Altcoin Nedir, Nasıl ve Nereden Alınır?

Altcoin Nedir, Nasıl ve Nereden Alınır?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin’den sonra belki de kripto piyasasının en çok bilinen terimlerinden biri olan Altcoin, tam anlamıyla tanımı nedir bilinmese dahi az çok kripto dünyasında yer almış herkes tarafından bilinen bir terimdir.

Bilinen bir terim olmasına karşın yine de kripto piyasalarında uzmanlaşmaya başlamış kişiler tarafından bile altcoin terimi ile başka terimler karıştırılabilmektedir.

Bu içeriğimizde sizlere altcoin nedir, altcoin nasıl alınır ve altcoin nereden alınır gibi en çok sorulan soruların cevaplarını vererek en çok merak edilen konuları aydınlatmaya çalışacağız.

Altcoin Nedir?

Altcoin, Bitcoin dışındaki diğer tüm kripto paraların genel adıdır.

İngilizce “Alternatif Koin” veya “Alternatif Kripto Para” anlamlarına gelen Alternative Coin kelimelerinin birleşiminden oluşan Altcoin teriminin Türkçe karşılığı yaklaşık olarak Bitcoin’e alternatif kripto paralar anlamına gelir diyerek altcoin ne demek sorusunun da cevabını vermiş oluruz.

Altcoin denilince kripto piyasalarında yeni olan kişilerin aklına Bitcoin gibi bir kripto para birimi gelmekte ve internette Altcoin nedir, Altcoin nasıl alınır, Altcoin nereden alınır gibi soruları peş peşe sorarak araştırma içine girmekte veya kripto borsalar üzerinden Altcoin araştırması yaparak Altcoin satın almak istemektedir.

Oysa Altcoin yukarıdaki tanımımızda da bahsettiğimiz gibi bir kripto para birimi değildir ve Bitcoin harici tüm kripto paraları temsil eden bir terimdir. Yani daha da açık olacak olursak Ethereum, Monero, Dogecoin gibi kripto paralar Altcoin kategorisine girmektedir.

Bitcoin (BTC) her ne kadar kripto para denilince ilk akla gelen kripto para olsa da zamanla kazandığı değer ve potansiyelle birlikte treni kaçıranlar için artık alınması çok zor veya imkânsız hale gelmiştir.

Bitcoin’den sonra da piyasaya çıkan kripto paralar yatırımcılar için daha cazip hale gelince yatırımcılar Bitcoin’den çok Altcoinleri tercih etmeye başladı. Tabi Bitcoin’den sonra çıkan binlerce kripto para olduğundan dolayı da hepsine genel bir isim olarak Altcoin kelimesi kripto dünyasına kazandırıldı.

Altcoinlerle ilgili önemli bir konu ve dikkat edilmesi gereken husus vardır; Bitcoin dışındaki tüm kripto varlıklar Altcoin değildir, yalnızca kripto para özelliğine sahip kripto varlıklar, yani kendine ait bir blok zinciri (blockchain) olan kripto varlıklar Altcoin statüsüne girmektedir.

Token olarak tabir edilen ve herhangi bir kripto paranın blok zinciri üzerinde ortaya çıkan kripto varlıklar kripto para olarak değerlendirilemeyeceğinden Altcoin de değillerdir. Bu özellikteki kripto varlıklara token, kripto token veya jeton gibi isimler verilmektedir.

En büyük Altcoin veya en büyük ikinci kripto para hangisidir merak edenler için iki farklı cevap bulunuyor. Eğer en büyük Altcoin ya da diğer tabirle en büyük ikinci kripto para olarak Bitcoin’den hemen sonra çıkan ilk Altcoin soruluyorsa bu sorunun cevabı Namecoin (NMC)’dir. Bitcoin’den sonra en değerli ikinci kripto para yani en değerli Altcoin soruluyorsa da bu sorunun cevabı günümüz piyasa verilerine göre uzun zamandır Ethereum (ETH)’dir.

Altcoin Nereden Alınır?

Altcoin nereden alınır sorusunun cevabı tamamen satın alınmak istenen Altcoin birimine bağlıdır.

Daha önce de bahsettiğimiz üzere kripto piyasalarında binlerce Altcoin bulunmaktadır. Bu nedenle de dünyanın en çok kullanılan Binance, Huobi gibi kripto borsaları da dahil borsaların tüm kripto paraları listelemesi imkansızdır.

Bu nedenle de alınacak olan kripto para yani coin hangi kripto borsada listelendiyse o kripto borsadan ilgili kripto para alınabilir.

Altcoin Borsa Listelemeleri Nereden Öğrenilir?

Eğer bir Altcoin için satın alma işlemi yapmak istiyorsanız ancak bu Altcoin hangi borsada var bilmiyorsanız bunu öğrenmenin en basit ve kolay yolu CoinMarketCap veya CoinGecko gibi web siteleri aracılığıyla istenilen kripto parayı arattırıp Piyasalar (Markets) sayfasına gelerek listeleme yapan borsaları ve listeleme paritelerini görmektir.

Altcoin Nasıl Alınır?

Altcoin satın almak ile Bitcoin satın almak arasında hiçbir fark yoktur. Yani Bitcoin dışında herhangi bir kripto para satın alma işlemi zaten Altcoin satın alma işlemi olduğundan Altcoin nasıl alınır sorusunun cevabı kripto para nasıl alınır sorusunun cevabı ile aynıdır.

Yine de Altcoin nasıl satın alınır sorusunun cevabını genel çerçevede şu şekilde açıklayalım:

  1. Satın alınmak istenen kripto paranın listelendiği borsalar araştırılır ve içinden birisi seçilir. Araştırma için CoinMarketCap veya CoinGecko platformları kullanılabilir.
  2. Satın alma işleminin yapılacağı kripto borsa belirlendikten sonra bu kripto borsadan hesap açılır veya daha önce hesap açıldıysa hesaba giriş yapılır ve para yatırma işlemi gerçekleştirilir.
  3. Para yatırma işleminden sonra hedeflenen Altcoin en uygun pariteden seçilir ve satın alınır.

Eğer herhangi bir Altcoin için yatırım düşünülüyorsa ancak bunun için net bir Altcoin belirlenmediyse ve Altcoin tavsiyesi ya da Altcoin önerisi aranıyorsa, kripto borsa bazında bazı tavsiyelerimiz olacak:

  1. Piyasaların en güvenilir ve en çok tercih edilen Altcoin birimleri için Binance, Huobi ve OKX gibi kripto borsaları tercih edebilirsiniz.
  2. Piyasada henüz yeni olan ve gelecekte ciddi kazançlar sağlayabilecek Altcoin fırsatları ile yatırımlarınızı değerlendirmek için erken listeleme yapan MEXC, Gate.io gibi kripto borsaları tercih edebilirsiniz.

Altcoinler ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bu bölümde Altcoinler ile ilgili insanların en çok sorduğu soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Sürekli güncellenen bu bölüme kendi sorularınızı da eklemek için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz.

Altcoin Ne Kadar?

Altcoin bir kripto para birimi değildir. Genel olarak Bitcoin dışındaki tüm kripto paraların adı olan Altcoin, dolayısıyla piyasalarda işlem gören bir kripto varlık olmadığından bir değere de sahip değildir.

Bu açıklamadan yola çıkarak Altcoin kaç tl, Altcoin grafik gibi altcoin fiyat araştırmaları da sonuç getirmeyecektir.

Altcoin Ne Demek?

Altcoin; Alternative Coin kelimelerinin birleşiminden oluşmaktadır. Tam kelime anlamı Alternatif Koin ya da Alternatif Kripto Para olan Altcoin, Bitcoin dışındaki alternatif kripto para anlamına gelmektedir.

Altcoin Fiyatları Nereden Takip Edilir?

Kripto piyasalarında fiyatları ve grafik bilgileri en çok merak edilen ve araştırılan Altcoin fiyatları için Binansal Canlı Kripto Piyasa sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca bir Altcoin fiyatları canlı olarak TL, Dolar, Euro para birimlerinde ne kadar görmek Ne Kadar? sayfamızı ziyaret ederek fiyatları inceleyebilirsiniz.

En İyi Altcoin Hangisi?

Ne yazık ki bu sorunun net ve kesin bir cevabı yoktur. Kripto piyasalarda yer alan binlerce kripto paranın her birinin bir projesi, hedefi, değeri, gelecek planları ve sahip olduğu bir yatırımcı kitlesi ve topluluğu bulunur. Bu nedenle de en iyi kriterini neye göre belirlemek istiyorsanız ona göre en iyi altcoini seçebilirsiniz.

Altcoin Sezonu Ne Zaman?

Altcoin sezonu diye bir kavram kripto dünyasında yoktur. Geleneksel piyasalarda da olduğu gibi zaman zaman kripto piyasaları ayı sezonu denilen düşüş sezonuna veya boğa sezonu denilen yükseliş sezonuna geçer. Ancak Altcoinler için herhangi bir sezon söz konusu değildir ve sezonlar tüm kripto varlıkları etkilemektedir.

Altcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Altcoin madenciliği için yani Altcoin üretmek iki alternatif madencilik türü mevcuttur.

Madencilik Bitcoin gibi Proof of Work (PoW) protokolüne sahip bir Altcoin seçtiyseniz ve madenciliği yasalsa, bu durumda yine Bitcoin’de olduğu gibi hedeflenen Altcoin için özel hazırlanmış ya da hazırlanabilecek madencilik donanımı edinebilirsiniz.

Proof of Stake (PoS) denilen ve bir nevi madencilik yerine geçen Staking ya da Yield Farming imkânı sunan bir Altcoin seçtiyseniz de bu durumda ilgili Altcoin biriminden satın almak istediğiniz kadar alıp Stake veya Yield Farming imkânı sunan bir platform seçerek madencilik yapabilirsiniz.

Altcoin Haberleri Nereden Takip Edilir?

Altcoin haber kaynağı olarak birçok internet sitesi ve haber platformu mevcuttur ancak Altcoin haberleri son dakika olarak takip edildiği takdirde ciddi avantajlar kazandırabilir.

Altcoin Rallisi Nedir?

Altcoin rallisi, bir Altcoin biriminin analiz verilerinde göstermiş olduğu düşüş veya yükseliş rekabeti demektir.

Altcoin Nasıl Üretilir?

Altcoinler de tıpkı Bitcoin gibi madencilik yapılarak üretilebilmektedir. Buna en güzel ve bilinen örnek ise Ethereum madenciliğidir.

Altcoin madenciliği, Bitcoin madenciliğine nazaran daha az maliyetli olduğundan çokça tercih edilmektedir. Ancak Altcoin madencilik açısından daha az maliyetli olsa da bazı Altcoin birimlerinin madenciliği oldukça zor olabilmektedir.

Altcoin Mining Nasıl Yapılır?

Altcoin mining yani Altcoin madenciliği yapmak için satılan hazır donanım sistemleri olduğu gibi Altcoin madencilik programları ve platformları da bulunmaktadır ancak seçim yaparken çok dikkatli olmakta fayda var çünkü özellikle Altcoin madenciliği ile ilgili internette çok fazla dolandırıcılık uygulamaları ve programları mevcuttur.

Altcoin Sepeti Nedir, Nasıl Yapılır?

Birden fazla Altcoin’e yapılan yatırımların oluşturduğu yatırım türüne Altcoin sepeti denilmektedir. Altcoin sepeti nasıl yapılır sorusunun cevabı ise kısa ve öz olarak kripto para yatırımı yapmakla aynıdır diyebiliriz.

Bu noktada tek dikkat edilmesi gereken gelecek vaat eden altcoinler belirlenerek bunlara yatırım yapılmalı ve orta/uzun vadede bekletilmelidir.

Hangi Altcoin için Yatırım Yapılmalı?

Bu sorunun cevabını en iyi yatırımcının kendisi verebilir. Geleceği olan, yorumları yeterli miktarda ve pozitif olan, projesiyle öne çıkan tüm Altcoinler birer yatırım fırsatı olarak görülebilir. Ancak hangisinin kısa bir sürede güzel bir fiyatlanma yapacağını ise yalnızca piyasa ve yatırımcılar belirleyebilir.

Altcoin projeleri dikkatle incelendiğinde ve eski ve güncel Altcoin yorumları yine dikkatle takip edildiğinde zaten geleceği olan ve yükseliş potansiyeli gösteren Altcoinler rahatça belirlenebilir.

Özetle hangi Altcoin alınmalı sorusunun cevabını ancak genel bir cevap olarak güvenilir tüm altcoinler alınabilir cevabı verilebilir.

Altcoin Analizi Nasıl Yapılır?

Altcoin analizi yapmak ile Bitcoin analizi yapmak arasında hiçbir fark yoktur. Bundan dolayı da eğer Altcoin analizi yapmak istiyorsanız borsa analiz eğitimi almış olmanız ya da analiz yapmayı biliyor olmanız yeterlidir.

Aynı şekilde Altcoin teknik analiz nasıl yapılır sorusunun cevabı da yine borsa analizi yapabilmekte gizlidir. Eğer borsa analizi yapmayı bilmiyorsanız bu durumda Altcoin analizleri araştırmayı yapmanız gerekecektir.

Bitcoin Altcoin İlişkisi Nedir?

Bitcoin ile Altcoin arasındaki ilişkiyi en sade şekilde tarif edecek olursak Altcoin Bitcoin alternatifidir diyebiliriz. Çünkü kripto piyasaları Bitcoin ve Altcoin olarak ayrılmakta olup Bitcoin tek başınayken Altcoin kategorisinde binlerce kripto para yer almaktadır.

Bitcoin Almadan Altcoin Almak Mümkün Müdür?

Elbette mümkündür. Yalnızca alınmak istenen kripto para eğer yalnızca BTC paritesinde yer alıyorsa Bitcoin ile satın almak gerekir ancak bunun dışında Bitcoin almadan Altcoin almak oldukça basittir.

En Ucuz Altcoin Hangisi?

Kripto piyasası hem çok hareketli hem de sürekli olarak yeni üyeler kazanan bir piyasa olduğundan en ucuz Altcoin ya da en pahalı Altcoin unvanları sürekli olarak el değiştirmektedir. Bu nedenle anlık olarak Canlı Kripto Piyasa verilerini fiyata göre sıralayarak en ucuz ve en pahalı Altcoinleri bulmak en sağlıklı yoldur.

Ek olarak en kârlı Altcoin ve en zararlı Altcoin verileri de yine en ucuzu ve en pahalıyı belirlemek kadar zordur ve anlık verilere göre hareket edilmelidir.

Altcoin Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Belli başlı ve kripto piyasalarında zirvelerde yer alan Altcoinler dışında eğer bir Altcoin alım satımı yapılacaksa mutlaka bu Altcoin’e ait Whitepaper denilen teknik döküman okunmalı ve Altcoin projesi değerlendirilmelidir.

Ayrıca ilgili Altcoin yorumları dikkatle okunup Altcoin haberleri güncel bir şekilde takip edildiği takdirde büyük zararlardan koruyacağı gibi kazanç fırsatlarını da değerlendirmenizi sağlar.

Son olarak internette bir ton Altcoin yatırım tavsiyesi ve Altcoin tüyoları bulmak mümkündür. Hemen hepsi en iyi Altcoin tavsiyeleri olarak tanıtılan bu Altcoin önerileri de değerlendirilirken mutlaka dikkatli olmak ve kılı kırk yararak düşünmek gerekir.

En İyi Altcoin Borsası Hangisidir?

Aslında Altcoin borsası diye bir borsa türü yoktur. Çünkü DEX platformlarının büyük çoğunluğu da dahil tüm kripto borsalar hem Bitcoin hem de Altcoin listelemeleri yapmaktadır ve sadece Altcoin al sat işlemi yapılan bir kripto borsa ya da Altcoin al sat siteleri yoktur.

En iyi altcoin borsaları bir köşeye dursun Altcoin borsaları diye bir kategori olmadığını anladıysak bu durumda Altcoin alınabilecek en iyi kripto borsaları merak etmeye başlayacaksınız. Bu durumda da en iyiyi seçmek tamamen kişinin ne istediğine bağlıdır. Örneğin güvenilir bir kripto borsa ya da fırsat yatırımı sunan bir kripto borsa seçimi yapılabilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_k_n
Şaşkın
0
hasta
Hasta
Altcoin Nedir, Nasıl ve Nereden Alınır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir