Güvenilir Kripto Para Siteleri Hangileridir?

Güvenilir Kripto Para Siteleri Hangileridir?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Güvenilir kripto para siteleri, kripto paralarla ilgilenen kullanıcılar tarafından en sık aranan terimlerden biridir. Her ne kadar en sık aranan terimler arasında yer alsa da aslında güvenilir kripto para sitesi terimi çok ucu açık bir terimdir ve net bir cevap vermek için öncesinde birkaç soru sormak gerekiyor.

Kripto Para Sitesi Nedir?

Söz konusu web siteleri olduğunda nasıl haber, blog, e-ticaret gibi birçok kategori bulunuyorsa söz konusu kripto para olduğunda da birden çok web sitesi kategorisi bulunuyor. Bu nedenle de güvenilir kripto para siteleri araştırması yapan kişinin önce hangi kategorideki siteleri araştırdığını bilmek son derece önemlidir.

Kripto para sitesi denilince en sık akla gelen başlıca siteler kripto borsa, kripto haber ve kripto bilgi siteleridir. Kripto borsa siteleri bilindiği üzere kripto para ticaretinin yapıldığı sitelerdir ve şu anda dünya genelinde yüzlerce kripto borsa sitesi bulunmaktadır.

Kripto haber siteleri ise tamamen kripto dünyasına özel haberler yayınlayan web siteleridir. Bu sitelerde kripto haberlerin yanı sıra kripto analizler, kripto dünyasına blog yazıları gibi pek çok içeriğe ulaşmak mümkündür. Kripto haber sitesi sayısı diğer kategorilere göre oldukça fazladır ancak her kripto haber sitesi amaca uygundur diye bir şey olmadığından dikkatli olunmalıdır.

Kripto bilgi siteleri ise tamamen piyasaya dair fiyat, hacim, arz, dolaşım, fiyat grafiği gibi özellikle analizlerde işe yarayacak veriler sunan web siteleridir. Bu site türünde site sayısı diğerlerine nazaran daha azdır.

Görüldüğü üzere kripto para siteleri kendi içinde birden fazla kategoriye ayrıldığı için güvenilir kripto para sitesi arayan kişiye direkt olarak bir cevap vermek mümkün değildir. Bu nedenle de araştırılan güvenilir kripto para sitesini tam olarak ne için araştırdığını ve ne yapmak istediğini sormak gerekir.

En Güvenilir Kripto Para Borsa Siteleri Hangileridir?

Öncelikle kripto para borsaları pek çok kişinin tahmin edeceği üzere Bitcoin veya herhangi bir altcoin için alım satım yapılan kripto para siteleridir.

Söz konusu kripto para borsaları ise seçim yaparken kesinlikle dikkatli olunması gerekir. Çünkü kripto para borsası araştıran çoğunluğun neredeyse tamamı Bitcoin ve altcoinlere yatırım yapmak isteyen kişilerdir. Dolayısıyla da seçim yaparken güven kriteri son derece önemlidir.

Tabi şunu da belirtmekte fayda var; kripto para borsaları da kendi içinde merkezi kripto borsalar ve merkeziyetsiz kripto borsalar olarak ikiye ayrılır. Merkezi kripto borsalar zaten en çok bilinen ve en çok kullanılan borsalardır ancak merkeziyetsiz kripto borsa nedir merak ediyorsanız öğrenmek için soruya tıklayabilirsiniz.

Dünya geneli bir sıralamaya göre değerlendirecek olursak dünyanın en çok tercih edilen en güvenilir kripto para borsaları şunlardır:

Eğer yalnızca Türkiye için hizmet veren yerel kripto para borsalarını araştırıyorsanız, en güvenilir Türk kripto para borsaları ise şu şekildedir:

Bu borsalar aynı zamanda spot kripto para borsaları olarak da tanımlanmakta olup her birinin kendine göre seçilme kriteri bulunmaktadır. Örneğin Binance, ByBit ve Huobi, işlem hacmi açısından dünyanın en büyük kripto para borsaları olduklarından, MEXC ve Gate.io yeni kripto paraları erken listeleme yapıp fırsatlar sunan borsalar olduklarından sıkça tercih edilmektedir.

Yukarıdaki kripto para borsalarından farklı olarak bir de Chiliz ve Bitci gibi kripto para borsaları mevcuttur. Chiliz ve Bitci, fan token denilen kripto para türlerine yatırım yapmak isteyen kişilerin tercih ettiği kripto borsalardır. Bu özellikleriyle de diğer spot kripto borsalardan ayrışmaktadırlar.

Merkeziyetsiz kripto borsalar genelinde konuşacak olursak da aslında burada da birçok seçenek mevcut ama yine bu kategoride de seçim yaparken son derece dikkatli olmak gerekiyor.

Dünyanın en çok tercih edilen ve en güvenilir merkeziyetsiz kripto para borsaları şunlardır:

  • UniSwap
  • PancakeSwap
  • dYdX
  • Serum DEX
  • Curve Finance
  • SushiSwap
  • ApeSwap
  • Pangolin

Merkeziyetsiz kripto borsaları, kripto para transferlerinden ve kripto cüzdan kullanımlarından iyi anlayan kişilerin kullanması şiddetle tavsiye edilir. Çünkü merkeziyetsiz kripto para borsalarının kullanımı belli düzeyde teknik bilgi ve deneyim gerektirmektedir.

En Güvenilir Kripto Bilgi Siteleri Hangileridir?

Kripto bilgi siteleri, genel anlamda kripto paralar ve piyasalarla ilgili kullanıcılara analitik verileri sunan web siteleridir.

Bu siteler sayesinde haber takibi yapmak ya da iştiraki oldukları firmalar sayesinde kripto para ticareti yapmak da mümkündür ancak genel anlamda var oluş amaçları tamamen bilgi sağlamak üzerinedir.

Kripto para bilgi siteleri söz konusu olunca dünyanın en güvenilir kripto bilgi siteleri aşağıdaki gibidir:

Bu listede CoinMarketCap ile CoinGecko büyük oranda en çok ziyaretçisi olan ve tercih edilen kripto para siteleridir. Çünkü hem anlık bilgi açısından hem de veri açısından en güvenilir sitelerin bu iki sitenin olduğuna olan bir inanç söz konusudur.

Bu arada dipnot olarak verelim; CoinMarketCap web sitesi Binance Borsası’nın bir girişimidir ve tüm hakları Binance’a aittir.

En Güvenilir Kripto Haber Siteleri Hangileridir?

Kripto haber siteleri, hem kripto paralarla yakından ilgilenen hem de temel analiz ve haber analizi ile kripto para analizi yapan kişilerin en sık ziyaret ettiği web siteleridir.

Dünya üzerinde birçok dilde binlerce kripto para haber sitesi bulmak çok zor değildir. Ancak bu sitelerin büyük çoğunluğu ya büyük hevesle açılıp daha sonra terkedilmiş web sitelerinden oluşur ya da tamamen alakasız yalan yanlış bilgiler vererek ziyaretçi çekmeye çalışırlar.

Bir diğer kripto para haber sitesi türü de aslında kripto paralarla ilgisi olmamasına rağmen ilgileri varmış gibi toplama içeriklerle hizmet veren sitelerdir.

Bu nedenle de kripto para haber sitesi araştırması yaparken son derece dikkatli olmak önemlidir. Global anlamda İngilizce ve diğer dillerde hizmet veren birçok kripto para haber sitesi bulmak mümkündür. Türkiye genelinde ise Binansal‘ın da dahil olduğu nispeten daha az sayıda olan güvenilir kripto para haber sitelerini tercih edebilirsiniz.

En Güvenilir Kripto Para Analiz Siteleri Hangileridir?

Kripto para analizleri, bir kripto paranın yükseleceğini ya da düşeceğini tahmin etmek üzere yapılırken elbette pek çok konuda olduğu gibi herkes kripto analizi yapabilecek düzeyde bilgi sahibi değildir.

Kripto para analizi yapamayan kullanıcılar da doğal olarak bu analizleri yapan ve yayınlayan web sitelerini keşfetmek üzere kripto para analiz siteleri araştırması yapmaktadırlar.

Tamamen kripto analizi üzerine kurulu bir web sitesine denk gelmek pek mümkün değildir. Çünkü ünlü ve güvenilir analistler yalnızca güvenilir kripto haber sitelerine bilgi verirken genellikle kendilerine ait sosyal medya hesaplarından veya blog sayfalarından paylaşımlar yaparlar.

Bu bilgi doğrultusunda da eğer kripto para analizleri yayınlayan kaynaklara ihtiyaç duyuyorsanız bunun için güvenilir kripto para analistlerinin sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_k_n
Şaşkın
0
hasta
Hasta
Güvenilir Kripto Para Siteleri Hangileridir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir