Ayı Piyasası Nedir, Nasıl ve Nereden Anlaşılır?

Ayı Piyasası Nedir, Nasıl ve Nereden Anlaşılır?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ayı piyasası, önemi gereği ile başta teknik analizle ilgilenen kripto para yatırımcıları olmak üzere tüm kripto para yatırımcılarının bilmesi gereken konular arasında yer alıyor.

Her geçen gün hızına hız katarak gündemde olmaya devam eden kripto para piyasası buna paralel olarak da yeni yatırımcılar kazanmaktadır. Yeni başlayanlar için terim karmaşasından dolayı bir kripto terimler sözlüğü ihtiyacı var gibi görünse de aslında bazı bilgiler edinildikten sonra geriye kalan tüm bilgiler daha kolay ve hızlı bir şekilde öğrenilebiliyor.

Bu makalemizde, Ayı Piyasası ile ilgili her kripto para yatırımcısı tarafından bilinmesi gereken temel bilgilendirmelere yer verilmiştir. Makalenin temel amacı, kripto piyasalarda en çok duyulacak terim olan Ayı Piyasası hakkında temel bilgileri aktarabilmektir.

Ayı Piyasası Nedir?

Ayı Piyasası, en temel tanımıyla en temel tanımıyla “fiyatların düşüş eğiliminde olması” olarak nitelendirilebilir.

İngilizce Bearish Market teriminden dilimize kazandırılan Ayı Piyasası, başta kripto para piyasası olmak üzere birçok piyasa hakkında öngörüler sunar. Genellikle de finansal ürünlerin fiyatlarında ve finansal ürün talebindeki düşüşün bir göstergesidir.

Ekonomik buhran yaşanan dönemlerde sıkça rastlanan ayı piyasasının varlığından söz etmek için ana trendlerde düşüş görülmesi gerekmektedir.

Ayı piyasası, satış gücünün alış gücüne baskın olduğu bir piyasadır ve fiyatlar üzerinde minimum %20’lik düşüşlere neden olur. Bu durum, düşüşler sebebiyle panik ve kararsızlık yaşanması gibi sonuçlar doğurur.

Ortaya çıkan panik ve kararsızlık daha sonra yerini önce durağanlığa ve sonrasında da ürün talebinde düşüşe bırakır. Ürün taleplerindeki düşüşler, finansal ürünün (az talep edilmesi nedeniyle) piyasa değerini düşürür.

Anlaşılacağı üzere ayı piyasasının finansal ürünler üzerindeki etkisi olumsuz yöndedir.

Ayı Piyasası Ne Kadar Sürer?

Ayı piyasasının ne kadar süreceği öngörülememektedir. Ne zaman başlayacağı ve ne zaman biteceği hakkında tahminlerde bulunulabiliriz ancak net bir tarih belirtmek imkansızdır. Bir ayı piyasası dönemi günler, haftalar, aylar ve hatta yıllar sürebilir.

Ayı piyasasında finansal ürüne düşüş ivmesi kazandırıldığı için ve düşüş eylemi yüzünden finansal ürün kimse tarafından tercih edilmediği için finansal ürünün piyasa değeri en dip noktalara kadar düşebilir.

Eğer ayı piyasası günler veya birkaç hafta içerisinde kaybolursa ürünün değeri kısa zamanda artışa geçebilir veya stabil seyredebilir. Ürün, yeniden talep alır duruma geldiği için talep artışı nedeniyle ayı piyasasının bıraktığı olumsuz etkiyi kırarak yükselişe geçmesi muhtemeldir.

Ayı Piyasası İsmini Nereden Almıştır?

Ayı piyasası ile ilgili akıllara gelebilecek en doğal sorulardan biri de ayı piyasası adının nereden geldiğidir. Ayı piyasası kavramını araştırıp ne olduğunu öğrenen birçok kişi “Neden Ayı?” sorabilmektedir.

Ayı piyasasının “ayı” ile sembolize edilmesinin sebebi; ayıların saldırı durumunda düşmanlarına karşı atağını pençesini yukarıdan aşağı doğru indirmesi yolu ile yapmasın kaynaklanmaktadır. Saldırı durumundaki ayılar gibi yukarıdan aşağı doğru düşüş eylemi gösteren ayı piyasasının ismi buradan gelmektedir.

Geçmiş Ayı Piyasaları ve Bıraktığı Etkiler

1926 yılı itibariyle toplamda 8 ayı piyasası görülmüştür. Bazıları çok kısa sürmüş, bazıları ise yıkıcı etkiler bırakmıştır.

3 ay süren ayı piyasası ve yıllar süren ayı piyasasına rastlamak da mümkündür. Fiyatların düşmesinden dolayı yatırımcıların kafası karıştığı için yatırımcılar karar vermekte zorlanırlar ve bu bir anda ayı sezonunun başlamasına sebep olur. Ayı sezonunun ne kadar süreceği de burada yatırımcıların genel orandaki davranış ve hareketlerine bağlıdır.

Karamsarlığa düşen yatırımcı, yanlış yatırımlar yapmak istemez ve dolayısıyla piyasası kendisi gibi düşünen diğer yatırımcılarla birlikte ortak hareket ederek durağanlaştırır. Piyasanın durağanlaşması sonucu da alımlar gerçekleşmediğini için finansal ürünün fiyatı da düşüşe geçer. Birbirini destekleyen olayların ardı ardına gerçekleşmesi ayı piyasasının yıkıcı etkisine katkı sağlar niteliktedir.

Ayı Formasyonları

Ayı piyasasını gösteren bazı formasyonlar bulunmakta ve teknik analizlerde bu formasyonlar oldukça faydalı bilgiler sağlamaktadır. Tabi bu formasyonların her birinin özel olarak incelenmesi ve öğrenilmesi gerekir ancak bilgi oluşması açısından bu formasyonlardan ve hangi formasyon kategorisinde yer aldıklarından bahsetmek gerekirse aşağıdaki gibi başlıklar halinde listeleyebiliriz.

Yüksek Derecede Güvenilir Formasyonlar

 1. Kara Bulut
 2. Terkedilmiş Bebek
 3. Akşam Yıldızı
 4. Doji Akşam Yıldızı
 5. Tepen Mumlar
 6. Üç Siyah Karga
 7. Üçlü İçten Aşağı
 8. Üçlü Dıştan Aşağı
 9. Yukarı Kopan İki Karga

Orta Derecede Güvenilir Formasyonlar

 1. Uzun Doji
 2. Yusufçuk Doji
 3. Yutan Ayı
 4. Mezar Taşı Doji
 5. Doji Yıldız
 6. Kros Hamile
 7. Değen Mumlar
 8. Yükselen Blok
 9. Durup Düşünm
 10. Üç Yıldız
 11. İki Karga
 12. Kopan Ayı
 13. Yaka İçi
 14. Yaka Üstü
 15. Aralığı Kapatan Üç Hamile
 16. Aralığı Kapatamayan Tasuki
 17. Yan Yana Beyaz Mumlar

Düşük Derecede Güvenilir Formasyonlar

 1. Kayan Yıldız
 2. Belden Tutma
 3. Asılı Adam
 4. Hamile Ayı
 5. Ayrılan Mumlar
 6. İten Ayı
 7. Üç Çubuğu Yıkan Ayı

Düşüşe Devam Edildiğini Belirten Formasyonlar

 1. Düşen Üç Hamile
 2. Uzun Siyah Mum
 3. Siyah Marubozu
 4. Siyah Kapanan Marubozu
 5. Siyah Açılan Marubozu

Bu formasyonları detaylı ve güvenilir bir teknik analiz eğitimi alarak ve TradingView gibi platformların sunduğu araçlar ile kullanarak, hem boğa ve ayı piyasasını hem de kripto paraların gelecek fiyat tahminlerini yapabilirsiniz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_k_n
Şaşkın
0
hasta
Hasta
Ayı Piyasası Nedir, Nasıl ve Nereden Anlaşılır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir