Cardano (ADA) Nedir, Nasıl ve Nereden Alınır?

Cardano (ADA) Nedir, Nasıl ve Nereden Alınır?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto piyasalarda token birimlerinden ziyade blok zincir projesi olan ve coin olarak adlandırılan kripto varlıklar hep bir adım önde olmuştur. Cardano (ADA) da bir blockchain yani blok zinciri projesi olduğundan en gözde kripto paralardan biridir.

Aslında adını duymayan olmamasına rağmen yine de Cardano ile ilgili Cardano nedir ve ADA Coin nedir soruları hala en sık sorulan sorulardan biridir.

Bu içeriğimizde sizlere Cardano (ADA) ile ilgili en sık sorulan soruların cevapları ile birlikte tüm detayları aktarmaya çalışacağız.

Cardano Nedir?

Cardano; denetimli araştırmalara dayalı olarak kurulan, kanıta dayalı yöntemlerle geliştirilen ve Proof of Stake (PoS) protokolüne göre çalışan blockchain ve akıllı sözleşme platformudur.

Merkezi olmayan uygulamalara, sistemlere ve toplumlara benzersiz güvenlik ve sürdürülebilirlik sağlamak için öncü teknolojileri birleştiren Cardano, hesaplanamaz yapılardan marjlara gücü yeniden dağıtmak ve olumlu değişim & ilerleme için kolaylaştırıcı bir güç olmak için oluşturulmuştur.

Ethereum kurucularından biri olan Charles Hoskinson tarafından 2015 yılında projelendirilen Cardano, 2017’de bir ICO’da yaklaşık 60 milyon dolar topladı ve ardından piyasadaki yerini aldı.

Bilim aracılığıyla bireylerin işlem ya da alışveriş yapması, sistemlerin yönetilmesi ve işletmelerin büyümesi için daha güvenli, şeffaf ve sürdürülebilir bir temel oluşturarak küresel sistemlere olan güveni yeniden sağlayan Cardano, bu alandaki ilk blok zincir girişimidir.

Haskell programlama dilinde kodlanan ilk blok zincirlerden biri olan Cardano, geçmişte geliştirilmiş olan tüm protokollerden daha gelişmiş özellikler hedefleyen bir akıllı sözleşme platformu geliştirmektedir ve geliştirme ekibi, dünyanın dört bir yanından kolektif biçimde çalışan uzman mühendis ve araştırmacılardan oluşmaktadır.

Cardano’nun sahip olduğu demokratik yönetişim sistemi, projenin zamanla evirilebilmesinin yanı sıra kendi kendini fonlayacak hazine sistemiyle de sürdürülebilirlik sağlamasını gerçekleştirecek şekilde tasarlanmıştır. Gizliliği, sağlıklı bir denetimle birleştirmeyi hedefleyen Cardano, bu sayede kendi oluşturduğu denetimli bilgi işlem tarzıyla daha geniş finansal katılıma önayak olmayı amaçlıyor.

Cardano şu anda Cardano Foundation (Cardano Vakfı), IOHK ve EMURGO adında 3 kuruluş tarafından desteklenmektedir.

Cardano Foundation Nedir?

Cardano Foundation, Cardano projesinin ve ekosisteminin ilerlemesini denetleyen bağımsız bir standartlar kuruluşudur.

Protokolün yasal koruyucusu ve Cardano markasının sahibi olarak kuruluş, benimsemeyi ve ortaklıkları teşvik etmek, Cardano topluluğunu küresel olarak büyütmek, mevzuat ve ticari standartları şekillendirmek ve her düzeyde paydaş hesap verebilirliğini sağlamak için çalışıyor.

Temel sorumluluğu platformun benimsenmesini sağlamak olan Cardano Foundation kuruluşu, sorumluluğunu en yüksek standartlarda yerine getirmek için bir yönetim Konseyi, profesyonel bir yönetim ekibi ve çoğu durumda doğrudan daha geniş Cardano topluluğundan işe alınan topluluk yöneticilerine sahiptir.

IOHK Nedir?

IOHK; akademik kurumlar, işletmeler ve devlet kurumları için kripto para birimleri ve blok zincirleri oluşturan bir teknoloji ve mühendislik şirketidir.

Charles Hoskinson ve Jeremy Wood tarafından kurulan IOHK, tamamen merkeziyetsiz bir şirket olup dünyanın her yerinden yerleşik dinamik, yenilikçi ekiplerden oluşur ve toplu olarak, yazılım mühendisliğinde sıkı eşler arası gözden geçirilmiş bilime dayalı en yüksek standartları sunarak yeniliğe kendini adamıştır.

EMURGO Nedir?

EMURGO; ticari fırsatları geliştirmek, desteklemek, kuluçkaya yatırmak ve işletmelerin Cardano blok zinciri sistemine entegre edilmesine yardımcı olmak üzere kurulmuştur.

Cardano’nun kâr amacı gütmeyen kolu olan EMURGO, platformu ilerletmeye ve ticari girişimler yoluyla benimsemeyi teşvik etmeye çalışmaktadır. Singapur, Japonya, ABD, Hindistan ve Endonezya’daki ofisleri ve canlı projeleri ile EMURGO, blok zincirinin AR-GE’sinde kapsamlı uzmanlığa ve ayrıca ilgili blok zinciri ve endüstri ortaklarından oluşan küresel bir ağa sahiptir.

ADA Coin Nedir?

ADA Coin, Cardano projesinin yerel kripto para birimidir.

ADA Coin adını ilk bilgisayar programcısı olarak tanınan ve şair Lord Byron‘ın kızı olan 19. yüzyıl matematikçisi Ada Lovelace‘den almıştır.

ADA; Cardano ağında gerçekleşen tüm işlemlerde geçerli olan bir kripto para olduğu gibi ayrıca her ADA Coin sahibi Cardano ağında bir hisseye ve yönetişim sisteminde oy hakkına sahiptir.

Maksimum arzı 45.000.000.000 (45 milyar) adet olan ADA Coin’in hali hazırda 33.000.000.000 (33 milyar) adedi dolaşımdadır.

Cardano blok zincirinin Proof of Stake protokolüne göre çalışmasından dolayı ADA Coin, Cardano (ADA) madenciliği yapmak isteyenlere staking imkânı da sunmaktadır.

ADA Coin Nereden Alınır?

ADA Coin, tıpkı diğer majör kripto paralar gibi alınması en kolay kripto paralardan biridir çünkü birçok merkezi ya da merkeziyetsiz kripto borsa listelemiştir.

Hali hazırda çalışılan bir kripto borsa varsa buradan Cardano (ADA) Coin satın alınabileceği gibi ADA listelemesi yapan kripto borsalardan birini seçebilirsiniz.

ADA Coin Nasıl Alınır?

Cardano Coin yani ADA Coin listelemesi yapan ve dünyanın en büyük kripto borsalarından biri olan Binance üzerinden Cardano (ADA) satın almak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

  • Binance hesabınızda oturum açın. Eğer Binance hesabınız yoksa komisyon indirimli hesabınızı oluşturmak için buraya tıklayın.
  • ADA satın almak istediğiniz miktarda hesabınıza para yatırınız. Para transferini kripto olarak yapacaksanız düşük transfer ücretinden dolayı TRON (TRX) tercihi yapabilirsiniz.
  • Hesabınıza para yatırdıktan sonra Spot Ticaret, Market alım ve satım yapılan platforma gelin ve elinizde bulunan para birimini USDT veya BUSD kripto varlık birimine çevirin.
  • Daha sonra aynı yerden ADA/USDT veya ADA/BUSD paritelerinden satın almak istediğiniz pariteyi bulun ve satın almak istediğiniz miktarı belirledikten sonra ADA Al butonuna tıklayarak satın alma işlemini tamamlayın.

Binance Borsası’nın detaylı kullanımı hakkında desteğe ihtiyacınız var ise Binance Borsası ve Detaylı Kullanma Rehberi başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Binance Borsası dışında farklı bir kripto borsa üzerinden ADA Coin satın almak isterseniz her ne kadar Binance Borsası‘nı önersek de aşağıdaki borsaları da tercih edebilirsiniz:

Cardano (ADA) ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bu bölümde Cardano ve Cardano Coin ya da diğer adıyla ADA Coin ile ilgili en sık sorulan soruların cevaplarını aktarmaya çalışacağız.

Cardano Coin Nedir?

Cardano Coin, ADA Coin yerine kullanılan bir terimdir. Cardano blok zincir ve proje adı olup ADA kripto para biriminin adı olsa da Cardano Coin de ADA Coin yerine kullanılabilir bir terimdir.

Cardano (ADA) Kurucusu Kimdir?

Cardano, Ethereum‘un eski kurucularından biri olan Charles Hoskinson tarafından kurulmuştur.

Cardano (ADA) Geleceği Olan Bir Proje Mi?

Cardano, kısa zamanda gösterdiği yükselişin yanı sıra piyasadaki diğer kripto paralara oranla hem projesiyle hem de popülaritesiyle en çok güvenilen kripto paralardan biridir.

Cardano (ADA) Yorumları Nasıl?

Dünyaca bilinen ve güvenilen tüm kripto para analistleri ve blockchain uzmanları, Cardano projesi ve ADA Coin ile ilgili oldukça pozitif ve gelecek vaat eden yorumlar yapmıştır.

1 Cardano Kaç TL, Dolar, Euro?

Cardano‘nun hem Türk Lirası (TL) hem de Dolar (USD) ve Euro (EUR) cinsinden fiyatlarını ve fiyat grafik bilgilerini incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Cardano (ADA)’nın Resmî ve Takip Edilebilir Hesapları

Cardano (ADA) Resmî Web Sitesi
https://cardano.org/

Cardano (ADA) Telegram
https://t.me/CardanoAnnouncements

Cardano (ADA) Twitter
https://twitter.com/Cardano

Cardano (ADA) Facebook
https://twitter.com/Cardano

Cardano (ADA) LinkedIn
https://www.linkedin.com/company/cardano-foundation

Cardano (ADA) Reddit
https://www.reddit.com/r/cardano/

Cardano (ADA) YouTube
https://www.youtube.com/channel/UCbQ9vGfezru1YRI1zDCtTGg

Cardano (ADA) CoinMarketCap
https://coinmarketcap.com/tr/currencies/cardano/

Cardano (ADA) CoinGecko
https://www.coingecko.com/tr/coins/cardano

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_k_n
Şaşkın
0
hasta
Hasta
Cardano (ADA) Nedir, Nasıl ve Nereden Alınır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir