Immutable X (IMX) Nedir, Nasıl ve Nereden Alınır?

Immutable X (IMX) Nedir, Nasıl ve Nereden Alınır?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Blockchain teknolojisi kripto paraların yanı sıra aynı zamanda yeni nesil teknoloji ve gelişmeleri de dünyaya kazandırmaya devam ediyor. Immutable X projesi ve IMX Token da son dönemin gözde projelerinden yalnızca birisi…

Bu içeriğimizde sizlere Immutable X nedir sorusunun cevabıyla birlikte IMX Token nedir, nasıl ve nereden alınır gibi en sık sorulan soruların cevaplarını aktarmaya çalışacağız.

Immutable X Nedir?

Immutable X, Ethereum ekosisteminde ve Ethereum blok zincirindeki NFT’ler için oluşturulmuş Layer 2 projesidir.

Ethereum blok zincirindeki pazar yerleri, oyunlar ve uygulamalar için sıfır gaz ücreti, anında alım satım ve karbon nötr NFT‘leri ödün vermeden hayata geçirmeyi hedefleyen Immutable X, aynı zamanda sağladığı API imkânıyla da kısa sürede NFT‘ler oluşturulmasını sağlamaktadır.

Kendini “Sınırsız Bir Değişim Protokolü” olarak tanıtan Immutable X‘e göre varlık ticaretinin geleceği dijitaldir. Bu düşünceyle de NFT‘lerin Ethereum tarafından güvence altına alınan açık, merkezi olmayan bir ekosistemde alınıp satılmasını sağlayan Immutable X‘in öne çıkan özellikleri şu şekildedir:

 • Eşler arası ticaret için sıfır gaz ücreti,
 • Ticaret ücretlerinin belirlenmesi,
 • Kullanıcıların kendi özel anahtarlarını kullanma imkânı,
 • 9.000+ TPS’ye kadar muazzam ölçeklenebilirlik,
 • Ethereum tarafından güvence altına alınmışlık ve L1’in güvenliğini devralan gerçek bir L2 teknolojisi,
 • Oluşturulan veya ticareti yapılan herhangi bir NFT’nin %100 nötr karbon izi oluşturması.

Bu özelliklerinin yanı sıra Immutable X Mint adında bir araca da sahip olan Immutable X, özel kripto varlıklar oluşturulmasını ve kolayca dağıtılmasını sağlamaktadır. Oluşturulan varlıkları sıfır gaz ücretiyle sunmanın ve Ethereum güvencesi altına almasının yanı sıra Immutable X Mint, çok hızlı işlem süreçleri ve tekli ya da çoklu işlem seçenekleri de sağlamaktadır.

Kendini sürekli geliştirmeyi misyon edinen Immutable X, normal Ethereum performansından 600 kat hızlı performans göstererek saniyede 9.000’den fazla işlemi desteklerken; sıfır maliyet ücreti, sıfır bilgi kanıtı, metaverse ve GameFi ile uyumluluk, hack saldırılarına karşı kusursuz bir sistem, %100 güvenilirlik ve sıfır karbon izi ile çevre dostluğunu misyonları arasına almıştır.

IMX Token Nedir?

IMX Token, Immutable X projesinin Ethereum tabanlı yerel token belirtecidir.

Ethereum‘un NFT ekosistemine güç vermeyi amaçlayan IMX Token, Immutable X işlemlerinde minimum %20 ödeme yolu olarak kullanılması şartı ile piyasada güçlü tutulmaya çalışılmaktadır. Ayrıca Immutable X projesindeki yönetişim sisteminde de elinde IMX Token olan kullanıcılara ve yatırımcılara oy kullanma hakkı kazandırmaktadır.

Staking özelliğine sahip olan ve dolayısıyla ödüller kazanma şansı da sunan IMX Token, toplamda 2.000.000.000 adet arzı olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu toplam arzın %4’lük kısmı rezerv olarak saklanırken %19,26’lık kısmı özel ve genel ön satışlarla satılmış, %25’lik kısmı projeyi geliştirmek üzere ayrılmış ve kalan %51,74’lük kısım ise ekosisteme ayrılmıştır.

Ayrıca Play to Earn projesine de sahip olan Immutable X‘e bağlı olarak IMX Token‘ın cüzdanlarda tutulmasını sağlamak üzere bir Oyna Kazan sistemi de yer almaktadır. Gods Unchained adında oyuna bağlı olarak bu oyunu oynayan ve oyun hesabını Immutable X‘e bağlayan kullanıcılar ödül olarak dağıtılan 100.000 adet IMX Token‘ı kazanabilecekler.

IMX Token Nereden Alınır?

IMX Token satın alabilmek için temelde merkezi kripto borsalar ve merkeziyetsiz kripto borsalar olmak üzere iki temel yöntem bulunmaktadır.

Merkeziyetsiz kripto borsalardan Ethereum tabanlı bir DEX platformu olan UniSwap tercih edilebilirken ayrıca IMX Token listelemesi yapan merkezi kripto borsalar da tercih edilebilir.

IMX Token Nasıl Alınır?

Eğer merkezi bir kripto borsa üzerinden Immutable X (IMX) Token satın almak istiyorsanız IMX Token listelemesi yapan kripto borsalardan biri olan Gate.io Borsası üzerinden aşağıdaki adımları izleyerek IMX Token satın alabilirsiniz:

  • Gate.io Borsası hesabınıza giriş yapın. Eğer Gate.io Borsası’nda hesabınız yoksa oluşturmak için buraya tıklayın.
  • Hesabınıza giriş yaptıktan satın almak istediğiniz IMX tutarı kadar transfer gerçekleştirin. Uygun transfer ücretlerinden dolayı Tron (TRX) kripto para birimini kullanabilirsiniz.
  • Transferiniz Gate.io hesabınıza ulaştıktan sonra Piyasalar sayfasına gidin ve önce transferinizi Tether (USDT) birimine çevirip daha sonra arama bölümüne IMX yazarak IMX/USDT paritesini seçin.
  • Açılan sayfada satın almak istediğiniz miktarı belirleyin ve IMX Al (Buy IMX) butonuna tıklayarak satın alma işlemini tamamlayın.

Gate.io Borsası’nın kullanımı ile ilgili detaylı bir kılavuz arıyorsanız Gate.io Borsası ve Detaylı Kullanma Rehberi başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Gate.io Borsası yerine farklı bir merkezi kripto borsa istiyorsanız da yine IMX Token listelemesi yapan MEXC Borsası’nı tercih edebilirsiniz.

MEXC Borsası’ndan hemen bir hesap açarak IMX Token almak için buraya tıklayabilirsiniz. Ayrıca MEXC Borsası’nın kullanımı hakkında detaylı bilgi için de MEXC Borsası ve Detaylı Kullanma Rehberi başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Immutable X (IMX) ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bu bölümde Immutable X ve IMX Token ile ilgili kullanıcıların en sık sorduğu soruların cevaplarını vermeye çalışacağız. Sizden gelen talepler ve sorularla birlikte bu alan düzenli olarak güncellenecektir.

Immutable X Coin Nedir?

Immutable X, Ethereum blok zincirinde oluşturulmuş bir proje olduğundan tahmin edileceği üzere Immutable X (IMX) bir coin değil token birimidir. Bu nedenle de Immutable X Coin veya IMX Coin gibi terimler hatalı terimlerdir.

Immutable X (IMX) Geleceği Olan Bir Proje Mi?

Immutable X, Ethereum güvencesine sahip ve Ethereum‘un kurucusu Vitalik Buterin tarafından da oldukça başarılı bulunmuş bir proje olduğundan geleceği parlak görülmektedir. Ayrıca sunduğu özellikler ve teknolojilerin yanısıra metaverse ve GameFi destekli olması da projeyi öne çıkarmaktadır.

Immutable X (IMX) Binance Borsası’nda Var mı?

Immutable X, birçok kripto borsada listelenmiş olmasına karşın henüz Binance Borsası‘nda yer almamaktadır. Listelendiği kripto borsalardan başlıcaları ise şu şekildedir:

Immutable X (IMX)’in Resmî ve Takip Edilebilir Hesapları

Immutable X (IMX) Resmî Web Sitesi
https://www.immutable.com/

Immutable X (IMX) Twitter
https://twitter.com/Immutable

Immutable X (IMX) Telegram
https://t.me/immutablex

Immutable X (IMX) Reddit
https://www.reddit.com/r/ImmutableX/

Immutable X (IMX) Discord
https://discord.com/invite/6GjgPkp464

Immutable X (IMX) CoinMarketCap
https://coinmarketcap.com/tr/currencies/immutable-x/

Immutable X (IMX) CoinGecko
https://www.coingecko.com/tr/coins/immutable-x

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_k_n
Şaşkın
0
hasta
Hasta
Immutable X (IMX) Nedir, Nasıl ve Nereden Alınır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir