Kripto Sanat Nedir?

Kripto Sanat Nedir?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gün gelecek de sanatın ve sanatçının kripto dünyasında yer alacağını düşünebilir miydiniz? Düşünmüş olsanız dahi bunun nasıl olacağına dair hiç teoriniz var mıydı?

Tüm dünyanın, ülkelerin, firmaların ve markaların yavaş yavaş kripto dünyasına entegre olmaya başladığı bir dünyada sanatın ve sanatçının da entegre olmasını beklemek aslında en doğal beklentilerden biriydi ve bu beklenti de gerçekleşti.

Kripto Sanat ve NFT

Sanatın ve sanatçının kripto dünyasındaki yerini almasını sağlayan ve değiştirilemez token olarak lanse edilen NFT (Nonfungible Token) ile artık tüm sanat dünyası kriptoya geçiş sağlayacak.

Kripto sanat nedir sorusunun en net ve kısa cevabı olan NFT, hem sanatçının hem de sanatçıya ait eserlerin kopyalanamaz, değiştirilemez ve taklit edilemez bir şekilde token adı verilen bir kripto varlık olarak üretilmesini sağlayan bir teknolojidir.

NFT artık tüm dünyada bilinirlik kazanmaya başladı. Çünkü kripto sanat nedir sorusunun yerini artık kripto NFT nedir sorusu almaya başladı ve bu da NFT‘nin ne işe yaradığını insanların anlamaya başladığının bir göstergesidir.

NFT‘nin çalışma sisteminden kısaca bahsetmek gerekirse en güzel anlatımı bir örnek üzerinden verebiliriz. Diyelim ki bir ressamsınız ve size ait tablolarınız ve resimleriniz bulunuyor. Dilerseniz bu resimleri ve tabloları birer NFT haline dönüştürerek kripto piyasalarında belirlediğiniz değer üzerinden satabiliyorsunuz.

Normal bir resim ile NFT arasında ise şu fark oluyor; bir ressamın çizdiği resmin taklitlerini üretmek ne yazık ki art niyetli kişiler için inanılmaz kolaydır. Bu yüzden de milyonlarca dolar değerindeki bir resmi belki de değerinin binlerce katı daha düşük fiyata satan platformlar bulmak mümkün.

Aslında “orijinalin çakması illa ki olur ve fiyatı da düşük olur” diyebilirsiniz ancak geçmişten de birçok örneği olduğu gibi bazı çakmalar veya taklitler orijinal kadar gerçekçi olup orijinalleri ile değiştirilebiliyor ya da orijinal olarak satılabiliyor.

NFT teknolojisinde ise böyle bir şey mümkün değil! Yani elbette taklitler ve çakmalar olacaktır ancak orijinal bir sanat eserini taklitlerinden ayırt etmek çok kolay hale gelecek. Çünkü orijinal olan eserler değiştirilemeyen, taklit edilemeyen çoğaltılamayan özel bilgilere sahip olacaklar.

Kripto ile sanatı bir araya getirmesinden kripto sanat olarak da lanse edilen ama NFT teknolojisi olarak adlandırılan bu teknoloji ile kripto dünyasının tüm hayatımıza etki etme aşaması belki de en hassas noktalardan birinde tesir etmiş oldu.

Dünyanın işlem hacmi açısından en büyük kripto borsası olan Binance, Binance NFT adında platformunu kurdu. Daha birçok kişi ve kurum da NFT‘yi benimsedi ve NFT özelinde projeler üretmeye başladı.

Tamamen NFT üretimine ve NFT satışına özel kurulan platformlar ve bu platformların yerel token birimleri de şu anda oldukça ilgi görüyor. NFT Art Finance, NFT teknolojisine göre kurulan en popüler platformlardan biridir. Ayrıca Nafter adındaki uygulama, çok popüler olan Only Fans platformunu kripto piyasasına kazandıran bir sosyal platform geliştirmeye çalışıyor.

Daha birçok örneği olan NFT projelerine değinmek yerine kısaca özetlemek gerekirse NFT, artık kaçınılmaz bir teknoloji olacağını ve ileride adını sıkça duyuracağını gösteriyor. Hatta bu nedenle birçok haber platformu tamamen NFT üzerine kuruluyken hali hazırda yayın yapan haber siteleri de NFT haberleri olarak özel bir kategori oluşturmuş durumdadır.

Konuyu özetleyecek olursak da NFT, kripto sanat olarak belirtilse de sanatın yeni versiyonudur. Özellikle de sanatçıyı ve sanatçının eserlerini koruma, değerinde satma ve taklitlerinden koruma noktasında muhteşem bir çözüm ortaya çıkarmayı başaran NFT ile sanatçılar gönül rahatlığı ile eserlerini oluşturabilecek ve satışını yapabilecek.

Kullanıcı tarafından bakılacak olursa da kullanıcılar hem beğendikleri ve takip ettikleri sanatçıların, markaların veya kişilerin eserlerini herhangi bir kuşku duymadan rahatlıkla satın alabilecek, hayran oldukları kişileri desteklemek adına da farklı yollar seçebilecek.

Kullanıcı bazlı bir diğer fayda ise şudur; eğer projesi harika olan ve popüler olmaya başlayan bir NFT projesi veya platformu keşfedilirse, bu proje ya da platforma yerel tokenlar üzerinden yatırımlar yapılabilir ve ileride yapılan yatırımların karşılığı fazlasıyla alınabilir. Kripto dünyasında sağlam projelerle popüler projelerin kazandırdığı defalarca kez görülmüşken NFT‘nin kazandırmaması için hiçbir sebep görünmüyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_k_n
Şaşkın
0
hasta
Hasta
Kripto Sanat Nedir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir