Polygon (MATIC) Nedir, Nasıl ve Nereden Alınır?

Polygon (MATIC) Nedir, Nasıl ve Nereden Alınır?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto piyasalarının bazı gözde kripto paraları ve projeleri vardır ki kullanıcılar gönülden bunlara bağlıdır. Polygon ve token belirteci MATIC de bu kategoride yer alan hatta üst sıralarda yer alanlardan biridir.

Aslında neredeyse duymayanın kalmadığı Polygon nedir ve kendi kripto varlığı MATIC Coin nedir anlatmaya gerek olmaması gerekirken hala bu sorular sektörün en sık sorulan soruları arasında yerini koruyor.

Bu içeriğimizde sizlere Polygon nedir sorusunun ve MATIC Coin nedir, nasıl ve nereden alınır sorularının cevapları ile birlikte Polygon (MATIC) ile ilgili tüm detayları aktarmaya çalışacağız.

Polygon Nedir?

Polygon, Ethereum ağında ölçeklendirme ve yapılandırma çözümleri sunan bir protokoldür.

Deneyimli blockchain geliştiricileri Jaynti Kanani ve Sandeep Nailwal ile birlikte profesyonel bir danışman olan Anurag Arjun ile birlikte ortaklaşa kurulan Polygon, Ekim 2017 yılında kullanıma açılmıştır.

Daha önce Matic Network adıyla duyurulan ancak daha sonra güncel adını alan Polygon, Ethereum üzerinde ölçeklenebilir çözümler sunmak üzere projelendirilmiştir.

Polygon, kendini Katman 2 (Layer 2) çözümü olarak sunarak temel amacının hedeflediği blok zincirini yani anlaşılacağı üzere Ethereum blok zincirini değiştirmeye çalışmak yerine ölçeklenebilirlik ve gerçek zamanlı blockchain işlemlerinin karmaşıklığını azaltmaya odaklandığı belirtmektedir.

Ethereum ana zincirinde çalışan Proof of Stake (PoS) kontrol noktaları üzerine inşa edilmiş Plasma altyapısının özelleştirilmiş versiyonunu kullanan Polygon, bu sayede ağındaki her yan zincirin blok başına 65 bin 536’ya kadar işlem gerçekleştirmesini sağlamaktadır.

Sahip olduğu yapı ile Ethereum ağında merkeziyetsiz finans (DeFi) protokollerini yapısal açıdan destekleyen Polygon, ilerleyen zamanlarda yalnızca Ethereum için değil diğer blok zinciri ve ağlar için de benzer çözümler sunmayı amaçlamaktadır.

Mevcut yapısı ve gelecek hedefleri ile merkeziyetsiz ikinci katman blockchain platformu olarak lanse edebileceğimiz Polygon, Binance ve Coinbase gibi dünyanın en büyük kripto borsaları tarafından da desteklenmektedir.

Çözüm ürünleri de sunan Polygon; Polygon Wallet ile hem sahip olunan MATIC Coin’lerin saklanmasını hem de transferini sağlarken Polygon Bridge ile kullanıcılara farklı blok zincirler ve ekosistemler arası transfer imkânı sunmaktadır.

Açık, sınırsız bir dünya hayal ettiğini belirten ve bunu misyon edinen Polygon ekibi; geleneksel şirketlere, hiyerarşiye ve yönetime inanmadıklarını belirterek herkesin bu yeni, daha iyi dünyaya zahmetsizce katılması için güç vermeye çalışacaklarının altını çizmektedir.

MATIC Coin Nedir?

MATIC Coin, Polygon ağının yerel ve resmi kripto para birimidir.

Maksimum arzı 10.000.000.000 (10 milyar) adet olarak belirlenen MATIC Coin; aylık periyotta piyasada dolaşıma sokulmaktadır.

İlk olarak 2017 yılında gerçekleştirilen özel satış ile duyurulan MATIC Coin, bu satışla toplam arzının %3,8’ini dolaşıma sokup daha sonra 2019 yılında ikinci bir özel satışla toplam arzının %19’unu dolaşıma sokmuştur.

Piyasaya sürülecek olan toplam arzın yüzdelik olarak %23,3 olarak belirlendiği MATIC Coin’in belirlenen bu arzın tamamının 2022 yılının Aralık ayına kadar piyasaya sürülmesi beklenmektedir.

Piyasaya sürülecek olan yüzdelik dışında toplam MATIC Coin arzının %16’lık kısmı Polygon ekibine, %4’lük kısmı danışmanlara, %12’lik kısmı ağ operasyonlarına ve %21,86’lık kısmı Polygon Vakfı’na ayrılmıştır.

MATIC Coin Nereden Alınır?

Polygon Coin de denilen MATIC Coin, kripto borsaların hemen hemen hepsinde listelenmiş bir kripto paradır.

Böylesine bir avantaja sahip olan MATIC Coin’i satın almak için de tek yapılması gereken hangi kripto borsadan satın alınacağına karar vermektir.

MATIC Coin Nasıl Alınır?

MATIC Coin listelemesi yapan ve dünyanın en büyük kripto borsalarından biri olan Binance Borsası üzerinden Polygon (MATIC) almak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

  • Binance hesabınızda oturum açın. Eğer Binance hesabınız yoksa komisyon indirimli hesabınızı oluşturmak için buraya tıklayın.
  • MATIC satın almak istediğiniz miktarda hesabınıza para yatırınız. Para transferini kripto olarak yapacaksanız düşük transfer ücretinden dolayı TRON (TRX) tercihi yapabilirsiniz.
  • Hesabınıza para yatırdıktan sonra Spot Ticaret, Market alım ve satım yapılan platforma gelin ve elinizde bulunan para birimini USDT veya BUSD kripto varlık birimine çevirin.
  • Daha sonra aynı yerden MATIC/USDT veya MATIC/BUSD paritelerinden satın almak istediğiniz pariteyi bulun ve satın almak istediğiniz miktarı belirledikten sonra MATIC Al butonuna tıklayarak satın alma işlemini tamamlayın.

Binance Borsası’nın detaylı kullanımı hakkında desteğe ihtiyacınız var ise Binance Borsası ve Detaylı Kullanma Rehberi başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Binance Borsası dışında farklı bir kripto borsa üzerinden MATIC Coin satın almak isterseniz her ne kadar Binance Borsası‘nı önersek de aşağıdaki borsaları da tercih edebilirsiniz:

Polygon (MATIC) ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bu bölümde Polygon ve MATIC Token ile ilgili en sık sorulan soruların cevaplarını aktarmaya çalışacağız ve bu bölümü düzenli olarak güncelleyeceğiz.

Polygon Coin Nedir?

Polygon Coin, MATIC Coin yerine kullanılan bir diğer terimdir. Polygon terimi aslında projenin ve blok zincirinin adı olsa da Polygon Coin terimi MATIC Coin yerine de kullanılabilir.

Polygon (MATIC) Kurucusu Kimdir?

Polygon (MATIC), blockchain geliştiricileri Jaynti Kanani ve Sandeep Nailwal ile profesyonel danışman Anurag Arjun ile birlikte 3 kurucuya sahiptir.

Polygon (MATIC) Hangi Ülkenin?

Polygon (MATIC), herhangi bir ülkeye ait olmadığı gibi herhangi bir ülkenin denetimi altında da olmayıp tamamen bağımsız ve merkeziyetsizdir.

Polygon (MATIC) Hangi Borsalarda Var?

Polygon (MATIC), dünyanın en büyük kripto borsaları da dahil birçok kripto borsada listelenmiştir. Eğer hali hazırda bir kripto borsada hesabınız yoksa Binance Borsası‘nı tercih edebilirsiniz.

Polygon (MATIC)’un Resmî ve Takip Edilebilir Hesapları

Polygon (MATIC) Resmî Web Sitesi
https://polygon.technology/

Polygon (MATIC) Twitter
https://twitter.com/0xPolygon

Polygon (MATIC) Telegram
https://t.me/polygonofficial

Polygon (MATIC) Discord
https://discord.gg/polygon

Polygon (MATIC) Reddit
https://www.reddit.com/r/0xPolygon/

Polygon (MATIC) YouTube
https://youtube.com/PolygonTV

Polygon (MATIC) GitHub
https://github.com/maticnetwork/

Polygon (MATIC) CoinMarketCap
https://coinmarketcap.com/tr/currencies/polygon/

Polygon (MATIC) CoinGecko
https://www.coingecko.com/tr/coins/polygon

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_k_n
Şaşkın
0
hasta
Hasta
Polygon (MATIC) Nedir, Nasıl ve Nereden Alınır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir