Curve DAO (CRV) Nedir, Nasıl ve Nereden Alınır?

Curve DAO (CRV) Nedir, Nasıl ve Nereden Alınır?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto piyasalarda özellikle alım & satım platformlarına yönelik projeler ve kripto paralar bir tık daha fazla ilgi görmektedir. Curve DAO ve CRV Token da bu özelliklerinden dolayı kripto piyasalarda yatırımcıların en çok ilgilendikleri kripto projeler ve paralar arasında yer almaktadır.

Curve DAO nedir ve CRV Token nedir soruları ise piyasanın en çok sorulan soruları arasında yer aldığından bu içeriğimizde Curve DAO (CRV) ile ilgili merak edilen tüm detayları aktarmaya çalışacağız.

Curve DAO Nedir?

Curve DAO; stablecoin’lere özel merkeziyetsiz bir kripto borsa ve otomatik piyasa yapıcı (AMM) kullanan likidite yönetimi sağlayıcısıdır.

2020 yılının Ocak ayında Rus bilim adamı Michael Egorov tarafından hayata geçirilen Curve DAO, ilk olarak yalnızca Curve adıyla duyurulmuş olup DeFi sektörünün önde gelen projelerinden birisi olmakla birlikte hayata geçirildiği 2020 yılının ikinci yarısında ciddi bir ivme yakalamayı başarmıştır.

2021 yılında ise Merkeziyetsiz Otonom Organizasyon denilen DAO yapısına geçen Curve, güncel adı olan Curve DAO olarak anılmaya başlamıştır.

Yönetişim yapısında kullanılmasa da Curve DAO, Ethereum tabanlı bir geliştirme aracı olan Aragon ile yatırımcılara kilitli tutulan likiditeler için birden fazla akıllı sözleşmeyi birbirine bağlamaktadır.

Tamamen stablecoin’lere yönelik bir yapı olması ve dolayısıyla fiyat oynaklığı risklerini daha az oranda barındırmasından dolayı kendini öne çıkarmayı başaran Curve DAO, esas çıkışını DAO yapısı ve CRV Token‘ı çıkarması ile sağlamıştır.

DeFi ve Yield Farming gibi sistemlerin de giderek popülerleşmesiyle kendine kripto dünyasında sağlam bir yer edinen Curve DAO, akıllı sözleşmelere fon yatırma ve AMM platformları üzerinden işlem yaparken Impermanent Loss (Geçici Yapı) denilen standart riskler içerir.

CRV Token Nedir?

CRV Token; Curve DAO’nun yönetişim aracı ve işlem ücreti ödeme yöntemi olarak işlev gören token belirtecidir.

Toplam arzı 3,03 milyar adet olarak belirlenen ve Ethereum ERC20 token birimi olan CRV Token’ın toplam arzından yaklaşık %63’lük kısmı likidite sağlayıcılarına dağıtılacak şekilde ayrılmıştır. Kalan arzın ise %30’luk kısmı hissedarlara, %3’lük kısmı ekibe ve %5’lik kısmı topluluğa ayrılmıştır.

CRV Token Nereden Alınır?

CRV Token; birçok kripto borsadan rahatlıkla alınabilen bir kripto varlıktır.

Merkezi ya da merkeziyetsiz kripto borsaların birçoğunda listelenmiş olan Curve DAO (CRV) Token alabilmek için yalnızca hesap oluşturmak istenilen borsaya ve amaca karar vermek yeterlidir.

CRV Token Nasıl Alınır?

Curve DAO Token da diyebileceğimiz CRV Token listelemesi yapan kripto borsalardan biri olan Binance Borsası üzerinden CRV Token alabilmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

  • Binance hesabınızda oturum açın. Eğer Binance hesabınız yoksa komisyon indirimli hesabınızı oluşturmak için buraya tıklayın.
  • Satın almak istediğiniz MATIC miktarında hesabınıza para yatırınız. Para transferini kripto olarak yapacaksanız düşük transfer ücretinden dolayı TRON (TRX) tercihi yapabilirsiniz.
  • Hesabınıza para yatırdıktan sonra Spot Ticaret, Market alım ve satım yapılan platforma gelin ve elinizde bulunan para birimini USDT veya BUSD kripto varlık birimine çevirin.
  • Daha sonra aynı yerden CRV/USDT veya CRV/BUSD paritelerinden satın almak istediğiniz pariteyi bulun ve satın almak istediğiniz miktarı belirledikten sonra CRV Al butonuna tıklayarak satın alma işlemini tamamlayın.

Binance Borsası’nın detaylı kullanımı hakkında desteğe ihtiyacınız var ise Binance Borsası ve Detaylı Kullanma Rehberi başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Binance Borsası dışında farklı bir kripto borsa üzerinden Curve DAO Token satın almak isterseniz her ne kadar Binance Borsası‘nı önersek de aşağıdaki borsaları da tercih edebilirsiniz:

Curve DAO (CRV) ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Curve DAO ve CRV Token ile ilgili en sık sorulan soruların cevaplarının yer aldığı bu bölüm sizden gelen sorular ve talepler üzerine düzenli olarak güncellenmektedir.

Curve DAO Coin Nedir?

Curve DAO Coin; Curve DAO için kullanıcılar arasında oluşmuş bir terimdir ancak Curve DAO bir coin değil token birimidir. Dolayısıyla Curve DAO Coin terimi yanlış bir terimdir ve doğrusu Curve DAO Token şeklindedir.

CRV Coin Nedir?

CRV Coin de Curve DAO Coin teriminde olduğu gibi kullanıcılar arasında oluşmuş bir terimdir ancak hatalı bir terimdir ve doğrusu CRV Token şeklindedir.

Curve DAO (CRV)’nin Kurucusu Kimdir?

Curve DAO (CRV) Rus bilim adamı Michael Egorov tarafından hayata geçirilmiştir.

Curve DAO (CRV) Hangi Ülkenin?

Curve DAO (CRV) merkeziyetsiz bir kripto borsa olduğundan herhangi bir ülkeye bağlı değildir.

Curve DAO (CRV) Hangi Borsalarda Var?

Curve DAO (CRV) birçok kripto borsada yer almaktadır ve dolayısıyla çok rahat bir şekilde alınabilir. Eğer hali hazırda çalışılan bir kripto borsa yok ise Binance Borsası tercih edilebilir.

Curve DAO (CRV) Geleceği Olan Bir Proje Mi?

Curve DAO (CRV) stablecoin özelinde bir borsa olduğundan dolayı hem daha az risk taşımakta hem de DeFi sektörüne ciddi katkı sağlamaktadır. Buna dayanarak da kısa sürede kazandığı popülerliği uzun süre koruyabilir diyebiliriz.

Curve DAO (CRV)’nun Resmî ve Takip Edilebilir Hesapları

Curve DAO (CRV) Resmî Web Sitesi
https://curve.fi/

Curve DAO (CRV) Twitter
https://t.me/curvefi

Curve DAO (CRV) Telegram
https://t.me/curvefi

Curve DAO (CRV) Discord
https://discord.gg/9uEHakc

Curve DAO (CRV) GitHub
https://github.com/curvefi/curve-contract

Curve DAO (CRV) CoinMarketCap
https://coinmarketcap.com/tr/currencies/curve-dao-token/

Curve DAO (CRV) CoinGecko
https://www.coingecko.com/tr/coins/curve-dao-token

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_k_n
Şaşkın
0
hasta
Hasta
Curve DAO (CRV) Nedir, Nasıl ve Nereden Alınır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir