Bitcoin’in Altcoinlere Etkisi Var mıdır? Varsa Nelerdir?

Bitcoin’in Altcoinlere Etkisi Var mıdır? Varsa Nelerdir?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Piyasayı derin bir şekilde etkisi altına alan Bitcoin, gündemde olmaya ve merak edilmeye devam etmektedir. Bitcoin her ne kadar kripto sektörünün lokomotifi olsa da altcoinlere olan ilgi de oldukça büyüktür.

Bu makale içerisinde Bitcoin ve altcoinler ile ilgili sık sorulan sorulara cevap niteliğinde içerikler bulunmaktadır. Bitcoin Nedir sorusunun yanı sıra altcoinler nedir, Bitcoin ve altcoin arasındaki farklar nelerlerdir, Bitcoin’in altcoinler üzerinde etkisi var mıdır ve varsa nelerdir gibi sorulara kısmen de olsa yanıt arıyorsanız bu içeriğimiz size fazlasıyla bilgi verecektir.

İçerikte geçen hiçbir bilgi herhangi bir yatırım tavsiyesi amacı taşımamaktadır ve sadece bilgilendirmek amaçlı aktarılmıştır.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin, gelişen teknolojinin ürünü olan kripto para piyasasının en çok tercih edilen ve en güçlü kripto para birimidir. 2009’dan bu yana birçok yatırımcının göz bebeği olmaya devam etmektedir. Satoshi Nakamoto tarafından geliştirilmiş ve piyasaya sürülmüş olan Bitcoin, geçmişi ve geleceği ile birçok kişinin merak konusu olmuştur.

Bitcoin ile ilgili daha detaylı bilgi için Bitcoin Nedir, Nasıl ve Nereden Alınır? başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Altcoin Nedir?

Altcoin “alternative coin” kelimelerinden türetilmiş bir kısaltmadır ve anlaşılacağı gibi alternatif kripto paraların tek çatı altında toplandığı ortak bir isimdir. Bu paraların büyük çoğunluğunun token olarak işlem sağlaması ve Bitcoin’den sonra gelmeleri gibi ortak noktaları bulunmaktadır. Altcoinlere Ethereum, Litecoin, Ripple gibi en çok bilinen kripto paralar örnek verilebilir.

Altcoin ile ilgili daha detaylı bilgi için Altcoin Nedir, Nasıl ve Nereden Alınır? başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Bitcoin ve Altcoin Arasındaki Fark Nedir?

Bitcoin ve altcoinler arasındaki temel farklardan birisi “merkeziyet” kavramıdır. Bitcoin herhangi bir merkeze, kuruma veya kişiye bağlı merkeziyetli bir para birimi değilken altcoinlerin çoğu için aynı şeyi söylemek mümkün değildir.

Bitcoin üzerinden gerçekleştirilen işlemlerde herhangi bir hata yapılması sonucu Bitcoin’in herhangi bir sorumluluk almadığı görülürken, altcoinlerde ise durumun altcoinin piyasadan silinmesine kadar gidebildiği görülmektedir.

Ayrıca diğer temel farklardan birisi de Bitcoin’in madenciliği için ihtiyaç duyulan gücün altcoinlere göre daha fazla olmasıdır. Aynı zamanda Bitcoin’in yatırımcılarına sunduğu ortam altcoinlere bakılarak daha güvenlidir. Bunun gibi farklar Bitcoin’i diğer altcoinlerden ayıran temel özelliklerin bütünü şeklinde yorumlanabilir.

Bitcoin’in Altcoinlere Etkisi Nedir?

Bitcoin’in altcoinlere oranla daha çok tercih edilir olması ve daha güçlü olması ona altcoinler üzerinde birtakım etkilerde bulunma hakkı kazandırmıştır.

Bitcoin’in düşüp yükselmesi durumunda altcoinlerin durumu hakkında birçok olasılık meydana gelebilmektedir. Bitcoin düşüşü veya yükselişinde kimi altcoinler etkilenmezken piyasaya yeni girmiş coinler ve bazen diğer bilindik altcoinler Bitcoin’in hareketlenmelerinden etkilenmektedir.

BTC Dominance adı verilen ve Bitcoin’in diğer coinlere baskın olduğunu vurgulayan bu kavram üzerinden yola çıkıldığında Bitcoin’in altcoinlere etkisi aşağıdaki gibi başlıklar halinde incelenebilir.

BTC Dominance ve Bitcoin Eş Zamanlı Olarak Düşerse Altcoinler Nasıl Etkilenir?

BTC Dominance ve Bitcoin eş zamanlı düşüşe geçtiğinde altcoinlerde düşüş veya durağanlık görülmektedir. Çünkü BTC Dominance düşüşü piyasada BTC üstünlüğünün azaldığını gösterse de Bitcoin’in düşüşü aynı zamanda piyasadan çekilmeler olduğunu göstermektedir.

BTC Dominance ve Bitcoin Eş Zamanlı Olarak Yükselirse Altcoinler Nasıl Etkilenir?

Bu durumda altcoinlerin fiyatında düşüş yaşanır. Bunun sebebi ise Bitcoin’in BTC Dominance da yükselirken yükseliş gücünü kripto piyasadan emerek altcoinlerden tahsis etmesidir.

BTC Dominance Yükselir, Bitcoin Düşerse Altcoinlere Etkisi Ne Olur?

Bitcoin’in düşmesi durumunda diğer altcoinlerde de aynı durum söz konusu olacaktır, yani düşüş yaşanacaktır. Çünkü BTC Dominance yükselişi yine Bitcoin’in piyasada dominant olduğunu gösterir.

BTC Dominance Yükselirken Bitcoin Stabil Seyrederse Altcoinler Nasıl Etkilenir?

Bu durumda altcoinlerde düşüş veya yükseliş kaydedilmez. Durağan veya diğer tabirle stabil süreç altcoinler için de geçerli olur.

BTC Dominance Düşüş Gösterirken Bitcoin Yükselirse Altcoinler Nasıl Etkilenir?

BTC Dominance’in düşmesi ve Bitcoin’in yükselmesi durumunda altcoinlerde de yükseliş görülecektir. Çünkü Bitcoin’in dominant yapısı piyasaya hakim değilken Bitcoin’in yükselmesi piyasaya yeni girişler olduğunu gösterir ve bu da altcoinlere pozitif etki eder.

BTC Dominance’in Düşüşe Geçmesi ve Bitcoin’in Stabil Kalması Altcoinleri Nasıl Etkiler?

Bu durumda ise altcoinlerin yükselişe geçtiği gözlemlenmektedir. Yine BTC Dominance ile Bitcoin’in dominantlığı söz konusu değilken Bitcoin’in stabil kalması, altcoin yatırımcılarını tetikler bu da yükselişi sağlar.

Görüldüğü gibi Bitcoin, altcoinler üzerinde olumlu ve olumsuz birtakım etkiler bırakabilmektedir. Bu etkilerin öngörülebilmesi için CoinMarketCap, TradingView gibi web sitelerini kullanarak hem genel piyasa hem de Bitcoin Dominance Endeksi gibi verileri inceleyebilirsiniz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_k_n
Şaşkın
1
hasta
Hasta
Bitcoin’in Altcoinlere Etkisi Var mıdır? Varsa Nelerdir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir