Step App (FITFI) Nedir, Nasıl ve Nereden Alınır?

Step App (FITFI) Nedir, Nasıl ve Nereden Alınır?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

STEPN projesi ile birlikte Move to Earn sistemine benzer sistemler, kripto dünyasının en popüler akımlarından birisi haline geldi. Bu akımda STEPN’dan sonra en çok dikkat çeken proje ise Step App ve yerel token birimi FITFI oldu.

STEPN uygulaması ile birlikte birçok kişi kazanç sağlamaya başlayınca bu projeye geç kaldığını düşünen kullanıcılar Step App projesini yakından incelemek için Step App nedir ve FITFI Coin nedir, nasıl alınır, nereden alınır gibi soruları çok sık sormaya başladılar.

Bu makalede Step App nedir sorusunun ve FITFI Token nedir, nasıl ve nereden alınır gibi soruların cevaplarıyla birlikte Step App (FITFI) ile ilgili tüm detayları aktarmaya çalışacağız.

Step App Nedir?

Step App; insanlara sağlıklı yaşamı teşvik etmek amacı taşıyan, yürüyerek ve koşarak kazanç sağlamayı hedefleyen NFT odaklı Web 3.0 ve GameFi projesidir.

move2earn felsefesine odaklı olarak ortaya çıkan Step App, yakın zaman içerisinde kullanıma açmayı düşündüğü uygulama ile SNEAK adı verilen NFT tabanlı ayakkabı sahiplerine gün içerisinde yürüdükçe ve koştukça belli oranda kazanç sağlamayı vaat etmektedir.

STEPN uygulamasından esinlenerek ortaya çıkan ve henüz çok yeni olan Step App, Avalanche ağında başlatılan bir projedir. Dolayısıyla piyasaya çıkacak olan uygulamada AVAX kullanımı da oldukça sık olacaktır.

Step App projesinde kullanıcılar SNEAK adı verilen ayakkabıları satın alabilecek ve sonrasında hareket ederek kazanç elde edebilecekler. Başta SNEAK’ler olmak üzere oyundaki bütün nesneler NFT tabanlı olacaktır.

Step App henüz kullanıma sunulmamış ve Beta yani geliştirilme aşamasında olan bir uygulamadır. Bu sebeple, henüz kimseye bir kullanım sağlamıyor ancak yakın zaman içerisinde uygulamayı kullanıma açmayı düşünen projede staking yapılarak Genesis SNEAK modellerine sahip olabilme fırsatı sunuluyor.

Step App Nasıl Çalışır?

Step App içerisinde oyun ekonomisi bulunduran bir Web 3.0 oyun uygulamasıdır.

Step App, uygulama içerisinde; stake etme, likidite teşvikleri, token satın alma, token yakma gibi çeşitli yöntemler kullanarak oyun içerisindeki gelir akışını sağlar. Bu sayede, uygulama geliştiricileri hem oyun ile kullanıcılara fayda sağlayabilirler hem de oyun içerisinde bir çeşit ekonomik bir sistem oluşturabilirler. Ayrıca, kullanıcılar koşu ve yürüyüş yaparken SNEAK adı verilen ayakkabılar üzerinde bir stake işlemi gerçekleşir. Uygulama içerisindeki ekonomik işleyişi kısaca sizler için aşağıdaki şekilde aşama aşama derledik.

Oyun İçerisinden Elde Edilen Gelirler: Oyun içinde yapılan NFT veya çeşitli eşyaların (itemler) satışı ve oyun içerisinde alınan küçük komisyonlarla sağlanan gelir akışını ifade eder.

FITFI Token: Step App uygulamasının kripto para birimi olan FITFI Token ile sağlanan gelir akışı dengelenir. Uygulama içi yapılan harcamaların %50’si ile FITFI Token alınır. FITFI Token sahibi olan kullanıcılar, token’larını stake ederek gelir elde edebilirler. Bütün bunlar sayesinde uygulamanın kripto para birimi olan FITFI Token’ın hem değeri korunur hem de uygulamadaki gelir akışı dengelenir.

KCAL Token: KCAL Token uygulama içerisinde ödeme yapmak ve çeşitli işlemler için kullanılan token birimidir. Ayrıca, SNEAK sahibi olan kullanıcılar yürüdükçe KCAL Token kazanırlar.

Step App Nasıl Oynanır?

Step App kullanıcısı olmak için gelecek dönemde kullanıma açılacak olan uygulamanın akıllı telefonlara veya tabletlere indirilmesi gerekecektir. Kullanımı da STEPN uygulamasını kullanan kişiler için çok zor olmayacaktır fakat, uygulama henüz kullanım aşamasında olmadığı için uygulamanın kullanımı ile ilgili kesin bir şey yazmak pek doğru olmaz.

FITFI Token Nedir?

FITFI Token, Step App ağındaki yönetim için kullanılan token birimidir.

FITFI Token sahipleri, uygulama ile ilgili çeşitli yönetimsel konularda oy kullanma hakkına sahip olurlar. Ayrıca, uygulama içerisindeki oyun gelirlerinin %50’si FITFI Token satın almak için kullanılır. Bu sayede uygulamadaki gelir akışı FITFI Token ile sağlanır ve uygulamada kârlılık token biriminin değerine yansıtılır.

FITFI Token’ın maksimum arzı 5.000.000.000 (5 Milyar) adet ile sınırlandırılmış olup arz dağılımı ise şu şekildedir:

 • %30’luk kısım oyuncu kazançlarına,
 • %15’lik kısım kurucu ekibe,
 • %15’lik kısım pazarlama, satın alma çalışmalarına,
 • %20’lik kısım stake, likidite oluşturmaya,
 • %14’lük kısım halka yapılan satışlara,
 • %6’lık kısım danışmanlara ve partnerlere.

FITFI Token Nasıl ve Nereden Alınır?

FITFI Token, Step App uygulamasının potansiyeline inanan kullanıcıların FITFI Coin nasıl alınır ve FITFI Coin nereden alınır sorularına çok fazla maruz kalmaktadır. FITFI Token nereden alınır veya FITFI Token hangi borsada merak edenler için güzel haber ise FITFI hali hazırda birkaç merkezi kripto borsada listelenmiştir.

FITFI Token nasıl alınır sorusuna cevap bulmak isteyenler ise aşağıdaki adımları takip ederek FITFI Token listelemesi yapan merkezi kripto borsalardan biri olan Gate.io üzerinden FITFI Token satın alabilirler:

 • Gate.io Borsası hesabınıza giriş yapın. Eğer Gate.io Borsası’nda hesabınız yoksa oluşturmak için buraya tıklayın.
 • Hesabınıza giriş yaptıktan satın almak istediğiniz FITFI Token tutarı kadar transfer gerçekleştirin. Uygun transfer ücretlerinden dolayı Tron (TRX) kripto para birimini kullanabilirsiniz.
 • Transferiniz Gate.io hesabınıza ulaştıktan sonra Piyasalar sayfasına gidin ve arama bölümüne FITFI yazarak FITFI/USDT paritesini seçin.
 • Açılan sayfada satın almak istediğiniz miktarı belirleyin ve FITFI Satın Al (Buy FITFI) butonuna tıklayarak satın alma işlemini tamamlayın.

Gate.io Borsası’nın kullanımı ile ilgili detaylı bir kılavuz arıyorsanız Gate.io Borsası ve Detaylı Kullanma Rehberi başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Step App (FITFI) ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bu bölümde Step App, FITFI Token ve KCAL Token ile ilgili en sık sorulan soruların cevaplarını aktarmaya çalışacağız. Bu bölüm düzenli olarak güncellenecektir.

Step App (FITFI) Staking İşlemi Nasıl Yapılır?

Yakın bir zaman dilimi içerisinde Step App ekibi, sahip olunan FITFI Token miktarını stake ederek Genesis ayakkabı kazanılabileceğini duyurdu ve sistemi hizmete açtı.

Step App staking sisteminde stake edilen her 100 FITFI Token için günlük bir kupon kullanma hakkı sunulmakta ve her kupona %35 ihtimalle ayakkabı çıkma ihtimali bulunmaktadır. Ek olarak bu fırsat her kullanıcı için 500 adet FITFI Token ile yani günlük 5 adet kuponla sınırlandırılmıştır.

Step App için staking yapmak isteyen kullanıcıların ihtiyacı olan şey ise bir MetaMask cüzdanı ve bu cüzdana aktarılacak olan FITFI Token’lar ile işlem yapılmasıdır. Bu şekilde anlatılınca oldukça basit görülse de aslında işlemler başlangıç aşamasındaki kullanıcılar için biraz karışık olduğundan sırasıyla anlatacağız.

İlk olarak MetaMask cüzdan uygulamasını telefonunuza ve akıllı tabletinize indirmeniz gerekiyor. Uygulamayı indirdikten sonra ise uygulamanın yönlendirmeleriyle birlikte kendinize hızlıca bir kripto cüzdanı oluşturabilirsiniz.

Cüzdanı oluşturduktan sonra MetaMask cüzdanına Avalanche Network’ü eklemeniz gerekmektedir. Bunun için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • MetaMask uygulamasını açın ve sol üstteki menü ikonuna tıklayarak Settings bağlantısına tıklayın.
 • Açılan sayfada Networks bağlantısına ve yeni sayfada en altta yer alan Add Network butonuna tıklayın.
 • Yeni sayfada eklemek istediğiniz ağın bilgileri istenecektir. Avalanche ağını eklemek için aşağıdaki bilgileri kullanın ve Add butonuna tıklayın.
  • Network Name: Avalanche Network
  • RPC Url: https://api.avax.network/ext/bc/C/rpc
  • Chain ID: 43114
  • Symbol: AVAX
  • Block Explorer URL: https://snowtrace.io
 • Avalanche ağını oluşturduktan sonra yine Network menüsünden Avalanche Network’ü seçin.

Avalanche ağını oluşturduktan sonra şimdi de cüzdana FITFI Token’ı eklemeniz gerekecek. Bunun için ise aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • MetaMask uygulamasını açın ve sol üstteki menüden Wallet sayfasına gelin.
 • Alt kısımda yer alan “Don’t see your token” metninin hemen altındaki Import Tokens bağlantısına tıklayın.
 • Açılan sayfada Token Address yazan kısma FITFI Token’a ait contract address bilgisini yani 0x714f020c54cc9d104b6f4f6998c63ce2a31d1888 adresini girmeniz gerekiyor.
 • Yukarıdaki adresi girdikten sonra Token Symbol yazan alanda otomatik olarak FITFI ibaresinin çıkması gerekiyor. Eğer çıkmazsa kendiniz yazın ve Import butonuna tıklayın.

Yukarıdaki adımlardan sonra FITFI Token cüzdanınıza eklenmiş olacaktır. Şimdi sırada cüzdanınıza FITFI Token göndermek geliyor. Bunun için FITFI Token listelemesi yapan merkezi borsalardan birinden FITFI Token alımı yapmış olmanız gerekiyor. Alım yaptıktan sonra aşağıdaki adımları takip edin:

 • MetaMask uygulamasına girin ve FITFI Token bağlantısına tıklayın.
 • Açılan sayfada Receive bağlantısına tıklayıp çıkan ekranda hemen kare kodun altındaki cüzdan adresini Copy bağlantısına tıklayarak kopyalayın.
 • FITFI Token satın aldığınız merkezi kripto borsaya gidip, FITFI Token’a tıklayarak Çekme veya Withdraw sayfasına gidip kopyaladığınız adresi adres bölümüne yapıştırın ve ağ olarak AVAX C-Chain ağını seçin.
 • Çekmek istediğiniz miktarı da girerek gerekli onayları verip transferi başlatın.

Kısa bir sürede FITFI Token’lar cüzdanınıza gelmiş olacaktır. Ek olarak MetaMask’ta yapacağınız işlemlerde gas fee yani işlem ücreti AVAX üzerinden ödeneceği için aynı işlemi cüzi bir miktarda AVAX transferinde de gerçekleştirin. Bunun için yukarıdaki adımların aynısını FITFI yerine AVAX üzerinden yapabilirsiniz.

AVAX transferini de yaptıktan sonra bu aşamada yapılması gereken son işlem için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • MetaMask uygulamasını açın ve sol üstteki menüye tıklayıp Browser sayfasına gidin.
 • Üst kısımdaki adres bölümüne https://staking.step.app/ adresini girin.
 • Açılan sayfada otomatik olarak cüzdan bağlantı isteği gelecektir, izin vererek cüzdanınızı bağlayın.
 • Daha sonra cüzdanınızdaki FITFI Token’ları kullanabilmesi için siyah butona tıklayarak gerekli izni verin.
 • Bu aşamadan sonra siyah butonda Stake ibaresi yer alacaktır, bu butona tıklayın ve stake etmek istediğiniz token miktarını girip daha sonra onay vererek staking işlemini başlatın.

Step App için staking işlemi tüm bu adımlardan sonra başlamış olacaktır. Kazandığınız kupon miktarını aynı sayfadaki sayaç bölümünden zaman zaman giriş yaparak görebilirsiniz.

KCAL Token Nedir?

KCAL Token, Step App uygulaması içerisinde ödeme işlemlerinde kullanılan token birimidir.

KCAL ile kullanıcılar sisteme ait NFT formatında olan SNEAK adlı ayakkabılardan satın alarak, kazanç elde ederler. Kazançlar da KCAL Token olarak ödenir. Ayrıca, yürüyerek kazanıla KCAL Token’ler 10 günlük dönemlerde teslim edilir.

FITFI Coin ve KCAL Coin Nedir?

FITFI ve KCAL, kendilerine ait bir blok zincirinde yer alan kripto paralar değil Avalanche ağında yer alan token özellikli kripto paralardır ancak kullanıcılar kullanım alışkanlıklarından dolayı FITFI Coin ve KCAL Coin terimlerini sıkça kullanmaktadır.

FITFI Token Hangi Borsalarda Var?

FITFI Token başta Gate.io, KuCoin başta olmak üzere birkaç global borsada daha yer almaktadır. Satın almak için en uygun seçenek hacminden dolayı Gate.io Borsası olacaktır.

FITFI Token Geleceği Olan Bir Kripto Para mı?

Kendi klasmanındaki uygulamaların hızla yükselişe geçmesinin ardından Step App uygulamasının da yüksek oranlarda kullanılacağı yönünde olumlu yorumlar yapılabilir. Bu da FITFI Token’ın geleceği hakkında pozitif konuşabileceğimiz anlamına gelmektedir. Fakat, uygulama henüz kullanıma sunulmadığı için kesin bir cevap vermek doğru olmayacaktır.

Step App Referans Kodu ve Sağladığı Avantajlar

Step App uygulaması şu anda ön kayıt olan kullanıcılara uygulama içi yürüyüşlerde fayda sağlayacak KCAL FAT kazanma imkânı sunduğu gibi bir de referans kodu sistemini ekledi. Step App referans kodu ile sisteme ön kayıt olduğunuzda oyun içi ön kayıtla elde edeceğiniz KCAL FAT miktarını iki katına çıkarabilirsiniz. Eğer Step App referans kodu ile sisteme üye olmak istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

Step App (FITFI)’in Resmî ve Takip Edilebilir Hesapları

Step App (FITFI) Resmî Web Sitesi
https://step.app/

Step App (FITFI) Twitter
https://twitter.com/stepapp_

Step App (FITFI) Telegram
https://t.me/stepappchat

Step App (FITFI) Discord
https://discord.com/invite/stepapp

Step App (FITFI) CoinMarketCap
https://coinmarketcap.com/tr/currencies/step-app/

Step App (FITFI) CoinGecko
https://www.coingecko.com/tr/coins/step-app

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_k_n
Şaşkın
0
hasta
Hasta
Step App (FITFI) Nedir, Nasıl ve Nereden Alınır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir