TRYC Coin Nedir, Nasıl ve Nereden Alınır?

TRYC Coin Nedir, Nasıl ve Nereden Alınır?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Stablecoin ya da stabilcoin olarak adlandırılan kripto paralar, kripto piyasalarında büyük bir kolaylık sağlamaktadır. TRYC Coin de tıpkı Tether (USDT) ve USD Coin (USDC) kripto para birimlerinin dolar stabilitesinde sağladığı kolaylık gibi Türk Lirası üzerinden kolaylık sağlamaktadır.

Aslında anlaması da kullanması da oldukça basit olsa da TRYC Coin nedir sorusu başta olmak üzere TRYC Coin ile ilgili çok fazla sorulduğundan bu içeriğimizde sizlere TRYC Coin nedir, nasıl ve nereden alınır gibi TRYC Coin ile ilgili tüm detayları aktarmaya çalışacağız.

TRCY Coin Nedir?

TRYC Coin, Paribu tarafından oluşturulan ve Türk Lirasına endekslenmiş bir stablecoin kategorisinde token birimidir.

Paribu’nun bir blok zincir girişimi olan Stoken tarafından oluşturulan TRYC Coin, Ethereum blok zincirinde yer almaktadır. Aslında bir TRYC bir token birimidir ve doğru kullanımı TRYC Token şeklindedir ancak kullanıcılar daha çok TRYC Coin terimini tercih etmektedir.

Tamamen Türk Lirası’na endekslenmiş bir şekilde çalışan TRYC Coin, Paribu Borsası’nda Türk Lirası ile işlem yapmak isteyen tüm kullanıcılara kripto paralarda TRYC paritesi açarak bu işlemi kolaylaştırmak üzerine tasarlanmıştır.

Bağımsız denetim şirketleri tarafından periyodik olarak kontrol edilen ve denetim altında tutulan TRYC Coin ile hem Paribu’da paranızı TRYC olarak tutabilir, hem TRYC paritesi ile kripto para alımı ve satımı yapabilir hem de DeFi ekosistemlerinde ve NFT pazarlarında TRYC kullanarak ticaret gerçekleştirebilirsiniz.

Türk Lirası’na endeksli olsa da tüm dünyada kullanma imkânı veren TRYC Coin, kripto varlık piyasalarında fiyat riski almak istemediğiniz zamanlarda TL dayanaklı kripto varlıklar fiyat riskine karşı koruma sağlar.

Sivil toplum kuruluşlarına TRYC ile ve tamamen şeffaf süreçlerle bağışta bulunma olanağı sağlayan ve tamamen şeffaf transfer imkânı sunan TRYC Coin’in çalışma mantığı ise tamamen kurumlardan gelen talep üzerinedir.

Stoken, TL karşılığını banka hesabında tutarak ürettiği TRYC’yi, kurumlardan aldığı TL karşılığında verir. Kurumlar; KYC-AML standartlarına uygun kripto varlık işlem platformları, cüzdan çözümleri, finansal kuruluşlar ve fonlar olabilir.

Yakın zamanda tüm blok zincirlerde yer alması planlanan ve Ethereum blok zincirinde arz edilmeye başlanan TRYC Coin’in 1 adedi bile nakit karşılığı olmadan üretilmemektedir.

TRYC Coin’in oluşturulma süreci şu şekildedir; Stoken, karşılığını TL ile TRYC Token‘ı akıllı kontratta çoklu imza ile mint adı verilen işlemle yaratır. Daha sonra yetkili kuruluş Stoken’a TRYC talebini iletir. Gelen talep, Stoken tarafından değerlendirilir. Son aşamada da yaratılan token yetkili kuruluşun cüzdanına transfer edilerek işlem tamamlanır.

TRYC Coin’in yakım süreci ise şu şekilde ilerlemektedir; yetkili kuruluş elinde bulunan TRYC‘nin TL’ye çevrim talebiyle Stoken’a başvurur. Stoken, yetkili kuruluş talebini değerlendirir ve uygunsa onaylar. Stoken’ın banka hesabından yetkili kuruluşun banka hesabına, başvuruya konu TRYC‘nin karşılığı Türk Lirası tutarı gönderilir. TL karşılığı yetkili kuruluşa nakden ödenen TRYC, akıllı kontratın yakım fonksiyonu kullanılarak imha edilir.

TRYC Coin Nereden Alınır?

TRYC Coin alabilmek için iki yol bulunmaktadır. Bunlar;

  • Paribu Borsası’ndan satın almak,
  • Anlaşmalı kurumlardan satın almaktır.

Anlaşmalı kurumlar üzerinden şu anda bireysel olarak TRYC almak mümkün değildir. Bu nedenle de eğer bireysel olarak işlem yapılacaksa Paribu Borsası üzerinden TRYC satın alınabilmektedir.

TRYC Coin Nasıl Alınır?

Paribu Borsası üzerinden iki yolla TRYC Coin alabilirsiniz. İlk yol ile TRYC Coin almak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

  • Paribu hesabınıza giriş yapın. Eğer hesabınız yoksa oluşturmak için buraya tıklayın ve açılan sayfada Giriş Yap butonuna tıklayıp açılan pencerede Paribu’da hesap oluştur bağlantısına tıklayın.
  • Hesabınıza satın almak istediğiniz TRYC miktarında para transferini havale/eft olarak gerçekleştirin.
  • Transferiniz tamamlandıktan sonra Kolay Al/Sat sayfasına gidin ve listeden TRYC’yi bulup seçin.
  • Satın alma miktarınızı belirledikten sonra TRYC Al butonuna tıklayarak satın alma işlemini tamamlayın.

Yine Paribu üzerinden ikinci bir yolla TRYC Coin almak için ise aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

  • Paribu hesabınıza giriş yapın ya da yukarıdaki tarif ile Paribu hesabı oluşturun ve para transferinizi gerçekleştirin.
  • Transferiniz tamamlandıktan sonra Piyasalar sayfasına gidin ve TRYC/TL paritesini bulup seçin.
  • Satın alma miktarınızı ve fiyatınızı belirledikten sonra Alış Emri Ver butonuna tıklayarak satın alma işlemini tamamlayın.

Paribu Borsası’nın kullanımı hakkında desteğe ihtiyacınız varsa Paribu Borsası ve Detaylı Kullanma Rehberi başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

TRYC Coin ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bu bölümde TRYC Coin ile ilgili en sık sorulan soruların cevaplarını aktarmaya ve sizden gelen sorulan doğrultusunda bu bölümü sürekli olarak güncellemeye çalışacağız.

TRYC Coin Neden Yükselmiyor?

TRYC Coin, Türk Lirası (TL) endeksli bir kripto varlık olduğundan tüm fiyat hareketleri Türk Lirası ile aynıdır. Dolayısıyla TRYC‘nin Türk Lirası’ndan bağımsız olarak fiyat hareketi gerçekleştirmesi mümkün değildir.

TRYC Coin mi TRYC Token mı?

TRYC, Ethereum blok zincirinde yer alan bir token birimi olduğundan aslında doğru kullanım TRYC Token şeklindedir. TRYC Coin terimi şu an için her ne kadar hatalı olsa da yine aynı sonuca götürmektedir.

TRYC Coin Güvenilir Mi?

TRYC, Paribu ve Paribu girişimi Stoken tarafından üretilen, tamamen şeffaf olan ve bağımsız denetim kuruluşları tarafından periyodik olarak denetlenen bir kripto varlık olduğu için güvenilirdir demek yanlış olmaz.

TRYC Coin Nerede Kullanılır?

Şu anda yalnızca Paribu Borsası‘nda kullanılabilen TRYC, zaman içerisinde tüm kripto platformlarında ve borsalarında kullanılabilecektir.

TRYC Coin Hangi Blok Zincir ve Ekosistemlerde Yer Alıyor?

Şu anda yalnızca Ethereum blok zincirinde ve ekosistemlerinde yer alan TRYC, zaman içerisinde tüm blok zincirlerde ve ekosistemlerde yerini alacaktır.

1 TRYC Coin Kaç TL, Dolar ve Euro?

TRYC‘nin fiyatını Dolar (USD) ve Euro (EUR) dövizler üzerinden görebilmek için Türk Lirası’nın dövizler karşısındaki fiyatına bakmak yeterlidir.

TRYC Coin’in Resmî ve Takip Edilebilir Hesapları

TRYC Coin (Stoken) Web Sitesi
https://stoken.paribu.com/tryc

Paribu Borsası Web Sitesi
https://www.paribu.com

TRYC Coin CoinMarketCap
https://coinmarketcap.com/tr/currencies/tryc/

TRYC Coin CoinGecko
https://www.coingecko.com/tr/coins/tryc

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_k_n
Şaşkın
0
hasta
Hasta
TRYC Coin Nedir, Nasıl ve Nereden Alınır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir