Fantom (FTM) Nedir, Nasıl ve Nereden Alınır?

Fantom (FTM) Nedir, Nasıl ve Nereden Alınır?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Her ne kadar kripto dünyasında belli bir dönemler popülarite değişse de akıllı sözleşme ve blockchain projeleri her daim kitle bulmayı başarmıştır. Fantom ve kripto para biri olan FTM Coin de başta projesi sayesinde ciddi bir ivme yakalamış durumdadır.

Bu içeriğimizde Fantom nedir sorusuyla birlikte FTM Coin nedir, nasıl ve nereden alınır sorularının cevaplarının yanı sıra Fantom (FTM) ile ilgili tüm detayları aktarmaya çalışacağız.

Fantom Nedir?

Fantom, kripto varlıklar ve merkeziyetsiz uygulamalar için hızlı, yüksek verimli açık kaynaklı bir DAG akıllı sözleşme platformudur.

Kendi geliştirdiği aBFT konsensüs protokolünü kullanan Fantom; benzersiz hız, güvenlik ve güvenilirlik sunduğu gibi neredeyse anında işlemler gerçekleştirmeyi ve oldukça düşük işlem ücretler vaat etmektedir.

2018 yılında The Fantom Foundation kuruluşu ile birlikte kurulan Fantom’un kurucusu Güney Koreli bir bilgisayar uzmanı olan Dr. Ahn Byung’dur.

Kendi geliştirdiği aBFT konsensüs protokolüne ait yine kendi geliştirdiği Lachesis adlı mekanizmayı kullanan Fantom, bu mekanizmayla Proof of Stake (PoS) protokolü üzerine geliştirdikleri güvenlik geliştirmeleri sayesinde yüksek kapasitede verimlilik sunup aynı zamanda 1 saniyeden kısa sürede gerçekleşen işlemler ve 1 cent’ten daha düşük işlem maliyetleri sunmaktadır.

Curve DAO (CRV), ShibaSwap, yearn.finance, MetaMask gibi 80’den fazla ve popüler uygulamaların yer aldığı Fantom, Ethereum ile tam uyumludur.

Ethereum’un dışında Fantom, Oracle sağlayıcıları olan Chainlink ve Band Protocol’ü de sistemlerine entegre etmiş durumdadır.

Tamamen açık kaynaklı kod yapısına sahip olan Fantom, bu sayede sistemi herkesin okumasını, kontrol etmesini, yorumlamasını ve dolayısıyla sistemin gelişmesine katkı sağlamasını sağladığı gibi ayrıca The Graph‘in alt grafiklerini ve Web3JS API‘lerini kullandırarak kripto cüzdanı, veri analiz aracı gibi araçlar oluşturulmasını da teşvik etmektedir.

Fantom’un özel olarak sunduğu hizmet ürünleri arasında yer alan Fantom DeFi, aBFT konsensüsü üzerine kurulu DeFi hizmeti sunmaktadır. Bu hizmet aracılığı ile Fantom’un stablecoin görevi gören fUSD fiat para birimi ile işlemler yapılabildiği gibi ayrıca Fantom’un kripto para birimi FTM Coin ile staking yapma imkânı da bulunmaktadır.

Fantom Opera ise Fantom’un Mainnet platformudur. Merkezi olmayan uygulamalar oluşturmak için güvenli ve hızlı bir ortam olan Fantom Opera, Fantom’un aBFT konsensüs algoritması tarafından desteklenen, hızından ve hızlı kesinliğinden yararlanır ve hiçbir tıkanıklık veya uzun onay süresi riski olmadan gerçek dünya uygulamaları için hazırdır. Ethereum Sanal Makinesi (EVM) ile uyumlu olan Fantom Opera ana ağı, Solidity aracılığıyla tam akıllı sözleşme desteği sağlar.

FTM Coin Nedir?

FTM Coin, Fantom’un bel kemiği işlevini gören yerel kripto para belirtecidir.

FTM Coin hem Ethereum ERC20 hem de Binance Smart Chain (BSC) standartlarında yer aldığı gibi aynı zamanda Fantom’un kendi Fantom Opera Mainnet’i üzeri üzerinde de kullanılabilmektedir.

Toplam arzı 3.175.000.000 adet olan Fantom (FTM) Coin’in toplam arzının şu ana kadar %70’i dolaşımda yer alırken 2023 yılı sonuna kadar tüm arzının dolaşımda olması planlanmaktadır.

Hisse ispatı (PoS) konsensüsünü desteklediğinden dolayı staking yapma imkânı da sunan FTM Coin sayesinde sahip olunan FTM Coin’ler aracılığı ile ödüller kazanmak da mümkündür.

FTM Coin Nereden Alınır?

FTM Coin satın alabilmek için temelde iki seçenek bulunmaktadır:

FTM Coin, yukarıda da bahsedildiği üzere Ethereum ve Binance Smart Chain gibi ekosistemlerde yer aldığından merkeziyetsiz kripto borsalardan da çok rahat bir şekilde alınabileceği gibi daha kolay bir yol olan merkezi kripto borsalardan da alınabilmektedir.

FTM Coin Nasıl Alınır?

FTM Coin listelemesi yapan merkezi kripto borsalardan biri olan Binance Borsası üzerinden FTM Coin satın alabilmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

  • Binance hesabınızda oturum açın. Eğer Binance hesabınız yoksa komisyon indirimli hesabınızı oluşturmak için buraya tıklayın.
  • FTM satın almak istediğiniz miktarda hesabınıza para yatırınız. Para transferini kripto olarak yapacaksanız düşük transfer ücretinden dolayı TRON (TRX) tercihi yapabilirsiniz.
  • Hesabınıza para yatırdıktan sonra Spot Ticaret, Market alım ve satım yapılan platforma gelin ve elinizde bulunan para birimini USDT veya BUSD kripto varlık birimine çevirin.
  • Daha sonra aynı yerden FTM/USDT veya FTM/BUSD paritelerinden satın almak istediğiniz pariteyi bulun ve satın almak istediğiniz miktarı belirledikten sonra FTM Al butonuna tıklayarak satın alma işlemini tamamlayın.

Binance Borsası’nın detaylı kullanımı hakkında desteğe ihtiyacınız var ise Binance Borsası ve Detaylı Kullanma Rehberi başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Binance Borsası dışında farklı bir kripto borsa üzerinden FTM Coin satın almak isterseniz her ne kadar Binance Borsası‘nı önersek de aşağıdaki borsaları da tercih edebilirsiniz:

Fantom (FTM) ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bu alanda Fantom (FTM) ile ilgili en sık sorulan soruların cevaplarını aktarmaya çalışacağız. Sizden gelen talepler ve sorular doğrultusunda bu alan düzenli olarak güncellenecektir.

Fantom Coin Nedir?

Fantom Coin, FTM Coin‘in bir diğer adıdır. Aslında Fantom, projenin ve genel olarak platformun adı olup kripto para biriminin adı FTM Coin‘dir ancak Fantom Coin terimi de hatalı bir terim sayılmaz.

Fantom (FTM) Hangi Ülkenin?

Fantom (FTM), herhangi bir ülkeye ait olmadığı gibi kurucu ekibi ve The Fantom Foundation tamamen bağımsız ve merkeziyetsizdir.

Fantom (FTM) Kurucusu Kim?

Fantom (FTM), Güney Koreli bir bilgisayar uzmanı olan Dr. Ahn Byung tarafından oluşturulmuştur.

Fantom (FTM) Geleceği Olan Bir Proje Mi?

Son zamanların gözde platformlarından ve kripto paralarından biri olan Fantom (FTM), merkeziyetsiz uygulamalar ve platformlar geliştirmek adına sıkça tercih edilmeye devam ettiğinden geleceği olan bir proje olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Fantom (FTM)’un Resmî ve Takip Edilebilir Hesapları

Fantom (FTM) Resmî Web Sitesi
https://fantom.foundation/

Fantom (FTM) Twitter
https://twitter.com/FantomFDN

Fantom (FTM) Telegram
https://t.me/Fantom_English

Fantom (FTM) Discord
http://chat.fantom.network/

Fantom (FTM) Reddit
https://www.reddit.com/r/FantomFoundation/

Fantom (FTM) CoinMarketCap
https://coinmarketcap.com/tr/currencies/fantom/

Fantom (FTM) CoinGecko
https://www.coingecko.com/tr/coins/fantom

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_k_n
Şaşkın
0
hasta
Hasta
Fantom (FTM) Nedir, Nasıl ve Nereden Alınır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

  1. Çok merak ettiğim bir coindi makaleniz çok işime yaradı

    Cevapla
  2. isime yaradi gercekten cok tesekkurler

    Cevapla