TRON (TRX) Nedir, Nasıl ve Nereden Alınır?

TRON (TRX) Nedir, Nasıl ve Nereden Alınır?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bazı kripto paralar piyasada adıyla ezbere bilinse de projesiyle ne yazık ki tanınamayabiliyor. TRON ve belirteci TRX de bu kategoriye ilk sıralardan girebilecek bir proje ve kripto para birimidir.

Özellikle düşük ücret transferleri ve maliyetleri ile en çok kullanılan bir blok zincir ve kripto para birimi olan TRON (TRX), piyasada uzun zamandır var olsa da hala TRON nedir, TRX Coin nedir gibi birçok soru sıkça sorulmaya devam ediyor.

Bu içeriğimizde sizlere TRON nedir, TRX Coin nedir ve nasıl alınır gibi soruların cevapları başta olmak üzere TRON (TRX) ile ilgili tüm detayları aktarmaya çalışacağız.

TRON Nedir?

TRON; merkezi olmayan bir internet ve altyapı kurulmasına adanmış, merkezi olmayan uygulamalar (DApp) için yüksek verim, yüksek ölçeklenebilirlik ve yüksek kullanılabilirlik için genel blok zinciri desteği sunan bir projedir.

Bitcoin’in başlattığı blockchain furyasının ardından Bitcoin’in giderek popülerleşmesi ve dolayısıyla ağ ücretlerinin aşırı yüksek olmasının yeni bir ağ çözümü gerektirdiğini ve daha sonra en büyük altcoin unvanına sahip olan Ethereum’un da benzer sorunlarla karşılaştığından bir çözüm olarak ortaya çıktığını belirten TRON, Temmuz 2017 yılında kurulmuştur.

2017 yılında TRON Vakfı (TRON Foundation) adıyla Singapur’da kurulan TRON, aynı yılın aralık ayında açık kaynak protokolünü başlatmıştır. 2018 yılının mart ayında ise Testnet, Blockchain Explorer ve Web Cüzdanını piyasaya sunulmuştur.

Haziran 2018’de TRON, dünya çapında bilinen BitTorrent (BTT)’yi satın alarak Genesis bloğunu oluşturmuş ve bağımsızlığını ilan etmiştir. Aynı yılın ekim ayında TRON kusursuz araç setini ve 360 derece destek sistemi olan TRON Sanal Makinesi (TRON Virtual Machine ya da TVM)’ni piyasaya sürmüştür.

BitTorrent’i de bünyesine katmasıyla 100 milyondan fazla kullanıcıyı Project Atlas aracılığıyla TRON ekosisteminde birleştiren TRON ayrıca geliştiricileri çok cüzi maliyetlerle yeni ve heyecan verici DApp’ler başlatmaya teşvik etmeye başlamıştır.

Storage Layer (Depolama Katmanı), Core Layer (Çekirdek Katman) ve Application Layer (Uygulama Katmanı) olarak 3’e bölünmüş katmanlı bir mimariye sahip olan TRON’un protokolü çoklu dil uzantısını destekleyen Google Protobuf’a bağlıdır ve .

Çekirdek katman akıllı sözleşmeler, hesap yönetimi ve fikir birliği dahil olmak üzere çeşitli modüller barındırırken fikir birliği mekanizması Delegated Proof of Stake (DPoS) üzerine kuruludur.

Depolama katmanı ise Block Storage ve State Storage olarak benzersiz bir şekilde dağıtılmış depolama protokolüne sahiptir. Application Layer ise tahmin edileceği üzere geliştiricilerin DApp’ler ve özelleştirilmiş cüzdanlar oluşturabileceği şekilde tasarlanmıştır.

Merkeziyetsiz kripto borsa (DEX) oluşturulmasına kadar birçok sistemi ve uygulamayı destekleyen TRON’un sanal makinesi olan TRON Virtual Machine (TVM) ise milyonlarca küresel geliştiriciye verimli, kullanışlı, istikrarlı, güvenli ve ölçeklenebilir özel olarak oluşturulmuş bir blok zinciri sistemi sağlamak için mevcut geliştirme ekosistemiyle sorunsuz bir şekilde bağlantı kurmaktadır ve Solidity desteklemektedir.

TRX Coin Nedir?

Açılımı TRONIX olan TRX, TRON protokolüne dayalı bir MainNet belirtecidir.

TRON blok zincirinin temel hesaplama birimi olan TRX Coin, blok zincirdeki tüm işlemleri ve uygulamaları güçlendirilmiş bir şekilde TRON ekosisteminde birbirine bağlar.

İlk ortaya çıktığında Ethereum ERC20 token birimi olarak ortaya çıkan TRX, daha sonra TRON MainNet üzerine taşınmış ve Ethereum ağındaki TRX Coin’lerin kademeli olarak tamamına yakını yakılmıştır.

TRX Coin Nereden Alınır?

TRX Coin belki de satın alınması en kolay kripto paralardan biridir. Çünkü satın alınamayacak bir kripto borsa bulmak oldukça zordur.

Bitcoin ve Ethereum kadar olmasa da tüm kripto piyasalarının en popüler kripto paralarından biri olan TRON Coin de diyebileceğimiz TRX Coin’i hemen hemen tüm merkezi ve merkeziyetsiz kripto borsalardan satın almak mümkündür.

TRX Coin Nasıl Alınır?

TRX Coin listelemesi yapan ve dünyanın en büyük kripto borsası olan Binance üzerinden TRX Coin almak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

  • Binance hesabınızda oturum açın. Eğer Binance hesabınız yoksa komisyon indirimli hesabınızı oluşturmak için buraya tıklayın.
  • Hesabınıza para yatırdıktan sonra Spot Ticaret, Market alım ve satım yapılan platforma gelin ve elinizde bulunan para birimini USDT veya BUSD kripto varlık birimine çevirin.
  • Daha sonra aynı yerden TRX/USDT veya TRX/BUSD paritelerinden satın almak istediğiniz pariteyi bulun ve satın almak istediğiniz miktarı belirledikten sonra TRX Al butonuna tıklayarak satın alma işlemini tamamlayın.

Binance Borsası’nın detaylı kullanımı hakkında desteğe ihtiyacınız var ise Binance Borsası ve Detaylı Kullanma Rehberi başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Binance Borsası dışında farklı bir kripto borsa üzerinden TRX Coin satın almak isterseniz her ne kadar Binance Borsası‘nı önersek de aşağıdaki borsaları da tercih edebilirsiniz:

TRON (TRX) ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bu bölümde hem TRON hem de TRX Coin ile ilgili en sık sorulan soruların cevaplarını vermeye çalışacağız. Bu bölüm gelen talepler ve sorular doğrultusunda düzenli olarak güncellenecektir.

TRON (TRX)’in Kurucusu Kimdir?

TRON (TRX); 2017 yılında Justin Sun tarafından kurulmuştur.

TRON (TRX) Madenciliği Nasıl Yapılır?

TRON (TRX); Proof of Stake (PoS) protokolünün bir kategorisi olan Delegated Proof of Stake (DPoS) adı verilen staking sistemine sahiptir. Dolayısıyla Bitcoin ve Ethereum‘un mevcut Proof of Work (PoW) madencilik sistemindeki gibi donanımsal madencilik yapmak mümkün değildir.

TRON (TRX) madenciliği yapabilmek için belli bir miktarda TRX Coin sahibi olup bunu stake havuzlarında değerlendirebilirsiniz.

TRON (TRX) Güvenilir Mi?

TRON (TRX); piyasaların en çok güvenilen ve aynı zamanda transfer ücretlerindeki düşük fiyatlandırmasından dolayı en çok tercih edilen kripto paralarından biridir.

TRON (TRX)’in Resmî ve Takip Edilebilir Hesapları

TRON (TRX) Resmî Web Sitesi
https://tron.network/

TRON (TRX) Twitter
https://twitter.com/Tronfoundation

TRON (TRX) Telegram
https://t.me/tronnetworkEN

TRON (TRX) Facebook
https://www.facebook.com/tronfoundation

TRON (TRX) Instagram
https://www.instagram.com/tronfoundation

TRON (TRX) YouTube
https://www.youtube.com/channel/UC5OPOGRq02iK-0T9sKse_kA?view_as=subscriber

TRON (TRX) Discord
https://discord.gg/hqKvyAM

TRON (TRX) Reddit
https://www.reddit.com/r/Tronix/

TRON (TRX) LinkedIn
https://www.linkedin.com/company/tronfoundation

TRON (TRX) Medium
https://medium.com/tron-foundation

TRON (TRX) CoinMarketCap
https://coinmarketcap.com/tr/currencies/tron/

TRON (TRX) CoinGecko
https://www.coingecko.com/tr/coins/tron

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_k_n
Şaşkın
0
hasta
Hasta
TRON (TRX) Nedir, Nasıl ve Nereden Alınır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir