Metaverse, Kripto Piyasalarda Artık Paranın Olduğu Yer

Metaverse, Kripto Piyasalarda Artık Paranın Olduğu Yer
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Metaverse hızla büyüyor ve sonuç olarak sektördeki en büyük yatırımcılardan bazılarının dikkatini çekti. Bu yatırımcılardan biri Grayscale, şirket yakın zamanda önümüzdeki yıllarda metaverse pazar büyümesini analiz eden ve umut verici bir rapor yayınladı

Grayscale hakkında ilk bilinmesi gereken şey kendileri dünyanın en büyük kripto para varlık yöneticisidir. Akredite yatırımcıların veya yüksek net değere sahip kişilerin dolaylı olarak iki düzineden fazla kripto para birimine yatırım yapmalarını sağlayan 14 tröstleri var. En büyük güveni, değeri 37 milyar doların üzerinde olan Grayscale Bitcoin Trust‘tır. Bu, verilere göre Grayscale‘i en büyük BTC sahibi yapan dolaşımdaki arzın yaklaşık %3’üne eşittir.

2013’teki konseptinden bu yana Grayscale, Digital Currency Group (DCG)‘un bir yan kuruluşudur. DCG 160’tan fazla kripto şirketine yatırım yaptı ve bunlardan bazıları Coinbase, Circle, Brave, Stacks, Ripple ve ZCash‘i içeriyor. 2017 yılında Decentraland (MANA)‘e yatırım yaptığından beri metaverse ile de ilgileniyor.

Ekim ayında Facebook, “Meta” olarak yeniden markalaştığını duyurduğunda Decentraland (MANA), The Sandbox (SAND) ve Jedstar (JED) gibi fiyatların tüm zamanların en yüksek seviyelerine yükseldiğini gören metaverse kripto para projelerini destekledi. Bu, büyük olasılıkla Grayscale‘e metaverse raporunu yürütmesi için ilham verdi. Rapor, “Metaverse: WEB 3.0 Sanal Bulut Ekonomileri” başlığına sahip ve 24 Kasım 2021’de yayınlandı.

Grayscale bu raporda önemli bir eğilim belirledi: “Oyuncular premium oyunlar oynamak için ödeme yapmaktan giderek daha fazla uzaklaşıyor ve geliştiricilerin bu sanal dünyalarda oyun veya sosyal statülerini geliştirmek için oyunculara oyun içi öğeler satarak para kazandıkları ücretsiz oyunlara doğru ilerliyor.”

Oynamak için ödeme sisteminde, bir oyuncu oyun içi bir varlık satın alacaksa, oyuncu için parasal bir değeri yoktur. Oyun şirketi, gelirinin bir kısmını oyun içi satın alımlardan elde ediyor ve oyuncu için oyunda kullanılabilmesi dışında hiçbir değeri yok. Diğer oyuncularla satılamaz veya takas edilemez.

Bu, metaverse ve metaverse içinde bulunan yeni oyna kazan (P2E) oyun sistemi ile değişecek. Oyuncuların, kullanıcıların NFT biçiminde kendi içeriklerini oluşturabilecekleri ve bunları diğer oyuncularla parasal bir değer karşılığında satabilecekleri veya takas edebilecekleri sanal dünyalara geçiş yapmaya başlaması sadece bir zaman meselesidir.

Grayscale, metaverse teknolojisinin potansiyelini etkilemek için metaverse kriptolarının 30 milyar dolarlık piyasa değerini Facebook’un 1 trilyon dolarlık piyasa değeri, 2 trilyon dolarlık oyun ve ESports piyasa değeri ve yaklaşmakta olan metaverse şirketlerinin 15 trilyon dolarlık piyasa değeri ile karşılaştırıyor.

Kağıt üzerinde bu, metaverse kripto para birimleri büyümesinin önümüzdeki yıllarda 30x ile 500x arasında herhangi bir yerde olabileceği anlamına geliyor.

Metaverse Ekonomisi

Raporun 3. bölümü, blockchain tabanlı oyun da dahil olmak üzere metaverse ekonomisindeki farklı nişleri ve kripto projelerini inceliyor.

Konu blok zinciri tabanlı oyun olduğunda bloktaki yeni çocuğun kim olduğunu görmek için potansiyeli göz önünde bulundurarak buna bir göz attık ve hızla Jedstar (JED) ile karşılaştık.

Jedstar kısa süre önce, WEB 3.0’da uzmanlığı olan ve oyuncuların cep telefonları aracılığıyla yalnızca para kazanmakla kalmayıp aynı zamanda kripto para birimi madenciliği yapabilecekleri bir P2E mobil oyununu başarıyla geliştiren yeni bir CTO olan Kaiesh Vohra‘yı bünyesine kattı.

Şimdiye kadar CEO’ları Josh Gier‘in liderliği sayesinde ekip, lansmanından bu yana %10000’in üzerinde yükselen DeFi tokenlarını Ağustos 2021’de başarıyla piyasaya sürdü ve şu anda halka açık olacak GameFi ve metaverse para birimi $KRED‘i piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Şirket, kendisini bir kripto para projesi olmanın ötesinde, 2022 ve 2023 için 200’den fazla oyunla blok zincirinden yararlanan bir oyun ve üretim stüdyosu olarak görüyor.

Merkezi Olmayan Ekosistem (DECO) $KRED ve NFT pazar yeri Agora’nın ötesine bakmak, diğer oyunların kendi para birimlerini ve platformlarını kullanmalarına izin verecektir.

Slotların sınırlı olduğu ve dakikalar içinde tükeneceği tahmin edilen ön satışlarına katılarak, Jedstar kendisini metaverse blok zincirinin öncüsü olarak kurduğu için hem kripto hem de geleneksel yatırımcılar için önemli getirilerden yararlanma fırsatı vardır.

Sanal oyun dünyalarından elde edilen gelirin 2025’in sonunda 400 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. 2030 yılına kadar yıllık 1 trilyon doların üzerinde bir gelire bakıyor olabilir miyiz? Grayscale‘e göre evet, olabiliriz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_k_n
Şaşkın
0
hasta
Hasta
Metaverse, Kripto Piyasalarda Artık Paranın Olduğu Yer

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. Bitcoin piyasasıyla yakından takip ettiğim ve bilgilendirme aldım tek site kurucularına teşekkür ederim

    Cevapla