Kripto Piyasasında Hayat Kurtaran Tavsiyeler

Kripto Piyasasında Hayat Kurtaran Tavsiyeler
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto piyasaları geleneksel piyasalara göre daima daha dinamik ve değişken olmuştur. Bu nedenle de kontrolsüz yapılan yatırımlar kimi zaman kazanç sağlarken çoğu zaman da ciddi kayıplara sebebiyet vermektedir.

Son birkaç gün içinde yaşanan düşüş trendinden sonra profesyonel olmayan, duyumlarla ya da fenomen kripto analistlerle yatırım yönlendirmesi yapan yatırımcılar ne yapacaklarını veya ne yapmaları gerektiğini kara kara düşünmesinler diye bazı küçük ama etkili tavsiyelerimiz olacak.

Eğer Zarardaysanız Panikle Varlıklarınızı Satmayın

Zarar etmeyi hiç kimse sevmez, biliyoruz. Maddi olarak bir kayıp olmasa dahi manevi olarak kurulan hayallerin ve planların bile zarar görmesi insanı psikolojik olarak etkilerken maddi kazançlarda bu durum daha da artıyor. Ancak bu durumun çaresi hemen ve anında eldeki tüm varlıkları satmak değildir.

Eğer zarardaysanız ve bekleme imkanınız var ise bekleyin. Çünkü piyasanın yükselişi de düşüşü de sadece teknik analizden ibaret değildir ve her an her saniye yaşanacak bir gelişme piyasayı hareketlendirebilir. Bu nedenle de panik durumları her zaman kaybettirir.

Stop Limit Hayat Kurtarır

Kripto piyasalarda olup da stop limit nedir bilmeyen çok azdır. Özetleyecek olursak stop limit, piyasanın başında değilken dahi verilen alım ve satım emirleridir. Özellikle kayıp durumlarını engellemek için çok kullanılan stop limit ile 1 gün sonra ya da birkaç saat sonra yaşanacak düşüşten kendinizi ve yatırımlarınızı koruyabilirsiniz.

Stop limiti bilmeyen kişiler mutlaka stop limiti öğrenmeli ve uygulamalıdır. Tabi ki stop limiti koyarken de mantıklı seviyelere koymak gerektiğinden stop limit mantığı bilmeniz gereken en temel işlemlerden biri olmalıdır.

Uyarılar Oluşturun

Stop limit kullanılması tavsiye edilse de kimi zaman stop limit de yetersiz bir önlem olarak kalır. Çünkü borsalar stop limit işlemleri tamamlandığında veya uygulandığında her ne kadar bildirim sağlasa da kimi zaman bu bildirimler gecikmeli gelirken kimi zaman hiç gelmemektedir. Bu durumların da kurtarıcısı uyarılar olacaktır.

Uyarılar özelliği ile takip etmek istediğiniz bir kripto varlık bir seviyenin altına düştüğünde veya üzerine çıktığında bildirimler alırsınız. Bu bildirimlerle de ne yapacağınıza az da olsa karar verebilirsiniz.

Haberleri Takip Edin, Uzak Kalmayın

Piyasalar teknik analizden ibaret değildir. En büyük örnek olarak da yakın bir zaman içerisinde Elon Musk gibi bir kişinin piyasayı nasıl etkilediğini hep beraber gördük ve yaşadık.

Sosyal medya olarak en başta Twitter‘da ve güvenilen kripto haber kaynaklarında olabildiğince haberleri takip edin. Yakalayacağınız bir haber bile yatırımlarınızı korumaya veya kazanca dönüştürmeye imkan sağlayabilir.

Fenomenlere Çok Güvenmeyin

İşini gerçekten iyi yapan kripto analiz fenomenleri elbette var ancak bu fenomenlerin sayısı oldukça azdır. Twitter‘da daha ağırlıklı olan fenomenlerin büyük bölümü yabancı kaynaklardan elde ettikleri bilgileri veya işini iyi yapan analistlerden elde ettikleri verileri sunarlar. Bu da en tehlikeli yönlendirme aracıdır.

Eğer bir fenomen veya analist takip edecekseniz mutlaka geçmiş paylaşımlarına ve kendisi hakkında yapılan yorumlara göz atın. Araştırmaktan kimseye zarar gelmez bu nedenle de araştırabildiğiniz kadar araştırın. Eğer en ufacık bir pürüz veya soru işareti yakalarsanız, uzak durmak en mantıklı hareket olacaktır.

Ek olarak unutmayın ki günümüz şartlarında bir sosyal medya hesabına takipçi, beğeni, sahte yorum veya etkileşim almak parasını ödedikten sonra inanılmaz kolay. Çok olumsuz durumlarda dahi eğer bir analist ya da fenomen övgüler almaya devam ediyorsa orada bir sorun var demektir.

Eğitimsizseniz Daima Başkalarına Muhtaç Kalırsınız

Okuma yazmayı bilmeyen bir kişi nasıl kendisine gelen bir mektubu okumak veya mektuba cevap yazmak için en mahremini açma pahasına başkasına muhtaç kalıyorsa eğer teknik analiz bilmiyorsanız siz de en mahreminiz olan yatırımlarınızı başkalarının kucağına bırakırsınız.

Trader olabilmek için indikatörleri, sinyalleri ve göstergeleri bilmek önemlidir. Teknik analiz tek başına yeterli değildir elbette ama teknik analiz olmadan da duyduğunuz her şeye inanmak zorunda kalırsınız veya farklı görüşler ve analizler arasında sıkışırsınız.

Her Eğitim, Eğitim Değildir

Kendini kanıtlamış eğitimleri araştırın ve her fırsatta bu eğitimlerle kendinizi geliştirin. Her eğitim iyidir diye bir kural olmadığı için alacağınız eğitimi de önceden alanlardan, internetten ve sosyal medyadan araştırın. Özellikle eğitimi daha önce GERÇEKTEN almış kişilerin yorumlarına dikkat edin.

Yanlış bir eğitimle eğer daha önceden bilginiz ve tecrübeniz yoksa her şeyi daha en başından yanlış öğrenmiş olursunuz. Yanlış bir temel sonucu da doğrusunu öğrenmek en az iki kat daha zor olacağından eğitim seçimi çok önemlidir.

Ücretsiz Eğitimleri Alırken İyi Düşünün

Biliyoruz ki birçok eğitim almak isteyen kişiler maddi olarak bu eğitimlere ücret ödemekten kaçınıyorlar veya imkan bulamıyorlar. Eğer başka bir çareniz yoksa elbette bu eğitimleri alıp değerlendirebilirsiniz ancak öğrendiğiniz her detayı sorgulayın.

İnternette bir bütün olarak ücretsiz eğitim bulmak zordur ancak eğitimdeki her detayı sorgulayarak doğrusunu yanlışını öğrenmek zor değildir. Örneğin bir eğitimde Çanak Kulp Formasyonu‘nu öğrendiyseniz bunu bir de Google’da araştırın ve konu ile ilgili sonuçlarda aynı şeyler mi anlatılıyor yoksa farklı şeylerden mi bahsediliyor öğrenin. Belki doğrusuna karar veremezsiniz ama en azından o bilginin %100 doğru olmadığını anlarsınız.

Ücretsiz Eğitimlerdeki Referans Tuzağına Düşmeyin

Bazı ücretsiz eğitim ve ücretsiz analiz vaadi yapan analistler ya da fenomenler sizleri bir link üzerinden borsaya ya da bir platforma üye olmaya şartlarlar. Sebep olarak da ya o borsa ya da platformdan destek aldığını ya da en iyisinin o olduğunu söylerler; UZAK DURUN!

Sunulan eğitim ve analizler kaliteli olabilir ya da olmayabilir bunu kimse bilemez ancak eğer ücretsiz vaatlerin karşılığında bir borsaya ya da platforma kayıt şartı varsa ortada komisyon da var demektir. Yani siz ileride aldığınız eğitimle ve paranızla yatırımlarınızı değerlendirmeye çalışırken arka planda her alım ve satım işleminizden komisyon kazandırırsınız.

Kripto piyasalarındaki herkes elbette referans sistemini güçlendirmek için referans linkler paylaşırlar ki buna dahil olmayan kimse yoktur. Ancak sırf referans sayısını güçlendirmek için ücretsiz eğitim, ücretsiz analiz, ücretsiz kripto para ve token tüyoları kadar samimiyetsiz bir durum yoktur.

Yine de eğer bu fırsatları değerlendirmek isterseniz kendinize koşulan şartı sahte bir hesap ile yerine getirin ve alacağınız bilgileri alıp o hesabı bir daha kullanmayın. Alacağınız ücretsiz eğitim ve bilgi ne kadar faydalı olacak tartışılır ama en azından koşulan şartı yerine getirerek ileride üstünüzden sağlanacak kazançların önüne geçmiş olursunuz.

Bu yazımızı fırsat buldukça ve yeni bir şeyler eklememiz gerektikçe güncelleyeceğiz. Sizler de yorumlarınızla varsa eklemek istedikleriniz veya sormak istedikleriniz paylaşabilirsiniz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_k_n
Şaşkın
0
hasta
Hasta
Kripto Piyasasında Hayat Kurtaran Tavsiyeler

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir