrası bu oran düşer. Kazanılan GST Token’lar bir kısmı ile bunun yükseltilmesi gerekir.
 • Yürüyüşlerin ve koşuların mutlaka açık alanda ve GPS açıkken yapılması gerekiyor. Yoksa kazanç sağlanamayabiliyor veya çok düşük seviyede kalabiliyor.
 • Kazanılan GST Token’lar, 10 GST oldukça cüzdana çekilebilir ve oradan istenilen herhangi bir yere transfer edilebilir.
 • İleride açılacak olan kiralama sistemi ile ilgili tam anlamıyla bir bilgi henüz olmasa da var olan bilgilere göre kiralama yapan kullanıcılar, kazançların %30’unu kendileri alır ve %70’lik kısım sneaker sahibine kalır. Sneaker’ın oranım işi ise sahibinin sorumluluğundadır.

GMT Token Nedir?

Daha çok GMT Coin nedir sorusuyla merak edilen GMT Token, STEPN projesinin yerel token belirtecidir.

Açılımı Green Metaverse Token olan ve bu kelimelerin kısaltmasından oluşarak bir metaverse projesi olduğuna vurgu yapan GMT Token’ın maksimum arzı 6.000.000.000 (6 Milyar) adet ile sınırlandırılmış olup arz dağılımı ise şu şekildedir:

 • %30’luk kısım oyuncu kazançlarına,
 • %30’luk kısım ekosisteme,
 • %16,3’lük kısım özel satışlara,
 • %7’lik kısım Binance üzerinden ön satışlara,
 • %2,5’luk kısım danışmanlara ve
 • %14,2’lik kısım kurucu ekibe.

Dolaşımdaki arzı 600.000 adet olan GMT Token’ın toplam arzı STEPN oyununda yapılan satın alma ve takas işlemlerinde yakılacak şekilde ayarlanmıştır. GMT Token daha çok uygulama dışı yatırım aracı gibi değerlendirilmektedir.

GMT Token Nasıl ve Nereden Alınır?

GMT Coin nasıl alınır ve nereden alınır olarak daha çok sorulan GMT Token nasıl ve nereden alınır sorusunu da cevaplayalım. GMT Token nereden alınır derseniz en güzel cevap Gate.io Borsası olacaktır. GMT Token nasıl alınır sorusunun cevabı için de Gate.io Borsası üzerinden GMT Token almak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • Gate.io Borsası hesabınıza giriş yapın. Eğer Gate.io Borsası’nda hesabınız yoksa oluşturmak için buraya tıklayın.
 • Hesabınıza giriş yaptıktan satın almak istediğiniz GMT Token tutarı kadar transfer gerçekleştirin. Uygun transfer ücretlerinden dolayı Tron (TRX) kripto para birimini kullanabilirsiniz.
 • Transferiniz Gate.io hesabınıza ulaştıktan sonra Piyasalar sayfasına gidin ve arama bölümüne GMT yazarak GMT/USDT paritesini seçin.
 • Açılan sayfada satın almak istediğiniz miktarı belirleyin ve GMT Satın Al (Buy GMT) butonuna tıklayarak satın alma işlemini tamamlayın.

Gate.io Borsası’nın kullanımı ile ilgili detaylı bir kılavuz arıyorsanız Gate.io Borsası ve Detaylı Kullanma Rehberi başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

GST Token Nedir?

GST Token, yine STEPN uygulamasında kullanılmak üzere tasarlanmış olan ikincil token belirtecidir.

Maksimum arzı sınırsız olan ve açılımı Green Satoshi Token olan GST Token, bir utility token olup oyun içi kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Oyun içinde GMT Token’a nazaran çok daha fazla kullanımı olan GST Token’ın bu sayede yakımı da bir o kadar fazladır.

Oyunda yürüdükçe ve koştukça elde edilen kazançlar GST Token üzerinden belirlenir. Ayrıca sneaker onarımları, seviye yükseltmeleri gibi pek çok işlem de yine GST Token üzerinden yapılır.

GST Token Nasıl ve Nereden Alınır?

GST Coin nasıl alınır ve nereden alınır olarak daha çok sorulan GST Token nasıl ve nereden alınır sorusunu da hemen cevaplayalım. GST Token nereden alınır derseniz en güzel cevap MEXC Borsası olacaktır. GST Token nasıl alınır merak ediyorsanız da MEXC Borsası üzerinden GST Token almak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. MEXC Borsası hesabınıza giriş yapın. Eğer MEXC Borsası‘nda hesabınız bulunmuyorsa hesabınızı oluşturmak için buraya tıklayın.
 2. Hesabınızda para yoksa paranızın olduğu başka bir borsadan veya bir Türk borsasına para transferi gerçekleştirip ardından MEXC borsasındaki cüzdanınıza aktarın. Ucuz transfer ücretlerinden dolayı Tron (TRX) kripto para birimini transferlerde tercih edebilirsiniz.
 3. Transferiniz gerçekleştikten sonra paranızı Tether (USDT) kripto para birimine çevirin.
 4. Piyasalar sayfasına gelin ve açılan sayfada GST aramasını yaparak GST/USDT paritesini seçin.
 5. Satın almak istediğiniz miktarı ve tutarı belirledikten sonra GST Al (Buy GST) butonuna tıklayarak satın alma işlemini gerçekleştirin.

MEXC Borsası‘nın detaylı kullanımıyla ilgili yardım ve bilgiye ihtiyacınız varsa MEXC Borsası ve Detaylı Kullanma Rehberi başlıklı içeriğimizi okuyabilirsiniz.

STEPN, GMT Token ve GST Token ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bu bölümde STEPN, GMT Token ve GST Token ile ilgili en sık sorulan soruların cevaplarını aktarmaya çalışacağız. Bu bölüm düzenli olarak güncellenecektir.

GMT Coin Nedir?

GMT Coin, aslında GMT Token’ın kullanıcılar arasında oluşmuş olan adıdır ancak hatalıdır. Çünkü GMT Token, Solana blok zincirinde yer alan bir token birimidir.

Aynı şekilde GST Coin terimi de yine hatalı bir terimdir ve doğru kullanımı GST Token olmalıdır.

GMT Coin Hangi Borsalarda Var?

GMT Coin başta Gate.io olmak üzere global birkaç borsada daha yer almaktadır ancak satın almak için en uygun seçenek Gate.io Borsası olacaktır.

GST Coin Hangi Borsalarda Var?

GST Coin başta MEXC olmak üzere birkaç kripto borsada daha yer alıyor ama satın alma işlemi için en iyi seçenek MEXC Borsası’dır diyebiliriz.

GMT Coin Geleceği Olan Bir Kripto Para mı?

Kısa zamanda yakaladığı yükseliş ivmesini ve STEPN uygulamasının tam sürüme henüz geçmediğini hesaba katarsak GMT Coin geleceği hakkında pozitif konuşabilmek mümkündür.

STEPN Aktivasyon Kodu (Activation Code) Nedir?

STEPN uygulamasına üye olmak istediğinizde sizden bir activation code yani aktivasyon kodu ister. Bu kod sayesinde STEPN, sisteme üyeliği belli bir sınırda tutup kontrol altına alabilmektedir. Bu arada bu aktivasyon kodlarının her biri yalnızca tek bir kişi için kullanılabiliyor.

STEPN Aktivasyon Kodu (Activation Code) Nasıl ve Nereden Alınır?

Eğer STEPN aktivasyon koduna ihtiyacınız varsa bunun için iki yöntem bulunuyor. Birinci yöntem STEPN’in kendi sistemi üzerinden günlük belli sınırda üretilen kodlardır. Sistemdeki kodlar belli bir sınırda üretilir ve her gün Türkiye saati ile 16:00’da güncellenir. STEPN’ın kendi sistemi üzerinden aktivasyon kodu almak için buraya tıklayın.

İkinci yöntem ise STEPN’ın Telegram ve Discord sayfaları üzerinden diğer kullanıcılar tarafından paylaşılan kodlardır. Eğer bu Telegram ve Discord kanallarını takip ederseniz birçok kullanıcının diğer kullanıcılara aktivasyon kodu paylaştığını görebilirsiniz.

STEPN’in Resmî ve Takip Edilebilir Hesapları

STEPN Resmî Web Sitesi
https://www.stepn.com/

STEPN Twitter
https://twitter.com/Stepnofficial

STEPN Telegram
https://t.me/STEPNannouncement

STEPN Discord
https://discord.com/invite/stepn

STEPN Reddit
https://www.reddit.com/r/StepN/

STEPN (GMT) CoinMarketCap
https://coinmarketcap.com/tr/currencies/green-metaverse-token/

STEPN (GMT) CoinGecko
https://www.coingecko.com/tr/coins/stepn

STEPN (GST) CoinMarketCap
https://coinmarketcap.com/tr/currencies/green-satoshi-token/

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_k_n
Şaşkın
0
hasta
Hasta
STEPN (GMT ve GST) Nedir, Nasıl ve Nereden Alınır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir