Chainlink (LINK) Nedir, Nasıl ve Nereden Alınır?

Chainlink (LINK) Nedir, Nasıl ve Nereden Alınır?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto piyasalarda bazı kripto varlıklar dünya genelinde büyük bir çoğunluğun gözdesi haline gelebilmektedir. Chainlink ve yerel token birimi LINK Token da bu kategoriye girebilecek projelerden biridir.

Hemen her kripto platformunda mutlaka adı geçen Chainlink nedir merak eden kişi sayısı çok olduğu gibi aynı zamanda LINK Token nedir sorusunu soran kişi sayısı da oldukça fazladır.

Bu içeriğimizde sizlere Chainlink nedir sorusuyla birlikte LINK Token nedir, nasıl ve nereden alınır sorularına ait cevapların yanı sıra Chainlink (LINK) ile ilgili tüm detayları aktarmaya çalışacağız.

Chainlink Nedir?

Chainlink, evrensel olarak blok zincirler arası akıllı sözleşmeler sağlayan bir blok zincir soyutlama projesidir.

2017 yılında Sergey Nazarov tarafından kurulan ve Ethereum tabanlı ERC20 token birimi olan Chainlink, merkezi olmayan bir oracle ağı aracılığıyla blok zincirlerin harici veri beslemeleri, olaylar ve ödeme yöntemleri ile güvenli bir şekilde etkileşime girmesine izin vererek, karmaşık akıllı sözleşmelerin baskın dijital sözleşme biçimi haline gelmesi için ihtiyaç duyduğu kritik zincir dışı bilgileri sağlar.

Chainlink ağı, global çapta açık kaynak veri sağlayıcıları, düğüm operatörleri, akıllı sözleşme geliştiricileri, araştırmacılar, güvenlik denetçileri ve daha birçok kategoriden uzmanlar tarafından yönlendirilir.

Chainlink, zincir dışı verilerin akıllı sözleşmelere entegrasyonuna izin veren ilk ağlardan ve birçok güvenilir ortakla veri işleme alanındaki en önemli oyunculardan biridir.

Zincir dışı verilerin entegrasyonu nedeniyle Chainlink; Brave New Coin, Alpha Vantage ve Huobi dahil olmak üzere çok sayıda güvenilir veri sağlayıcısının dikkatini çekmeyi başarmıştır. Veri sağlayıcılar, verilere erişimi doğrudan Chainlink‘e satabilmekte, böylece sahip oldukları bilgilerden para kazanabilmektedir.

Merkezi olmayan bir ağ olarak Chainlink, kullanıcıların düğüm operatörleri olmalarına ve blok zincirlerinin başarısı için gerekli kritik veri altyapısını çalıştırarak gelir elde etmelerine olanak tanır.

Chainlink; Synthetix, Aave, Compound gibi önde gelen DeFi uygulamaları için şu anda milyarlarca değeri güvence altına alan bir düğüm operatörü koleksiyonu kullanmaktadır. Bu koleksiyon, çok çeşitli merkezi olmayan fiyat besleme oracle ağlarına canlı üretimde güç sağlamaktadır.

Ethereum tabanlı olmasına karşın Chainlink, Bitcoin ve Ethereum tarafından kullanılan donanımsal güç tüketimine dayalı ve iş kanıtı olarak geçen Proof of Work (PoW) yerine hisse ispatı olarak lanse edilen Proof of Stake (PoS) protokolüne göre çalışmaktadır.

Chainlink ürünlerinden biri olan Proof of Reverse, kriptografik gerçeğe dayalı otomatik denetimler kullanarak rezerv varlıklarının güvenilir ve zamanında izlenmesini sağlamaktadır.

Bir diğer Chainlink ürünü olan Chainlink VRF ise NFT‘ler ve blok zinciri tabanlı oyun uygulamaları için kriptografik olarak güvenli rastgelelik sağlar.

Başka bir Chainlink ürünü olan Chainlink Keepers; akıllı sözleşmelerin temel işlevleri ve olaya dayalı görevleri son derece güvenilir, merkezi olmayan ve uygun maliyetli bir şekilde otomatikleştirmesini sağlar.

Chainlink’e özel ürünlerden bir başkası olan Chainlink Data Feeds; akıllı sözleşme geliştiricilerine, DeFi ve çok daha ilerisi için benzersiz kullanım durumlarını güçlendirmek için güvenli ve güvenilir bir gerçek dünya verisi kaynağına erişim sağlar.

Son olarak da Chainlink CCIP (Cross-Chain Interoperability Protocol), geliştiricilerin mesaj gönderebilen, belirteçleri aktarabilen ve birden çok ağda eylemler başlatabilen güvenli hizmetler ve uygulamalar oluşturmaları için evrensel, açık bir standart sağlar.

LINK Token Nedir?

LINK Token, Chainlink projesinin yerel kripto para birimidir.

Maksimum arzı 1.000.000.000 (1 milyar) adet olarak duyurulan LINK Token, 2017 yılının Eylül ayında ICO ile 0,11 dolarlık bir fiyattan duyurulmuştur.

ICO ile 350 milyon adet satılan ve bugün ICO fiyatından yaklaşık 200 kat üzerinde değere sahip olan Chainlink’in dolaşımdaki mevcut arzı 453.509.553 adettir.

Toplam arzının %30’u Chainlink ekosisteminin ve ağının geliştirilmesi için şirkete ayrılan LINK Token’ın kalan yüzdelik diliminden %35’i ICO ile ön satışta satılmış ve geriye kalan %35’lik dilim ise halka açık satış etkinlikleriyle dağıtılmıştır.

LINK Token Nereden Alınır?

LINK Token, belki de kripto piyasalarda en kolay ve zahmetsiz alınabilecek kripto varlıklardan biridir.

Birçok LINK Token listelemesi yapan merkezi kripto borsadan LINK Token satın alınabileceği gibi ayrıca UniSwap ve PancakeSwap gibi birçok merkeziyetsiz kripto borsa (DEX) platformundan da LINK Token satın almak mümkündür.

LINK Token Nasıl Alınır?

LINK Token listelemesi yapan kripto borsalardan biri olan ve işlem hacmiyle dünyanın en büyük kripto borsası olan Binance Borsası’ndan aşağıdaki adımları takip ederek Chainlink (LINK) satın alabilirsiniz:

  • Binance hesabınızda oturum açın. Eğer Binance hesabınız yoksa komisyon indirimli hesabınızı oluşturmak için buraya tıklayın.
  • LINK satın almak istediğiniz miktarda hesabınıza para yatırınız. Para transferini kripto olarak yapacaksanız düşük transfer ücretinden dolayı TRON (TRX) tercihi yapabilirsiniz.
  • Hesabınıza para yatırdıktan sonra Spot Ticaret, Market alım ve satım yapılan platforma gelin ve elinizde bulunan para birimini USDT veya BUSD kripto varlık birimine çevirin.
  • Daha sonra aynı yerden LINK/USDT veya LINK/BUSD paritelerinden satın almak istediğiniz pariteyi bulun ve satın almak istediğiniz miktarı belirledikten sonra LINK Al butonuna tıklayarak satın alma işlemini tamamlayın.

Binance Borsası’nın detaylı kullanımı hakkında desteğe ihtiyacınız var ise Binance Borsası ve Detaylı Kullanma Rehberi başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Binance Borsası dışında farklı bir kripto borsa üzerinden LINK Token satın almak isterseniz her ne kadar Binance Borsası‘nı önersek de aşağıdaki borsaları da tercih edebilirsiniz:

Chainlink (LINK) ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bu kısımda Chainlink ve LINK Token ile ilgili en sık sorulan soruların cevaplarını paylaşacağız. Sizden gelen sorular ve talepler üzerine bu kısım düzenli olarak güncellenecektir.

LINK Coin Nedir?

LINK Coin; LINK Token yerine kullanılan ve kullanıcılar tarafından oluşturulmuş bir terimdir ancak LINK, Ethereum tabanlı ERC20 token birimi olduğundan LINK Coin terimi hatalıdır ve doğrusu LINK Token‘dır.

Chainlink Coin Nedir?

Chainlink Coin de tıpkı LINK Coin terimi gibi kullanıcıların sıkça kullandığı ve hatalı olan bir terimdir. Doğrusu tıpkı LINK Token için olduğu gibi Chainlink Token şeklindedir.

Chainlink (LINK) Hangi Ülkenin?

Chainlink (LINK) herhangi bir ülkeye bağlı olmayan bağımsız ve merkeziyetsiz bir proje ve kripto para birimidir.

Chainlink (LINK) Kurucusu Kimdir?

Chainlink (LINK) ile birlikte Chainlink‘e ait olan Chainlink Labs‘ın kurucuları Sergey Nazarov ve Steve Ellis‘tir.

1 Chainlink (LINK) Kaç TL, Dolar, Euro?

Chainlink (LINK)‘in hem Türk Lirası (TL) hem de Dolar (USD) ve Euro (EUR) cinsinden fiyatlarını ve fiyat grafik bilgilerini incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Chainlink (LINK)’in Resmî ve Takip Edilebilir Hesapları

Chainlink (LINK) Resmî Web Sitesi
https://chain.link/

Chainlink (LINK) Twitter
https://twitter.com/chainlink

Chainlink (LINK) Telegram
https://t.me/chainlinkofficial

Chainlink (LINK) Discord
https://discord.gg/aSK4zew

Chainlink (LINK) YouTube
https://www.youtube.com/channel/UCnjkrlqaWEBSnKZQ71gdyFA

Chainlink (LINK) Reddit
https://www.reddit.com/r/Chainlink/

Chainlink (LINK) CoinMarketCap
https://coinmarketcap.com/currencies/chainlink/

Chainlink (LINK) CoinGecko
https://www.coingecko.com/tr/coins/chainlink

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_k_n
Şaşkın
0
hasta
Hasta
Chainlink (LINK) Nedir, Nasıl ve Nereden Alınır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir