Boğa Piyasası Nedir, Nasıl ve Nereden Anlaşılır?

Boğa Piyasası Nedir, Nasıl ve Nereden Anlaşılır?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para piyasası hakkında merak edilenler saymakla bitmezken gün geçtikçe yeni şeyler merak edilmeye devam ediyor. Teknolojinin getirdiği yenilikler arasında ilk sıralara oynayacak olan kripto para teknolojisi, sunduğu imkânlar doğrultusunda ve kazandırdığı yenilikler sayesinde ilgi görmeye devam etmektedir.

Tabi yeni bir teknoloji söz konusu ise yeni terimlerin ortaya çıkması kaçınılmazdır. Kripto sektörü ile birlikte hayatımıza giren terimlerden birisi olan Boğa Piyasası bu makalemizi konusunu oluşturmaktadır.

Boğa Piyasası Nedir?

Boğa Piyasası, en temel tanımıyla “fiyatların artış eğiliminde olması” olarak nitelendirilebilir.

İngilizce Bullish Market teriminden dilimize kazandırılan Boğa Piyasası, başta kripto para piyasası olmak üzere birçok piyasa hakkında öngörüler sunar. Genellikle de finansal ürünlerin fiyatlarında ve finansal ürün talebindeki artışın bir göstergesidir.

Boğa piyasası, ayı piyasasının aksine, kripto para piyasası üzerindeki olumlu etkileri gösterir. Alım gücünün daha fazla olduğu bu dönemde hemen her yatırımcı alım yapmayı tercih eder. Boğa piyasasında ayı piyasasında olduğu gibi bir kararsızlık veya durağanlık söz konusu değildir.

Daha da özetlemek gerekirse boğa piyasası, ayı piyasasının tam anlamıyla tersidir.

Boğa Piyasası Ne Zaman Başlar? Ne Kadar Sürer?

Boğa piyasasının ne zaman başlayacağı, ne kadar süreceği ayı piyasasında söz konusu olduğu gibi belirsiz bir durumdur. Ancak tam anlamıyla bilinmese de boğa piyasasının başlangıcı hakkında tahminlerde bulunabilmek mümkündür.

En basit yöntemle belli bir dönem içerisinde ve belirli bir uzunlukta olmayan boğa piyasasının başlangıç dönemleri, daha önceki boğa piyasalarının başlangıç tarihlerine bakılarak öngörülebilir. Ancak yine de kesin bir tarih veya bilgi verememektedir.

Boğa Piyasası Adını Nereden Almıştır?

Boğa piyasasına neden “boğa” isminin verildiğini merak etmiş olabilirsiniz. Belki de saçma bulmuşsunuzdur ama boğa piyasasına bu ismin verilmesinin arkasında mantıklı bir neden ve benzerlik yatmaktadır. Daha önce kızgın bir boğayı saldırı halindeyken gördüyseniz, boğa adının neden verildiğini tahmin etmeniz daha kolay olacaktır.

Boğalar, saldırı anında güçlerini boynuzlarıyla gösterirler ve saldırı anında saldırdıkları nesneyi boynuzlarına geçirmek için aşağıdan yukarıya doğru hamle yaparlar.

Boğaların saldırı anındaki bu davranışı, boğa piyasasındaki yükselişin sembolize edilmesinde ilham kaynağı olmuştur.

Boğa Piyasası Aşamaları Nelerdir?

Boğa piyasası, 3 aşamadan oluşmaktadır ve bu 3 aşama en özet açıklamalarıyla aşağıdaki gibidir:

1. Toplama Aşaması

Boğa piyasasının henüz etkisini göstermediği dönemde gerçekleşen ön aşama Toplama Aşaması‘dır. Zarara uğramış küçük yatırımcılarının küçük değerlerdeki finansal ürünlerinin büyük yatırımcılar tarafından alınması bu aşamanın temel prensibidir. Boğa piyasasının etkin olmamasından dolayı bu aşamada yükseliş görülmemektedir.

2. Alım Dalgası Aşaması

İkinci aşama olan Alım Dalgası, yükseliş eğiliminin yeni yeni belirmeye başladığı asıl aşamadır. Yükselişin net şekilde görülmesi sonucunda küçükten büyüğe bütün yatırımcılar alım yapmaya başlar. Boğa piyasasının etkisini yoğun bir şekilde gösterdiği ve işlem hacminin yükseldiği bir aşamadır.

3. Doygunluk Aşaması

İsminden de anlaşılabileceği gibi piyasanın doygunluğa ulaşması sonucu gerçekleşen son aşama Doygunluk Aşaması’dır. Yatırımcılar alım eylemlerini azaltır ve dolayısıyla hareketlilik azalır.

Boğa Formasyonları Nelerdir?

Boğa piyasasını gösteren bazı formasyonlar bulunmakta ve teknik analizlerde bu formasyonlar oldukça faydalı bilgiler sağlamaktadır. Tabi bu formasyonların her birinin özel olarak incelenmesi ve öğrenilmesi gerekir ancak bilgi oluşması açısından bu formasyonlardan ve hangi formasyon kategorisinde yer aldıklarından bahsetmek gerekirse aşağıdaki gibi başlıklar halinde listeleyebiliriz.

Yukarı Eğilimli Formasyonlar

 1. Delen Mumlar
 2. Tepen Mumlar
 3. Terk Edilmiş Bebek
 4. Doji Sabah Yıldızı
 5. Sabah Yıldızı
 6. Üç Beyaz Asker
 7. Üçlü Dıştan Yukarı
 8. Üçlü İçten Yukarı
 9. Bebek Yuttuğunu Gizleyen

Orta Derecede Güvenilir Formasyonlar

 1. Yutan Boğa
 2. Yusufçuk Doji
 3. Uzun Doji
 4. Mezartaşı Doji
 5. Kros Hamile
 6. Güvercin Yuvası
 7. Doji Yıldız
 8. Sandviç Arası
 9. Çakışan Dip
 10. Değen Mumlar
 11. Güneyde Üç Yıldız
 12. Üçlü Vadi
 13. Üç Yıldız
 14. Kopan Boğa
 15. Merdiven Taban

Düşük Derecede Güvenilir Formasyonlar

 1. Çekiç
 2. Ters Çekiç
 3. Belden Tutma
 4. Hamile

Yükselişe Devam Formasyonları (Yüksek Derecede Güvenilir)

 1. Yan Yana Beyaz Mumlar
 2. Yükselen Üç Hamile
 3. Kenardan Tutan

Yükselişe Devam Formasyonları (Orta Derecede Güvenilir)

 1. Yukarı Aralığı kapatan
 2. Aralığı Kapatmayan Tasuki

Yükselişe Devam Formasyonları (Düşük Derecede Güvenilir)

 1. Üç Çubuğu Vuran
 2. Ayrılan Mumlar
 3. Uzun Beyaz Mum
 4. Beyaz Marubozu
 5. Beyaz Kapanan Marubozu
 6. Beyaz Açılan Marubozu

Bu formasyonları detaylı ve güvenilir bir teknik analiz eğitimi alarak ve TradingView gibi platformların sunduğu araçlar ile kullanarak hem boğa ve ayı piyasasını hem de kripto paraların gelecek fiyat tahminlerini yapabilirsiniz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_k_n
Şaşkın
0
hasta
Hasta
Boğa Piyasası Nedir, Nasıl ve Nereden Anlaşılır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir