Monero (XMR) Nedir, Nasıl ve Nereden Alınır?

Monero (XMR) Nedir, Nasıl ve Nereden Alınır?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto varlık dünyasına her gün katılan onlarca kripto para ve token olmasına rağmen bazı kripto paraların modası ve popülaritesi geçmiyor. Monero (XMR) nedir, Monero Coin nedir, XMR nedir ve XMR Coin nedir sorularının muhatabı olan Monero (XMR) ise buna en büyük örnektir.

Kripto piyasalarında uzun zamandır var olan ve buna rağmen en popüler kripto paralar arasındaki yerini koruyan Monero (XMR) ile ilgili bu içeriğimizde Monero nedir, XMR Coin nedir, XMR Coin nasıl alınır gibi en çok merak edilen soruların cevaplarını bulabileceksiniz.

Monero (XMR) Coin Nedir?

XMR Coin, tam gizlilik üzerine geliştirilmiş bir kripto para birimidir.

Kripto paralarda gizlilik zaten halihazırda ön planda olan bir durum iken Monero’da yani XMR Coin’de bu durum biraz daha farklıdır. Bu da tek cümle ile özetlenecek olursa Tam Gizlilik denilebilir.

Cryptonote şirketinin Bytecoin ismiyle piyasaya çıkardığı kripto paranın çatallanması sonucu önce Bitmonero daha sonra da Monero olarak adlandırılan XMR Coin, özellikle gizlilik özelliği ile finansal mahremiyetine önem veren kişiler açısından oldukça cezbedicidir.

Kripto paralarda gizlilik ön planda olsa dahi eğer bir kişinin cüzdan adresini öğrenirseniz bu adres aracılığıyla kişinin nerelere kripto para veya token transfer ettiğini veya nereden kripto para ve token transferi aldığını rahatlıkla takip edebilirsiniz. İşte Monero’da yani XMR Coin’de bu imkânsız!

Monero veya XMR Coin, gizliliğe çok önem veren bir yapı olduğundan yapılan işlemlerde RingCT adı verilen teknoloji ile kişilerin cüzdan adreslerini gizlemektedir. Cüzdan adreslerini gizleyerek görünür cüzdan kodu ve gizli cüzdan kodu uygulayan ve bu şekilde işlemlere müsaade eden Monero (XMR Coin) sayesinde de eğer gizliliğinize önem gösteriyorsanız gönül rahatlığıyla Monero veya XMR Coin ile transferlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Gizliliğe önem veren ve normal işlemler gerçekleştirenler için cezbedici olan Monero (XMR), sahip olduğu özelliğiyle Deep Web kullanıcıların da ilk tercihidir. Daha önce Deep Web üzerinde Bitcoin ağırlıklı transferler yapılıyorken günümüzde neredeyse tamamen Monero (XMR) üzerinden transferler yapılmaktadır.

Gizlilik yönüyle sağladığı kayda değer ciddi avantajları olsa da Monero (XMR) ne yazık ki dezavantajlara da sahiptir. Özetle bahsedecek olursak Deep Web ağırlıklı kullanımı, Monero (XMR) kabul eden cüzdan bulma zorluğu ve Monero ağında yaşanan gizlilik koruma kaynaklı ağ hataları Monero’nun yani XMR Coin’in dezavantajlarından başlıcalarıdır.

Monero (XMR) Nereden Alınır?

Eğer Monero Coin veya diğer adıyla XMR Coin almak istiyorsanız güzel haber şu ki Monero (XMR) kripto para birminin listelenmediği borsa sayısı çok az olmakla birlikte dünyanın en çok kullanılan ve tercih edilen borsalarında Monero (XMR Coin) listelemesi yapılmıştır.

Fiyatından dolayı pek fazla yatırım tercihi olarak değerlendirilmeyen ve Deep Web kaynaklı bir endişe yaratan Monero (XMR), hacmi düşük borsalar tarafından listelenmemiştir ancak bu endişe yaratması gereken bir durum değildir.

Eğer Monero (XMR) almak istiyorsanız ancak hangi borsadan alacağınıza karar veremediyseniz önerebileceğimiz borsalar; Binance, Huobi Global ve Gate.io kripto borsalarıdır.

Monero (XMR) Coin Nasıl Alınır?

Eğer Monero Coin (XMR) satın almak ve yatırım yapmak istiyorsanız Gate.io Borsası üzerinden XMR Coin almak için şu adımları izleyebilirsiniz:

 1. Gate.io Borsasındaki hesabınıza giriş yapın. Eğer Gate.io hesabınız yoksa komisyon indirimli hesabınızı oluşturmak için buraya tıklayın.
 2. Transfer için kullanacağınız kripto para ve token hangisi ise Cüzdan (Wallet) bölümüne ve ardından Spot bölümüne gelerek bulun ve Yatırma (Deposit) bağlantısına tıklayarak cüzdan kodu alın.
 3. Transferi yapacağınız borsa hesabına gelin ve Çekme (Withdraw) bölümüne gelerek kopyaladığınız adresi adres veya cüzdan kodu yazan bölüme yapıştırıp yatırmak istediğiniz miktarı girin ve onaylarınızı vererek transferi başlatın.
 4. Transfer tamamlanınca io hesabında Trade bölümüne gelin ve paranızı USDT birimine çevirin.
 5. Daha sonra yine Trade bölümünde XMR/USDT paritesini bulun ve seçin.
 6. Seçim yaptıktan sonra XMR Al veya Buy XMR bölümüne almak istediğiniz miktarı girerek satın alma işlemini tamamlayın.

Gate.io borsasının detaylı kullanımıyla ilgili aşağıdaki başlığa tıklayarak ilgili içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Gate.io Borsası ve Detaylı Kullanma Rehberi

Monero (XMR) ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Monero Madenciliği (XMR Mining) Yapılabilir Mi?

Monero Madencilik konusu en çok sorulan sorulardan biridir. XMR Madenciliği (Monero Mining) mümkündür ancak diğer madencilik yapılan kripto paralara nazaran oldukça zordur.

Monero, madencilik konusunda güzel bir hacme sahip olsa da madenciliğini zorlayan en önemli etkenler ağ yapısı ve bir havuza bağlı olma zorunluluğudur. Monero madenciliği yapılabilecek havuz sayısı ise olabildiğince sınırlıdır.

Monero (XMR) Coin Ne Kadar?

Monero (XMR) güncel fiyatı ne kadar bilgisini dolar ve tl üzerinden öğrenmekle ile birlikte, Monero grafik, hesaplama, hacim, arz gibi diğer tüm bilgileri öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Monero Nedir ve XMR Nedir?

Monero, bir kripto para birimi adıdır ve Monero Coin de denilmektedir. XMR ise Monero Coin’in kodudur ancak çoğu yatırımcı ve kullanıcı Monero Coin yerine XMR veya XMR Coin tabirlerini de kullanmaktadır.

Monero (XMR) Cüzdan Gizliliğini Nasıl Sağlıyor?

Monero veya diğer adıyla XMR, kullanıcılarına tamamen gizli bir cüzdan kodu tanımlarken, transfer işlemlerinde her bir transfer için geçici ve tek seferlik bir Monero cüzdan kodu (XMR cüzdan kodu) tanımlar. Bu cüzdan kodu transfer işlemi tamamlandıktan sonra yok edilir ve gelen transfer gizli olan cüzdana yatar. Bu işlemi de RingCT adı verilen teknoloji sayesinde gerçekleştirir.

Monero (XMR)’nin Resmî ve Takip Edilebilir Hesapları

Monero (XMR) Resmî Web Sitesi
https://www.getmonero.org/

Monero (XMR) Facebook
https://www.facebook.com/monerocurrency/

Monero (XMR) Twitter
https://twitter.com/monero

Monero (XMR) Reddit
https://www.reddit.com/r/Monero/

Monero (XMR) CoinMarketCap
https://coinmarketcap.com/tr/currencies/monero/

Monero (XMR) CoinGecko
https://www.coingecko.com/tr/coins/monero

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_k_n
Şaşkın
0
hasta
Hasta
Monero (XMR) Nedir, Nasıl ve Nereden Alınır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

 1. 21 Mayıs 2021, 16:10

  Şu ana kadar ki yazılarınızı büyük bir ciddiyet ve sabır içerisinde takip etmekteyim, özellikle detaylı coin anlatımlarınız konusunda müteşekkirim, sayenizde bu piyasa ile ilgili bir çok bilgiye ulaşabiliyoruz.

  Cevapla