Binance Borsası Detaylı Kullanma Rehberi

Binance Borsası Detaylı Kullanma Rehberi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünyanın en büyük ve en çok kullanılan kripto borsası olan Binance, zirvedeki yerini bırakmayarak her gün yüzbinlerce kullanıcı kazanmaya devam ediyor. Ayrıca kazandığı kullanıcı sayısı kadar da Binance hesabı açmak isteyen ancak nasıl açacağını ve kullanacağını bilmeyen kullanıcılar mevcuttur.

Bu içeriğimizde Binance nedir, nasıl kullanılır ve işlemler nasıl yapılır başta olmak üzere Binance hakkında ve Binance Borsası ile ilgili tüm bilgi ve detayları sizlere aktarmaya çalışacağız.

Binance Nedir?

Binance; Temmuz 2017’de kurulmuş merkezi Malta’da bulunan dünyanın en büyük kripto borsasıdır.

Kurulduğu ilk günden itibaren çok istikrarlı ve disiplinli bir çalışma sistemi ile yola çıkan Binance, kurulduktan çok kısa bir süre sonra Ocak 2018’te işlem hacmi açısından dünyanın en büyük kripto borsası olmayı başarmıştır.

Binance, kelime anlamı olarak tek başına bir anlam ifade etmemektedir ancak Binance ismi Bitcoin’in ilk harfini ve İngilizce Finans anlamına gelen Finance kelimesinin ilk harfi hariç tamamını alarak oluşturulmuştur. Yani açılımı Bitcoin Finance kelimelerinin özel bir birleşimi ile Binance kelimesi ortaya çıkmıştır.

Binance oldukça büyük bir kripto borsa olduğundan ve tüm ülkelerden rağbet gördüğünden yerel para birimleri ile işlem yapılmasına da kolaylık sağlamıştır. Türkiye için Binance TR sitesini açan Binance, Türkiye’de yaşayan kripto yatırımcılarına Türk Lirası (TL) para transferleri ile işlem yapabilme kolaylığı sunmaktadır. Bu içeriğimiz tamamen Binance Global üzerinedir çünkü Türk Lirası ile para yatırma ve çekme işlemi dışında Binance ile Binance TR arasında neredeyse hiçbir fark yoktur.

Binance Nasıl Kullanılır?

Binance Borsası‘nı kullanmak oldukça kolaydır ve pratiktir. İster mobilden ister bilgisayardan hızlı ve düzenli bir sisteme sahip olan Binance, aynı zamanda Türkçe dil desteğiyle de Türk kullanıcılar için oldukça pratiktir.

Binance Hesabı Nasıl Açılır?

Binance Borsası Detaylı Kullanma Rehberi

Hesap açması çok hızlı olan Binance Borsası‘nda saniyeler içerisinde Binance hesap açma işlemi için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 1. Binance kayıt sayfasına gitmek için buraya tıklayın.
 2. E-Posta veya Telefon seçeneklerinden hangisi ile kayıt olmak istiyorsanız o seçeneğe tıklayın.
 3. Bilgiler kısmına e-posta adresinizi veya telefon numaranızı girin ve hemen ardından kendinize özel bir şifre oluşturun. Şifreniz en az 8 karakter olmak zorundadır ve en az 1 büyük harf, 1 küçük harf ve 1 rakam içermelidir.
 4. Hesap Oluştur butonuna tıklayın.

Bir sonraki adımda telefonunuza veya e-posta adresinize gelecek olan doğrulama kodunu girdikten sonra başarılı bir şekilde Binance hesabınızı oluşturmuş olacaksınız.

Birçok kullanıcı mutlaka biliyordur ancak şunu da belirtelim; Binance, Türk kullanıcılar için Binance Global ve Binance TR olarak ikiye ayrılıyor. İki sistem de Binance‘a aittir ve aradaki tek fark Binance TR kullanan yatırımcılar Türk Lirası ile ve havale/eft işlemleri ile para yatırma ve çekme işlemleri yapabilmektedir.

Binance Borsası Detaylı Kullanma Rehberi

Eğer direkt Türk Lirası ile ve havale/eft işlemlerini kullanarak Binance hesabına sahip olmak istiyorsanız Binance TR hesabı açabilirsiniz. Binance TR hesabı açmak için de aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 1. Binance TR kayıt sayfasına gitmek için buraya tıklayın.
 2. E-Posta adresinizi eksiksiz ve hatasız bir şekilde girin.
 3. Kendinize özel bir şifre oluşturun. Şifreniz en az 8 karakter olmak zorundadır ve en az 1 büyük harf, 1 küçük harf ve 1 rakam içermelidir.
 4. Hesap Oluştur butonuna tıklayın.

Binance KYC Doğrulaması Nasıl Yapılır?

Binance Borsası Detaylı Kullanma Rehberi

Binance Kimlik Doğrulaması ya da Hesap Doğrulaması olarak da geçen Binance KYC Doğrulaması işlemini yapmak oldukça kolaydır ve aşağıdaki adımları takip ederek doğrulama yapabilirsiniz:

 1. Binance veya Binance TR hesabınıza giriş yapın.
 2. Giriş yaptıktan sonra üst kısımda bulunan kullanıcı ikonunun üstüne gelin ve ardından Kimlik veya Kimlik Doğrulama yazan bağlantıya tıklayın.
 3. Açılan sayfada Doğrula ya da Şimdi Doğrula butonuna tıklayın.
 4. İstenen bilgileri eksiksiz ve hatasız bir şekilde girin ve Doğrulamayı Başlat butonuna tıklayın.

[box type=”info” align=”alignleft” class=”” width=””]Hem Binance Global hem de Binance TR‘de iki türlü kimlik doğrulama bulunmaktadır. Birinci seviye doğrulamada sadece temel kimlik bilgilerinizi girmeniz gerekirken ikinci seviye doğrulamada size ait bir kimlik, ehliyet ya da pasaport fotoğrafı yüklemeniz istenir.

Birinci seviye doğrulama ile ikinci seviye doğrulama arasındaki fark ise tamamen yapılan işlemlerin limitleriyle ilgilidir. Çok yüklü işlemler yapmadığınız takdirde birinci seviye doğrulama fazlasıyla yeterli gelecektir.[/box]

Binance Para Yatırma ve Çekme İşlemi Nasıl Yapılır?

Binance Borsası Detaylı Kullanma Rehberi

Binance‘da para yatırma ve çekme işlemleri için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz. Para yatırma ve çekme işlemi neredeyse birbirine benzer işlemlerdir.

Binance Global‘de kripto transferi ile para yatırma ve çekme işlemleri için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 1. Binance Global hesabınıza giriş yapın.
 2. Üst menüden Cüzdan bağlantısına gelin ve açılan alt menüde Spot Cüzdanı bağlantısına tıklayın.
 3. Para transferinde kullanacağınız kripto birimini Coin Ara bölümünden arayın ve karşısındaki Yatırma veya Çekme bağlantısına tıklayın.
 4. Yatırma işlemi yapacaksanız açılan sayfada size özel oluşturulan cüzdan kodunu kopyalayın ve transferi yapacağınız kripto borsaya giderek transfer işlemini başlatın.
 5. Çekme işlemi yapacaksanız transferi yapacağınız kripto borsadan aldığınız yine size özel cüzdan kodunu girin ve çekmek istediğiniz miktarı da belirtip tüm doğrulamaları yaparak çekme işlemini başlatın.

Binance Borsası Detaylı Kullanma Rehberi

Para yatırma ve çekme işlemlerinde eğer havale/eft işlemlerini kullanmak istiyorsanız Binance TR hesabınızda aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 1. Binance TR hesabınıza giriş yapın.
 2. Giriş yaptıktan sonra üst menüdeki kullanıcı ikonuna veya harf/rakam içeren daireye gelin ve açılan menüden eğer para yatırmak istiyorsanız Yatırma, para çekmek istiyorsanız Çekme bağlantısına tıklayın.
 3. Yatırma işlemine geçtiyseniz açılan sayfada eğer havale yapacaksanız Ziraat Bankası, Vakıfbank seçeneklerinden birini veya EFT yapacaksanız Diğer Bankalar seçeneğini seçin ve size verilen Hesap Adı ile IBAN numarasına para transferini gerçekleştirin.
 4. Çekme işlemine geçtiyseniz de açılan sayfada para çekme işlemini yapmak istediğiniz banka hesabınıza ait IBAN numarasını eksiksiz ve hatasız bir şekilde girip çekmek istediğiniz tutarı da belirleyerek Onayla butonuna basıp para çekme işlemini başlatın.

[box type=”info” align=”alignleft” class=”” width=””]Binance para yatırma ve çekme işlemlerinde havale ya da EFT için kullanacağınız banka hesabının mutlaka hesap sahibinin adına olması gerekmektedir.

Eğer hesap kendi adınıza açıldıysa ve başka bir kişiye ait hesap için para yatırma ve çekme işlemi gerçekleştirirseniz paranız Binance hesabınıza ya da banka hesabınıza yatmayacaktır.[/box]

Binance ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bu kısımda Binance Borsası ile ilgili kullanıcıların ve yatırımcıların en çok merak edip sordukları soruların yanıtlarını paylaşmaya çalışacağız. Sizden gelen talep ve sorular doğrultusunda bu alanı düzenli olarak güncelleyeceğiz.

Binance Ağ Talebi Reddedildi Ne Demek?

Binance üzerinden yapılan bazı işlemlerde anlık fiyat ve veri değişimleri kaynaklı veya internet kopukluklarından dolayı ağ talebi reddedildi şeklinde bir hata alabilirsiniz ancak bu endişelenilmesi gereken bir durum değildir ve yapmak istediğiniz işlemi birkaç saniye içinde tekrar yaptığınızda bu hatayı büyük olasılıkla almazsınız.

Binance Airdrop Nedir?

Binance, yeni listeleme yapacağı kripto varlıklar için ve hali hazırda listelediği kripto varlıklar için zaman zaman airdrop düzenleyerek ücretsiz kripto varlık sahibi olma avantajı sunmaktadır.

Binance Airdrop duyurularını takip etmek ve katılmak için buraya tıklayın.

Binance Borsası Güvenilir Mi?

Dünyanın en çok bilinen ve işlem hacmi açısından en büyük borsası olan Binance, tüm otoriteler tarafından güvenilir olarak işaretlenmiştir. Daha açık bir bilgi ile bu soruyu cevaplamak gerekirse de eğer Binance Borsası güvenilir değil ise hiçbir kripto borsa güvenilir değildir.

Binance Cüzdan Adresi Nerede Bulunur?

Binance hesabınıza giriş yaptıktan sonra mobil uygulamadan Cüzdan sekmesine gidip Spot bağlantısına tıklayarak veya bilgisayardan Cüzdan/Cüzdan Özeti/Ana Hesaplar sayfasına gelerek cüzdan adresi almak istediğiniz kripto para veya token birimini bulup Yatır bağlantısına tıklayarak cüzdan adresinizi alabilirsiniz.

Binance DEX Nedir?

Binance DEX; Binance’ın borsası dışında merkeziyetsiz finans borsası olarak kullanıma açtığı DeFi borsasıdır.

Binance Esnek Birikim Nedir?

Binance Esnek Birikim, sahip olduğunuz kripto varlıkları marjin işlemlerde kullanmak üzere borç vererek, borç süresi ve vade oranı bazında kazanç elde edilmesini sağlayan bir sistemdir.

Binance Farming Nedir?

Binance Farming, staking işlemleri ile kripto para veya token kazanmanızı sağlayan sistemin adıdır. Binance Earn olarak da geçen bu sistem ile staking işlemine uygun varlıklarınız üzerinden ekstra kazanç sağlama imkânınız bulunmaktadır.

Binance Futures Nedir?

Türkçe adı Binance Vadeli İşlemler olan Binance Futures, margin trade veya kaldıraçlı işlem olarak da bilinen marjin işlemlere verilen isimdir. Oldukça riskli olan bu işlemleri kullanmadan önce mutlaka kapsamlı bir eğitim almalısınız. Çünkü Binance Futures kullanımı kolay gibi görünür ancak yapılacak olan en ufak yanlış ve hatalı bir işlemde tüm varlıklarınızı riske atabilirsiniz.

Binance Futures aynı zamanda Binance kaldıraçlı işlem, Binance marjin işlem, Binance margin trade olarak da kullanıcılar arasında kullanılmaktadır.

Binance Hangi Ülkenin Kripto Borsasıdır?

İlk açıldığı zamanlarda Çin’de yer alan Binance Borsası, zaman içerisinde merkezini Malta’ya taşımıştır. Dolayısıyla Binance esasında bir Çin Borsası olsa da şu anda Malta Borsası olarak geçmektedir.

Binance Referans Kodu Nedir?

Binance referans kodu, Binance Borsası’nda yapılan tüm işlemlerde Binance tarafından tahsil edilen komisyon ve işlem ücretlerinde indirim imkanı sunan koddur. İngilizcesi Referral ID veya Referral Code olan olan bu kod ile hem indirim hem de kazanç sağlama şansı bulunmaktadır.

Daha detaylı bilgi ve %40 indirimli Binance referans kodu için buraya tıklayın.

Binance Sahibi Kimdir?

Genellikle CZ veya Binance CZ adını kullanan Changpeng Zhao adlı kişi Binance Borsası’nın sahibi ve kurucusu olarak geçmektedir. Changpeng Zhao (CZ) hakkında daha detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Binance PnL Nedir?

Binance PnL; vadeli işlemler aracılığıyla elde edilen kâr ve zararlara verilen isimdir. Belirtilen kâr veya zarar gerçekleşsin ya da gerçekleşmesin Binance PnL olarak geçmektedir.

Binance Pool Nedir?

Binance Pool veya Binance Mining Pool; Bitcoin (BTC), Monero (XMR) gibi Proof of Work protokolüne göre madencilik imkanı olan kripto varlıklarda madencilik işlemleri yapılabilen ve Türkçesi Binance Havuz veya Binance Madencilik Havuzu olan platformdur. Daha detaylı bilgi için ve incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Binance Smart Chain (BSC) Nedir?

Binance Smart Chain (BSC); merkeziyetsiz uygulamalara izin verilmek üzere kurulmuş Binance Borsası’na ait blok zincir veya ekosistemdir. Bu ekosistem ile birçok kripto varlık oluşturulmakta ve alım, satım, staking işlemlerine ait ücretler çok uygun fiyatlarla yapılmaktadır.

Binance Smart Chain, yakın bir zamanda isim değişikliğine giderek BNB Smart Chain adını almıştır. Dolayısıyla BNB Smart Chain sorusunun cevabı da aynıdır.

Binance TR ile Binance Arasındaki Fark Nedir?

Binance TR; Binance’nın Türkiye’den iş ortakları aracılığıyla Türk kullanıcılar için açtığı alt borsadır. Türkiye’nin yerel para birimi Türk Lirası (TL) ile işlem yapabilmek için oluşturulmuş olan Binance TR, her ne kadar Binance’a ait olsa da yine de farklı bir borsadır ancak yapılacak tüm işlemler Binance Global ile birebir aynıdır.

Binance 3X, 5X, 10X, 100X Nedir?

Binance marjin işlemlerde veya kullanıcılar arasında kullanılan tabiri ile kaldıraçlı işlemlerde X ile başlayan sayılar kat sayısını ifade etmektedir. Örneğin 5X işlem 5 katı işlem anlamına gelmektedir.

Binance Hacim Nedir?

Binance Hacim, Binance borsasında yer alan bir kripto varlığın sahip olduğu hacim anlamına gelmektedir.

Binance Launchpad Nedir?

Binance Launchpad, kripto projelerini çıkarmak isteyen girişimcilere özel açılan ve Binance’a ait olan bir sistemdir.

Binance Launchpool Nedir?

Binance Launchpool, staking işlemine uygun kripto para ve tokenlar ile staking yaparak ödül kazanılabilen Binance’ın özel stake havuzudur.

Binance Lending Nedir?

Binance Lending, kullanıcıların sahip oldukları kripto varlıkları başka kullanıcılara kullanılmak üzere borç vererek faiz kazancı sağladıkları özel bir sistemdir.

Binance Resmî ve Takip Edilebilir Hesaplar

Binance Telegram
https://t.me/BinanceTurkish

Binance Twitter
https://twitter.com/Binance_Turkish

Binance Instagram
https://www.instagram.com/binance_turkiye/

Binance Facebook
https://www.facebook.com/BinanceTurkish/

Binance Reddit
https://www.reddit.com/r/binance/

Binance CoinMarketCap
https://coinmarketcap.com/tr/exchanges/binance/

Binance CoinGecko
https://www.coingecko.com/tr/borsalar/binance

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_k_n
Şaşkın
0
hasta
Hasta
Binance Borsası Detaylı Kullanma Rehberi